Newsy

Katarzyna Dowbor: Od 30 lat uczę się pielęgnacji ogrodu. Zieleń wycisza, uspokaja i ja to uwielbiam

2025-03-25  |  06:26

Prezenterka coraz więcej czasu spędza w ogrodzie, bo wiosną wiele roślin budzi się do życia i trzeba o nie odpowiednio zadbać. Teraz jest więc najlepszy czas na przycinanie krzewów, nawożenie trawnika, uporządkowanie rabat kwiatowych i użyźnienie gleby. Można już także siać niektóre warzywa. Katarzyna Dowbor podkreśla, że choć pracy w ogrodzie jest dużo, to te wszystkie obowiązki sprawiają jej dużą przyjemność, pozwalają się wyciszyć i odprężyć.

Katarzyna Dowbor przyznaje, że czas spędzony na świeżym powietrzu i w kontakcie z naturą może być doskonałym antidotum na stres i codzienny pośpiech.

– To jest ciężka praca, bo trzeba pamiętać, że o różnych porach roku są różne zadania do zrobienia i naprawdę jest tego dużo. W specjalnym kalendarzu ogrodnika można sobie sprawdzić, co warto w danym miesiącu zrobić. Ale praca w ogrodzie to też ogromna przyjemność, bo ogród daje takie wyciszenie, taką szansę, żeby nie siedzieć cały czas w mediach społecznościowych czy przed telewizorem, ale złapać trochę oddechu na świeżym powietrzu. Zieleń nas wycisza, uspokaja i ja to uwielbiam. Natura jest cudowna i warto mieć ją wokół siebie – mówi agencji Newseria Katarzyna Dowbor.

Kiedy więc prezenterka znajduje wolną chwilę, zakasuje rękawy i rusza do ogrodu, który trzeba uporządkować po zimie. W tym momencie najbardziej przydatny okazuje się sekator.

– Teraz zaczęły się wiosenne prace ogrodowe. Jest przycinanie tych krzewów, które powinny na wiosnę zacząć kwitnąć, czyli na przykład hibiskusów i różnych innych tego typu krzewów. Na przykład w lutym przycinałam już jabłonki. Cięcie to jest podstawa, ale trzeba wiedzieć, jak ciąć, w którym miejscu. Zaczęłam już także dosiewać mój ogródek warzywny, czyli został posadzony wiosenny czosnek, pietruszka, marchewka, buraki. No walczymy, walczymy – mówi.

Katarzyna Dowbor podkreśla, że pielęgnacja ogrodu i osiągnięcie zamierzonego efektu wymaga nie tylko pracy fizycznej i dużej dozy cierpliwości, ale także wiedzy i doświadczenia. Kwiaty, krzewy i wszelkie inne rośliny ozdobne mają różne preferencje. Trzeba więc wiedzieć, w jakim miejscu je posadzić, czym nawozić i ile podlewać. Gwiazda TVP zaznacza, że ona sama uczy się tego od trzech dekad.

– Pamiętam swój pierwszy ogród sprzed 30 lat, kiedy zaczęłam eksperymentować i okazało się, że te rośliny, które wymagają cienia, posadziłam tam, gdzie było słońce i na odwrót. Po wielu stratach metodą prób i błędów doszłam jednak do tego, jak, co i kiedy sadzić, jak i kiedy przycinać. Ale też bardzo często korzystam właśnie z informacji w mediach społecznościowych, bo są bardzo fajne strony dla ogrodników. Kupuję też specjalistyczne gazety, które pokazują, jak się tym ogrodem zajmować, więc jest to moje wielkie hobby – mówi.

Wielką jej pasją jest także praca w telewizji. Katarzyna Dowbor nie kryje satysfakcji z tego, że udało jej się wrócić do TVP i do tak lubianego przez nią programu śniadaniowego. Ale niewykluczone, że widzowie zobaczą ją jeszcze w jakichś innych projektach.

– Na razie bardzo skupiam się na „Pytaniu na śniadanie”, bo jest to program na żywo. Jest pięć par prowadzących, bardzo się lubimy i bardzo nam się fajnie pracuje. Zresztą ja uwielbiam pracę na żywo, dlatego że nawet jak się pomylimy czy jest jakikolwiek problem, to umiejętność wybrnięcia z takiej wpadki daje nam dużą satysfakcję zawodową. Natomiast jest jeszcze wiele rzeczy przede mną i jest tysiąc pomysłów, ale nie mogę ich zdradzić – dodaje dziennikarka.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Eliza Gwiazda: Polacy wyrzucają śmieci, gdzie popadnie. Za chwilę nasza planeta będzie pełna śmieci

Influencerka przyznaje, że ją samą najbardziej w oczy kłują śmieci bezmyślnie rozrzucone w rezerwatach przyrody, w parkach, w lasach czy na plażach. Najczęściej są to zrywki, pety, plastikowe kubeczki czy opakowania po produktach żywnościowych, ale nie brakuje też elektrośmieci czy starych ubrań. Eliza Gwiazda dziwi się takim praktykom, bo przecież zamiast wywozić gdzieś samemu zepsute telewizory, pralki, laptopy czy telefony, można zamówić bezpłatny odbiór takich sprzętów z domu. Celebrytka chwali też ideę recyklingu i dawania ubraniom drugiego życia.

Edukacja

Miliony młodych biorą udział w międzynarodowej wymianie akademickiej. Celem jest udział w niej 23 proc. studentów z UE

Mobilność edukacyjna jest jednym z istotnych punktów w agendzie instytucji UE. W ubiegłym roku Rada UE wydała w tym obszarze zalecenia „Europa w ruchu”, w którym wskazała nowy cel na 2030 rok. Chodzi o to, by odsetek absolwentów w UE, którzy skorzystali z zagranicznej mobilności edukacyjnej, wynosił co najmniej 23 proc. Jak podkreślają przedstawiciele Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, mobilność edukacyjna to korzyści zarówno dla studentów, jak i kadry akademickiej oraz samej instytucji naukowej czy uczelni.

Motoryzacja

Kajra: Samochody mogą służyć nam latami. Mamy ze Sławomirem trzydziestoletniego golfa III, który wygląda, jakby wczoraj zszedł z linii produkcyjnej

Piosenkarka wyznaje zasadę, że jeżeli coś się zepsuło, to trzeba próbować to naprawić, a nie od razu wyrzucać do kosza, generując kolejne śmieci. Dlatego też nie kupuje coraz nowszych modeli telefonów tylko po to, by móc pochwalić się modnym gadżetem. Wraz z mężem mają natomiast słabość do kultowych wręcz modeli samochodów i o ten, który jest w ich garażu, dbają jak o prawdziwą perełkę.