Mówi: | Katarzyna Figura |
Funkcja: | aktorka |
Katarzyna Figura: Nie wiem, czy miałabym taką odwagę jak Angelina Jolie. Przypuszczam, że tak
Zdaniem Katarzyny Figury gwiazdy powinny uświadamiać Polkom jak ważne jest dbanie o zdrowie. Według niej przykład Angeliny Jolie, która usunęła piersi i jajowody z obawy przed rakiem, mogą pokazać, że życie jest skarbem i należy o nie walczyć. Aktorka przypuszcza, że sama także podjęłaby decyzję podobną.
Katarzyna Figura uważa, że dbać o zdrowie należy przez całe życie, bez względu na wiek. Zwraca uwagę na to, że młode dziewczyny często lekceważą badania profilaktyczne, dojrzałe kobiety natomiast świadomie rezygnują z dbałości o swój stan zdrowia. Dlatego tak ważne jest, by osoby publiczne, mające duży wpływ na sposób myślenia ludzi, swoją postawą uświadamiały im, jak istotna jest troska o siebie.
– Ważna jest rola osób publicznych w uświadamianiu kobiet. Na przykład to, czego dokonała bardzo odważnie Angelina Jolie kilka lat temu, kiedy wykryła ten gen chorobowy i kiedy dokonała bardzo drastycznych działań po to, żeby to wyprzedzić, żeby pozostać żoną, matką, siostrą, żeby żyć i żeby dalej tworzyć – mówi Katarzyna Figura agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.
U Angeliny Jolie wykryto mutację w genie BRCA1, który o 87 proc. zwiększał możliwość zachorowania na nowotwór piersi oraz o 50 proc. na nowotwór jajnika. Aby maksymalnie ograniczyć ryzyko, aktorka zdecydowała się na operacje usunięcia obu piersi, jajników i jajowodów. Zdaniem Katarzyny Figury takie przykłady, niekiedy bardzo drastyczne, pokazują, że życie to największy skarb i należy o niego walczyć. Szczególnie z pomocą lekarzy i nowoczesnej medycyny.
– Jestem absolutnie za takimi działaniami. Nie wiem, czy miałabym tak wielką odwagę, ale przypuszczam, że tak – mówi Katarzyna Figura.
Zdaniem aktorki działanie znanych osób, zwłaszcza kobiet, na rzecz uświadamiania wagi profilaktyki i dbania o zdrowie jest szczególnie ważne ze względu na pewne cechy polskiej kultury. W polskim społeczeństwie wciąż bowiem funkcjonuje stereotyp matki Polki, która poświęca się dla rodziny, zapominając o samej sobie.
– Jest to niezwykle istotne po to, żeby kobiety po prostu żyły dalej, cieszyły się życiem i niepotrzebnie nie opuszczały tego świata, kiedy naprawdę mają jeszcze tyle do przeżycia – mówi Katarzyna Figura.
Aktorka chwali też działania firm i stowarzyszeń, które propagują ideę profilaktyki nowotworowej np. stowarzyszenie Amazonki i firmę RevitaLash. Marka ta, znana z odżywek do rzęs, od kilku lat prowadzi akcję „Zdrowy nawyk, zdrowe piersi”.
Czytaj także
- 2025-01-21: Polacy nie wiedzą zbyt dużo o chorobach mózgu. Jeszcze mniej o tym, jak o niego dbać
- 2025-01-16: Europa potrzebuje strategii dla zdrowia mózgu. Coraz więcej państw dostrzega ten problem
- 2025-01-13: Wciąż niewielkie finansowanie wsparcia psychicznego przez państwo. Usługi terapeutyczne są dziś głównie prywatne
- 2024-12-27: Dwa konkursy w Agencji Badań Medycznych w 2025 roku. Do wzięcia 275 mln zł
- 2024-12-02: W ostatnich miesiącach coraz więcej Polaków sięga po jabłka. Konsumpcja tych owoców jednak z roku na rok spada [DEPESZA]
- 2024-11-28: Pozew przeciwko Skarbowi Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Może to wpłynąć na przyszłe regulacje
- 2024-12-03: 40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
- 2024-11-29: W tym roku liczba nowych zakażeń wirusem HIV sięgnie w Polsce 2 tys. Większość z nich rozpoznawana jest na późnym etapie
- 2024-12-12: Wdrażanie GenAI może oznaczać nasilenie stresu wśród pracowników. Firmy potrzebują odpowiedniej strategii komunikacyjnej
- 2024-12-30: Mija rok obowiązywania ustawy o opiece geriatrycznej. W systemie opieki nad seniorami zmieniło się niewiele
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.
Edukacja
Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.
Prawo
Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.