Newsy

Katarzyna Groniec nagrała płytę z piosenkami Agnieszki Osieckiej. Tytuł albumu nawiązuje do mentalnych klatek

2015-10-15  |  06:45

AKTUALIZACJA 15.10.2015 godz. 14:30

Najnowsza płyta Katarzyny Groniec zatytułowana „Zoo z piosenkami Agnieszki Osieckiej” to nie tylko zbiór znakomitych tekstów Agnieszki Osieckiej. To przede wszystkim studium przeróżnych emocji. Jest żal, płacz, wściekłość i aż chora z intensywności miłość. Artystka tłumaczy, że tytuł albumu nawiązuje do mentalnych klatek, w jakich tkwią ludzie, a z których czasem – zupełnie niepotrzebnie – usiłują się wyrwać.

Jakkolwiek wszyscy w jakiś sposób dążymy do wolności, mamy marzenia o niej i wydaje nam się, że bywamy wolni, to jednak jest to bardzo złudne. Ja też nie jestem wolna. Jestem zamknięta i to bardzo mocno, na klucz – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Katarzyna Groniec.

Zdaniem artystki wolnością i zupełną beztroską mogą cieszyć się jedynie ludzie bardzo młodzi, którzy dopiero wkraczają w dorosłość i są na etapie poszukiwania swojej drogi życiowej. Oni mają prawo do niczym nieograniczonej zabawy, do popełniania błędów i niewłaściwych wyborów.

Co do mojej osobistej wolności to pierwsze najmocniejsze skojarzenie, jakie mi przychodzi do głowy, to moment, kiedy wyjechałam z rodzinnego domu i jeszcze nie miałam dziecka. Niestety, to był bardzo krótki moment, bo byłam szybka – wspomina Groniec.

Kiedy jest się odpowiedzialnym za drugą osobę, nie można pozwolić sobie na ryzyko i spontaniczność. Każda decyzja powinny być przemyślana. Brak swobody i ograniczenia sprawiają jednak, że człowiek czuje się uwięziony.

Od momentu, kiedy stałam się matką, o wolności w ogóle nie ma mowy. To już jest klatka, z której kobieta nigdy się nie wydostaje. To jest więzienie, a żadne więzienie nie jest fajne. To jest zawsze wielka odpowiedzialność za drugiego człowieka, bez względu na to, czy ten człowiek ma 2 czy 22 lata – tłumaczy Katarzyna Groniec.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Dorośli nie umieją rozmawiać o dojrzewaniu ze swoimi dziećmi. Młodzi czerpią wiedzę głównie z internetu

Dojrzewanie i to, co w tym okresie dzieje się z ciałem i emocjami, to w wielu polskich domach wciąż temat tabu. Nawet jeśli rodzice i opiekunowie podejmują temat, to często się okazuje, że nie za bardzo wiedzą, jak mają o tym rozmawiać ze swoimi dziećmi. Młodzi najczęściej szukają odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości w internecie, jednak nie zawsze są to jakościowe treści, zgodne z aktualną wiedzą i pochodzące od wykwalifikowanych ekspertów. – Chcieliśmy stworzyć miejsce, gdzie znajdą bezpieczną wiedzę na temat wszystkiego, co się dzieje w ich ciele, głowie i duszy w tak ważnym momencie w ich życiu – mówi Olga Kwiecińska, założycielka i pomysłodawczyni Cześć Ciało.

Media

Robert El Gendy: Z Klaudią Carlos jesteśmy różni charakterologicznie, ale doskonale się uzupełniamy. Jak mam słabszy dzień, to ona przejmuje kontrolę nad rozmową lub odwrotnie

Nowi gospodarze TVP2 nie mogą się nachwalić zarówno atmosfery, jaka panuje w TVP, jak i siebie nawzajem. Robert El Gendy bardzo się cieszy z tego, że może prowadzić „Pytanie na śniadanie” z Klaudią Carlos i przekonuje, że ich duet ma duży potencjał. Na wizji doskonale się dogadują i uzupełniają, a poza kamerami  mają wiele wspólnych tematów do rozmów.

Prawo

Świadomość społeczna na temat ryzyka publikowania wizerunków dzieci w internecie nadal bardzo niska. UODO apeluje o ostrożność

Kilkaset milionów zdjęć codziennie jest publikowanych w internecie, wśród nich wiele z udziałem dzieci. Zdjęcia i wideo zamieszczają zarówno rodzice, jak i placówki oświatowe, do których dzieci uczęszczają. Materiały te, bez względu na to, z jaką intencją są publikowane, mogą trafić w niepowołane ręce i posłużyć do ataku hejterskiego na dzieci, kradzieży ich cyfrowej tożsamości, a nawet zostać wykorzystane przez osoby o skłonnościach pedofilskich. Podkreślają to eksperci UODO i Fundacji Orange w poradniku skierowanym do osób pracujących w placówkach i organizacjach działających na rzecz dzieci.