Mówi: | Katarzyna Zielińska |
Funkcja: | aktorka |
Katarzyna Zielińska: Chciałabym, żeby jak najwięcej kobiet uwierzyło, że mogą się spełniać, iść do pracy i rodzina na tym nie ucierpi
Aktorka uważa, że coraz bardziej czuć siłę kobiet, zwłaszcza w dużych miastach. Panie znają swoją wartość, nie boją się podejmowania wyzwań, chcą zajmować wysokie stanowiska i konsekwentnie walczą o swoje prawa. Aktorka jest zdania, że mężczyźni nie powinni podcinać swoim partnerkom skrzydeł, a wręcz przeciwnie – pomagać im, wspierać je i nie bać się podziału obowiązków. Cieszy się też, że tak jest właśnie w jej domu.
Katarzyna Zielińska przekonuje, że dzięki swojej sile i determinacji kobiety są w stanie pokonać największe problemy i stawić czoła różnym traumom.
– Kobiety mogą góry przenosić. Naprawdę są supermenkami, superbohaterkami, choć często jeszcze nie wierzą w siebie i swoją moc. Ale jest już coraz lepiej, bo kobiety zaczynają walczyć o siebie, o stanowiska, o równouprawnienie. Wydaje mi się, że w takich większych miastach jak Warszawa to pewnie to bardziej widać. Natomiast ja pochodzę z małej miejscowości, kiedy tam jeżdżę na wakacje i obserwuję te kobiety, to widzę, że jednak potrzebują jeszcze trochę czasu – mówi agencji Newseria Katarzyna Zielińska.
Aby kobiety poczuły, że są silne i wartościowe, muszą mieć wsparcie ze strony partnerów, którzy będą je motywować i zachęcać do wprowadzania odważnych zmian w życiu. Ważny jest też umiejętny podział obowiązków tak, by obydwie strony mogły się spełniać zarówno na płaszczyźnie prywatnej, jak i zawodowej.
– Kobiety muszą sobie uświadomić, że to nie jest tak, że tylko one są od domowego ogniska i wszystko spoczywa na ich barkach, bo to domowe ognisko tak naprawdę robi para, tak jak u mnie w domu to jest równouprawnienie absolutne i to jest szczęście. Fajne jest życie, kiedy mężczyzna też się może spełnić jako ojciec. I nie ma nic złego w tym, że kobieta zajmuje wysokie stanowisko, a tata ma chwilę wolnego i się opiekuje dziećmi. To jest fantastyczne, jak mężczyźni dobrze gotują i przygotowują kolację żonom – mówi Katarzyna Zielińska.
Wiele kobiet wciąż jednak poddaje się stereotypom i nie może zaakceptować takiej sytuacji. Są przekonane, że ich obowiązkiem jest poświęcanie się innym, a jeżeli zaczną robić coś dla siebie, to odbędzie się to kosztem rodziny.
– Chciałabym, żeby jak najwięcej kobiet w Polsce uwierzyło w to, że mogą iść do pracy, a dzieci i rodzina na tym nie ucierpią, że się mogą spełniać, mogą mieć te skrzydła, taką wiarę w siebie, mogą iść do kosmetyczki i naprawdę nic się nie stanie, jak dzieci zostaną z dziadkami czy z nianią. Na wszystko jest czas i nigdy nie mierzę spędzonego czasu ilością, tylko jakością. Ta jakość czasu jest najważniejsza w naszym życiu – mówi Katarzyna Zielińska.
Aktorka podkreśla, że jest spełnioną żoną i matką dwóch synów. Wiele poświęca dla swojej rodziny, ale nie zapomina też o własnych potrzebach i emocjach. Ma w tym duże wsparcie ze strony męża, który rozumie jej potrzebę rozwijania kariery zawodowej oraz chęć zadbania o siebie. Aktorka zdradza, że w jej małżeństwie podział obowiązków domowych jest zupełnie naturalny. Nikt nie traktuje jakichś czynności jako przymusu.
– Myślę, że to jest bardzo sexy jak mężczyzna jest równouprawniony w obowiązkach domowych. My z mężem mamy z tego duży fun. U nas nie ma takiego podziału, że jest na kartce: ten od tego, ten od tego, po prostu mamy frajdę w tym, że jeden robi pranie, a drugi przygotowuje kolację dzieciom, ja się bawię, a mąż gotuje albo na odwrót. W ogóle nie liczymy sobie takich rzeczy. Właśnie najgorzej sobie zacząć wyliczać i zacząć to podsumowywać na kartce – mówi.
Katarzynę Zielińską można teraz oglądać m.in. w serialu „Zawsze warto”. Jej bohaterka, Dorota, to gospodyni domowa, mama trójki dzieci i żona mężczyzny, który z kochającego męża z czasem zmienia się w domowego tyrana. W końcu kobieta podejmie próby wyzwolenia się spod jego dominacji.
– Uważam, że w bardzo dobrym momencie też wchodzi ten serial w Polsce, i myślę, że będziemy napędem, takim powerem dla dziewczyn w Polsce – mówi Katarzyna Zielińska.
Serial emitowany jest w środy, o godz. 21:10, w telewizji Polsat.
Czytaj także
- 2024-12-11: Kobiety nie wierzą w swoje kompetencje dotyczące inwestowania. Niska samoocena często przeszkadza w podjęciu pierwszych kroków
- 2024-11-28: Jedna na trzy kobiety w UE doznała w życiu przemocy. Apele o bardziej zdecydowaną walkę z tym zjawiskiem
- 2024-11-08: Katarzyna Ankudowicz: Jestem zdruzgotana i przerażona, że Donald Trump został prezydentem. On przecież się chwali, że Putin to jego najlepszy kumpel
- 2024-11-20: Katarzyna Ankudowicz: Jestem z przemocowego domu. Dużo kosztowało mnie, żeby wyjść z tego i zacząć funkcjonować bez piętna bycia totalnie gorszą
- 2024-12-10: Katarzyna Ankudowicz: Jak ludzie odbiorą moje rolki, to jest ich sprawa. Muszę stawić czoło krytyce
- 2024-10-18: Katarzyna Dowbor: Po rewolucji telewizja publiczna już staje na wszystkie nogi. Dobrze sobie teraz radzimy i wierzymy, że część osób wróci do nas
- 2024-11-05: Katarzyna Dowbor: Telewizja ma ogromną siłę i dzięki temu mogę zrobić coś dla innych. Nieważne, pod jakimi barwami – ważne, że się pomaga
- 2024-11-13: Katarzyna Dowbor: Mamy z synem umowę, że nie rozmawiamy o pracy. Cieszę się, że został ciepło przyjęty przez widzów TVN i ma dobre wyniki oglądalności
- 2024-10-18: Stereotypy społeczne sprawiają, że mężczyznom trudno szukać pomocy w depresji. W zdrowiu i edukacji ich sytuacja jest trudniejsza niż kobiet
- 2024-09-30: Mężczyźni w Polsce żyją średnio siedem lat krócej niż kobiety. Różnica ta należy do najwyższych w UE
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Hazard coraz poważniejszym problemem dla zdrowia publicznego. Najbardziej zagrożone są dzieci
Z badania Komisji Zdrowia Publicznego „Lancet” ds. hazardu wynika, że na całym świecie stanowi on większe zagrożenie dla zdrowia publicznego, niż do tej pory sądzono. Jego szybki rozwój za pośrednictwem telefonów komórkowych i internetu sprawia, że kasyno można mieć dziś w kieszeni, dlatego zdaniem naukowców należy go traktować podobnie jak tytoń i alkohol. Zaburzenia związane z hazardem dotykają niemal 16 proc. dorosłych korzystających z kasyn online lub automatów, coraz częściej narażone są na nie także dzieci.