Newsy

Kinga Zawodnik: Przed chorobą mojego taty w mojej rodzinie nie stawialiśmy na profilaktykę. Teraz co roku robimy komplet badań, które mogą uratować nam życie

2023-10-24  |  06:16

Influencerka nie ukrywa, że dopiero śmierć jej taty w wyniku nowotworu całkowicie zmieniła jej podejście do badań profilaktycznych. Teraz cała rodzina regularnie robi przegląd swojego organizmu. Tradycją Kingi Zawodnik stało się już, że każdego roku z okazji urodzin wykonuje komplet badań. Nie zapomina również o systematycznym samobadaniu piersi.

– Jestem bardzo dumną ambasadorką kampanii Dotykam=Wygrywam, ponieważ ta kampania jest też dla mnie bardzo osobista. A mianowicie cztery i pół roku temu zmarł mój tata, ponieważ się nie badał, nie robił badań profilaktycznych, dlatego tym bardziej cieszę się, że właśnie dzięki akcji możemy w całej Polsce szerzyć taką fajną ideę. Przypominamy, że przez cały rok trzeba dbać o siebie, a kobiety zachęcamy do tego, żeby szczególnie badały swoje piersi, również same w domu – mówi agencji Newseria Lifestyle Kinga Zawodnik.

Influencerka przyznaje, że ta osobista tragedia uświadomiła jej, jak bardzo kruche jest życie i że rak przez lata może nie dawać żadnych objawów.  Dlatego zarówno kobiety, jak i mężczyźni nie powinni lekceważyć regularnych badań profilaktycznych, które pozwalają wykryć chorobę we wczesnym stadium.

– Wcześniej w mojej rodzinie też nie stawialiśmy na profilaktykę. Ale właśnie od tego momentu, kiedy dowiedzieliśmy się o chorobie taty, nasze podejście do badań diametralnie się zmieniło i zaczęliśmy systematycznie dbać o siebie. Co roku zabieram mamę i siostrę na badania, tak że robimy sobie taki przegląd i też wszystkich do tego zachęcam – mówi.

Kinga Zawodnik uważa, że lepiej pokonać strach przed zrobieniem badania okresowego, niż dowiedzieć się o ciężkiej chorobie zbyt późno, bo wtedy maleją szanse na wyleczenie. Influencerka zapewnia, że raz w miesiącu robi samobadanie piersi, a raz w roku – pakiet badań, które dają jej pewność, że w jej organizmie nie dzieje się nic niewłaściwego.

– Jestem urodzona 3 lutego i zawsze na początku roku na swoje urodziny robię sobie prezent dla siebie i dla swojego całego ciała, a mianowicie wykonuję wszystkie kobiece badania, również badania krwi, żeby zobaczyć, czy wszystko jest w porządku. Tak jest już od kilku lat – dodaje.

Kinga Zawodnik zachęca wszystkie panie, które mają obawy przed wykonywaniem samobadania piersi, chociażby z tego względu, że nie wiedzą, czy będą to robić odpowiednio, do tego, by zapoznały się z poradami ekspertów kampanii Dotykam=Wygrywam, które są dostępne na stronie internetowej kampanii.

 

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Dorota Gardias: Jeżeli w wakacje chcemy mieszkać w luksusowym hotelu, korzystać ze SPA i jeść na mieście, to na pewno będzie drogo. Za niewielkie pieniądze również można się świetnie bawić

Pogodynka przyznaje, że bardzo ceni sobie czas spędzony z bliskimi, kontakt z naturą i zdrowy styl życia. Poza tym jest lokalną patriotką, dlatego też tegoroczny urlop postanowiła spędzić w swoich rodzinnych stronach – na Roztoczu, by jeszcze bardziej poznać tę niezwykle urokliwą część Polski. Dorota Gardias uważa, że można dobrze się bawić, korzystać z atrakcji i przywieźć z wyjazdu wiele niezapomnianych wrażeń, nie wydając na to majątku. Tym razem zaplanowała spływy kajakowe, jazdę konno, rowerowe wyprawy oraz podążanie śladami historii. Gdyby trzeba było spać pod namiotem, nie miałaby nic przeciwko.

Farmacja

E. Kopacz: Róbmy wszystko, by dzieci przyjeżdżające do Polski wchodziły w cykl kalendarza szczepień. Wiele zależy od świadomości matek

Według danych UNICEF poziom wyszczepialności dzieci w Ukrainie wynosi 70 proc. i jest znacząco niższy niż w przypadku dzieci w Polsce. – Róbmy wszystko, żeby dzieci, które do nas przyjeżdżają, wchodziły w cykl kalendarza szczepień i pobierały szczepionki – mówi Ewa Kopacz. Jednocześnie dane Ministerstwa Zdrowia wskazują, że noworodki, które przychodzą na świat w Polsce, są szczepione w prawie 100 proc. Wciąż jest jednak pewien odsetek mam, które mimo obowiązku szczepień dla dzieci nie zamierzają tego robić. Duża w tym wina mitów krążących wokół szczepionek, podsycanych przez ruchy antyszczepionkowe.

Inwestycje

Rynek domów prefabrykowanych może do 2030 roku być wart 7 mld zł. Inwestorów przekonuje krótszy czas budowy

Domy prefabrykowane, stawiane z produkowanych w fabrykach modułów, to temat stosunkowo nowy na polskim rynku, ale zyskujący na popularności. Firma Spectis szacuje, że ten segment rynku jest wart ok. 5 mld zł, a do 2030 roku urośnie do 7 mld. Również długoterminowe perspektywy pozostają optymistyczne. Inwestorów przekonuje do tej technologii przede wszystkim możliwość skrócenia czasu inwestycji do kilku miesięcy i kontroli jej kosztów.