Mówi: | Krystyna Boczkowska, prezes zarządu, Robert Bosch Ewa Łabno-Falęcka, dyrektor ds. PR, Mercedes-Benz Polska |
Kobiety w Polsce wciąż w mniejszości w biznesie. Tylko co trzecie stanowisko menadżerskie zajmuje kobieta
Udział procentowy kobiet na stanowiskach menadżerskich wynosi na świecie 24 proc. W Polsce co trzecie takie stanowisko w 2013 r. zajmowane było przez kobietę, ale w porównaniu z poprzednim rokiem udział procentowy spadł o 14 pkt proc. – wynika z raportu Grant Thornton. Równość płci w biznesie – to jeden z głównych postulatów VI Kongresu Kobiet, w trakcie którego podkreślano, że kobiety wciąż jeszcze są w mniejszości w świecie biznesu.
– Ogromny potencjał drzemie w kobietach, więc nie ma powodu, żeby nie uczestniczyły one w życiu społecznym i politycznym, czyniąc to życie lepszym, ponieważ każdy ma swój punkt widzenia. Kongres Kobiet i wszystkie ruchy kobiece dążą do tego, żeby w społeczeństwie było więcej równości, ale też więcej różnorodności. To jest ten kapitał społeczny, o który biznes walczy – mówi agencji informacyjnej Newseria Ewa Łabno-Falęcka z Mercedes-Benz Polska.
Lista postulatów uczestniczek Kongresu Kobiet jest długa. Główne to przede wszystkim: ratyfikacja konwencji Rady Europy o zwalczaniu przemocy wobec kobiet, podpisanie europejskiej Karty Praw Podstawowych, zwiększenie ściągalności alimentów, związki partnerskie, prawo do kontrolowania własnej rozrodczości, a także zrównanie płac kobiet i mężczyzn.
– Wspieramy Kongres Kobiet również po to, żeby tyle samo kobiet, ile mężczyzn, jeździło Mercedesami. Brzmi to może żartobliwie, ale kryje się za tym rzeczywistość ekonomiczna. W całej Unii Europejskiej kobiety na tych samych stanowiskach, przy tych samych kompetencjach, zarabiają mniej niż mężczyźni. Jeżeli dzisiaj w Warszawie rodzi się chłopiec i dziewczynka, to oni mają takie same szanse życiowe, ale za dwadzieścia parę lat, jeżeli nie robilibyśmy nic w tym kierunku, to ten chłopiec będzie zarabiał 16 proc. więcej aniżeli ta dziewczynka – tłumaczy Ewa Łabno-Falęcka.
Obecny na Kongresie Kobiet premier Donald Tusk przyznał, że nie ze wszystkimi postulatami uczestników Kongresu zgadza się w stu procentach. Tłumaczył jednak, że różnice wynikają z rozbieżności poglądów, a nie z różnicy płci. Podkreślał, że Kongres przestał być tylko forum dyskusji, a stał się jednym z najskuteczniejszych lobby w polskim życiu publicznym. Dotąd udało się mu się np. wprowadzić 35 proc. kwoty dla kobiet na listach wyborczych. Ostatnio wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik zapowiedziała rozpoczęcie debaty na temat parytetów w radach nadzorczych polskich firm – na wzór wprowadzonych na listach wyborczych.
– Świat jest trochę męski, szczególnie świat biznesu. Kobiety wnoszą tam zupełnie inne umiejętności menedżerskie. Dążą bardziej do harmonii, do pracy zespołowej – mówi dyrektor ds. PR w Mercedes-Benz Polska.
Chociaż 70 proc. przedsiębiorstw badanych przez firmę doradczą przyznało, że nie ma w planach prowadzenia programów wspierających kobiety na rynku pracy, to niektóre z nich przywiązują bardzo dużą wagę do polityki różnorodności.
Krystyna Boczkowska, od czterech lat prezes zarządu firmy Robert Bosch, podkreśla, że 20 proc. stanowisk menadżerskich piastują kobiety. I jest to rekord w Grupie Bosch.
– Wybierając kandydatów na stanowiska menedżerskie, bierzemy pod uwagę wyłącznie kompetencje, które w przypadku kobiet z firmy Bosch są bardzo wysokie – zapewnia Krystyna Boczkowska – Diversity to jeden z obszarów odpowiedzialności społecznej naszej firmy w Polsce. Wspieramy nasze pracownice, panie, które pracują w firmie, poprzez proponowanie elastycznego czasu pracy, który pozwala im na lepszą opiekę nad dziećmi. Jesteśmy również otwarci na różne szkolenia podnoszące kwalifikacje kobiet.
VI Kongres Kobiet zgromadził ponad 8,5 tysiąca osób, które walczą o to, by kobiety na równych prawach uczestniczyły w życiu społecznym i politycznym. W tym roku spotkanie przebiegało pod hasłem „Wspólnota, równość, odpowiedzialność”. Dyskusję zdominowały tematy praw kobiet na Ukrainie, gender i wyborów do Parlamentu Europejskiego.
Coroczną nagrodę Kongresu, przyznawaną kobietom zasłużonym w historii Polski, dostała Danuta Hübner, pierwszy polski komisarz w Unii Europejskiej. Prezes Kongresu Dorota Warakomska apelowała do jego uczestniczek o głosowanie na kobiety w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Czytaj także
- 2024-12-23: W lutym zmiana na stanowisku Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Co roku trafia do niego kilka tysięcy spraw związanych z instytucjami unijnymi
- 2025-01-02: Zmieniają się zagrożenia dla polskiej gospodarki. Ekonomiści boją się skutków szybkiego zadłużania się rządu i napięć geopolitycznych
- 2024-12-19: Ekonomiści obniżają prognozę wzrostu PKB dla Polski. Szybko rosnący dług publiczny wśród największych zagrożeń
- 2024-12-11: Kobiety nie wierzą w swoje kompetencje dotyczące inwestowania. Niska samoocena często przeszkadza w podjęciu pierwszych kroków
- 2024-12-02: M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
- 2024-12-09: Zaangażowanie północnokoreańskich żołnierzy eskaluje konflikt w Ukrainie. Europosłowie wzywają do większej współpracy obronnej w UE
- 2024-11-28: Jedna na trzy kobiety w UE doznała w życiu przemocy. Apele o bardziej zdecydowaną walkę z tym zjawiskiem
- 2024-11-05: Wyniki wyborów w USA kluczowe dla przyszłości NATO i Ukrainy. Ewentualna wygrana Donalda Trumpa będzie bardziej nieprzewidywalna
- 2024-11-19: Rozwój rolnictwa kluczowy dla przetrwania Ukrainy. Odpowiada ono za ponad 60 proc. dochodów z eksportu
- 2024-10-28: Firmy zainteresowane udziałem w odbudowie Ukrainy z nowym instrumentem wsparcia. Na początku 2025 roku ruszą preferencyjne pożyczki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.
Finanse
Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania
Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.
Nowe technologie
Wiktor Dyduła: Słyszę coraz więcej utworów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Trudno je odróżnić od kompozycji stworzonych przez ludzi
Wokalista zauważa, że nowoczesne technologie rewolucjonizują nasze życie i mają zastosowanie w różnych dziedzinach. Jeżeli natomiast chodzi o sztuczną inteligencję, to nie ma on nic przeciwko kreatywnemu jej wykorzystaniu również w branży muzycznej. Ale choć AI potrafi wygenerować już całkiem dobrze brzmiące utwory, to przecież na koncertach hologramy czy awatary nie dostarczą odbiorcom takich emocji, jakie towarzyszą występom prawdziwych artystów.