Mówi: | Mirosława Wyka |
Funkcja: | kosmetolog |
Firma: | klinika Dermapure |
Kosmetolodzy: Botoks jest bezpieczny. Profilaktycznie z zabiegów mogą korzystać już osoby po 25 roku życia
Botoks najczęściej jest wykorzystywany w zabiegach likwidacji poprzecznych zmarszczek na czole, tzw. lwiej bruzdy między brwiami i kurzych łapek wokół oczu. Podawany podskórnie dociera do połączeń nerwów z mięśniami i blokuje ich działanie. Domięśniowe iniekcje toksyny botulinowej to skuteczna profilaktyka powstawania zmarszczek. Z tego względu zabieg wykonuje się już nawet u osób po 25 roku życia. Substancja ta znajduje także zastosowanie w leczeniu zeza, kurczu powiek, migren czy nadpotliwości.
Botoks to neurotoksyna – toksyna botulinowa wytwarzana przez beztlenową bakterię jadu kiełbasianego.
– To naturalna substancja, którą wykorzystujemy w lecznictwie już od wielu lat. Jest ona bardzo bezpieczna. Dokładnie działa na mięśnie, nie na skórę, więc wstrzykujemy ją w tkankę mięśniową, która w ten sposób zostaje porażona, przez co otrzymujemy taki efekt, że nie możemy używać tych mięśni, czyli zmarszczki nie powstają. Dzięki temu nasza twarz jest gładka – mówi agencji Newseria Lifestyle Mirosława Wyka, kosmetolog klinika Dermapure.
Nieumiejętne podanie toksyny botulinowej sprawia, że twarz staje się nieruchoma, skóra zbyt napięta, a powieki opuchnięte. W skrajnych przypadkach może dojść także do asymetrii twarzy. Aby tego uniknąć, należy zastosować kilka zasad. Po pierwsze, botoksu nie powinno się podawać częściej niż co trzy miesiące. Po drugie, powinno się to robić tylko u doświadczonego lekarza. Tylko zbyt częste podanie botoksu w złych okolicach i przez osobę niekompetentną może spowodować niepożądane efekty.
– Teraz w medycynie estetycznej jest tak, że na początku używa się mniejszych dawek, a później zawsze można powtórzyć taki zabieg i dostrzyknąć. Dzięki temu, nie uzyskuje się efektu maski. Wiele osób nawet młodych ma bardzo mocną mimikę twarzy, a to dosyć mocno postarza je. Dlatego też warto pomyśleć o takim zabiegu wcześniej, bo gdy już nasze zmarszczki się utrwalą, wtedy sam botoks nie wystarczy do zneutralizowania takich bruzd. Wtedy w takim zabiegu będzie musiał być również wykorzystywany kwas hialuronowy – tłumaczy Mirosława Wyka.
Specjaliści przekonują, że zabiegi z użyciem botoksu można wykonywać już po 25 roku życia. Zabieg trwa zaledwie kilkanaście minut i nie wymaga żadnego znieczulenia, gdyż ból związany ze wstrzykiwaniem jest minimalny. Działanie toksyny botulinowej nie jest jednak trwałe. Zabiegi należy systematycznie powtarzać, ponieważ skóra powraca do poprzedniego stanu. Efekty utrzymują się od 3 do 6 miesięcy.
– Zazwyczaj wstrzykujemy botoks w celu wygładzenia twarzy, ale jest on również wykorzystywany przy uporczywych migrenach. Efekty rzeczywiście są bardzo dobre, bardzo skuteczne. W każdym przypadku, gdy występuje zbyt nadmierne napięcie mięśni, można wykorzystywać botoks, na przykład przy nadmiernym napięciu mięśni karku – mówi Mirosława Wyka.
Zawsze przed takim zabiegiem należy się skonsultować z lekarzem, żeby stwierdzić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań. A mogą nimi być przede wszystkim przyjmowane właśnie antybiotyki lub uszkodzenia skóry, np. po zabiegu mezoterapii czy po różnych zabiegach laserowych. Ostrzyknięcie zmarszczek toksyną botulinową może być łączone również z innymi metodami liftingu twarzy.
Czytaj także
- 2024-12-27: Dwa konkursy w Agencji Badań Medycznych w 2025 roku. Do wzięcia 275 mln zł
- 2025-01-07: Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
- 2025-01-16: Doświadczenia Ukrainy są cenną lekcją dla polskich medyków. Pomagają się przygotować na potencjalny konflikt
- 2024-10-17: Sztuczna inteligencja coraz mocniej wchodzi w medycynę. Potrzebna wielka baza danych pacjentów
- 2024-10-31: Medycyna stylu życia zyskuje na znaczeniu. Może zapobiegać przewlekłym chorobom serca i nowotworom
- 2024-10-01: Pozytywne doświadczenia w podróży mogą poprawić kondycję fizyczną i psychiczną. Naukowcy zbadali to za pomocą teorii fizyki
- 2024-11-04: M. Klajda (Miss Polonia 2024): Medycyna estetyczna to forma leczenia kompleksów. Każdy powinien sam zadecydować o ingerencji w swój wygląd
- 2024-08-21: Rolnictwo odgrywa kluczową rolę w likwidacji głodu czy ochronie klimatu. Polska w czołówce krajów realizujących Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ
- 2024-06-25: Grupa LUX MED szuka medycznych innowatorów. Najlepsi mogą liczyć na potężny zastrzyk finansowania
- 2024-05-27: Gabinety stomatologiczne dostosowują się do specjalnych potrzeb pacjentów. Powstają placówki przystosowane do osób otyłych, niepełnosprawnych czy cierpiących na dentofobię
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Damian Janikowski: Radosław Majdan to jest superkompan na wyprawy, na zakupy i megagość do pogadania
Były zapaśnik podkreśla, że udział w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” nie był dla niego szczególnie trudnym wyzwaniem, ponieważ wiele z konkurencji przypominało mu codzienne treningi. Mimo to Damian Janikowski nie czuł się pewnie, gdyż rywalizował z utalentowanymi sportowcami, takimi jak Adam Kszczot czy Jakub Rzeźniczak. Zauważył też, że Radosław Majdan, a prywatnie jego sąsiad, nie był groźnym przeciwnikiem, ale raczej świetnym towarzyszem wyprawy.
Zdrowie
Eksperci: e-papierosy to poważny problem wśród dzieci. Nowe przepisy to dobry krok, ale absolutnie niewystarczający
Konsumpcja e-papierosów wśród młodzieży rośnie alarmująco: statystyki pokazują, że sięga po nie już ponad 20 proc. nastolatków w wieku 13–15 lat. Eksperci alarmują, że takie produkty są specjalnie zaprojektowane pod młodych użytkowników, oferując atrakcyjne smaki, opakowania i marketing. Rząd skierował do Sejmu projekt nowelizacji przepisów, który wprowadza zakaz sprzedaży wszystkich e-papierosów i woreczków nikotynowych nieletnim oraz ogranicza możliwość ich używania w miejscach publicznych. Jednak specjaliści podkreślają, że konieczne jest dalsze uszczelnienie przepisów, zwłaszcza w zakresie sprzedaży internetowej. Konsultant krajowy ds. zdrowia publicznego, prof. Łukasz Balwicki, mówi wprost, że należy wyeliminować z obrotu jednorazowe e-papierosy, jako produkty najbardziej atrakcyjne dla dzieci i młodzieży.
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.