Newsy

Krzysztof Skórzyński: Elektrośmieci są dzisiaj gigantycznym problemem. Wciąż nie nauczyliśmy się segregować takich odpadów

2025-04-07  |  06:21

Dziennikarz zauważa, że wciąż narastającym problemem są tzw. niewidzialne elektrośmieci. To nie tylko telefony, zasilacze, ładowarki, powerbanki i słuchawki, ale także zabawki elektroniczne czy e-papierosy. Konsumenci zazwyczaj nie postrzegają ich w kategorii elektroodpadów i zamiast oddawać do recyklingu, magazynują je w szufladach lub wrzucają do pojemników na odpady zmieszane, skąd trafiają na wysypiska, gdzie zostają spalone lub przetworzone w nieprawidłowy sposób. Krzysztof Skórzyński jest zaniepokojony takimi praktykami.

Elektrośmieci przybywa w lawinowym tempie, a każdy taki sprzęt zawiera szkodliwe substancje takie jak: rtęć, freon, kadm, azbest czy związki bromu. Kiedy wydostaną się z zepsutego urządzenia, zardzewiałej lodówki, stłuczonego kineskopu telewizora lub rozbitych świetlówek przenikają do gleby, wód gruntowych i powietrza. Choć elektroodpady stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska i gospodarki, to wiele osób bagatelizuje sprawę. Jak podaje ONZ, rocznie na całym globie generowanych jest około 60 mln t elektrośmieci i tylko 18 proc. trafia do firm, które zajmują się ich przetwarzaniem.

– Wydaje mi się, że elektrośmieci są dzisiaj gigantycznym problemem w związku z tym, że nie nauczyliśmy się ich segregować. I o ile nauczyliśmy się segregować obierki od papieru i od butelek, o tyle elektrośmieci bardzo często wrzucane są do czarnego śmietnika z napisem „zmieszane”. Nie mamy więc takiego poczucia, że stary telefon komórkowy, w którym jest mnóstwo metali ciężkich, czy stary laptop to są śmieci, które też powinny być segregowane i utylizowane przez wykwalifikowane do tego firmy – mówi agencji Newseria Krzysztof Skórzyński.

Dziennikarz zauważa też, że nie brakuje osób, które magazynują w swoich domach stare i zepsute urządzenia elektroniczne czy sprzęty RTV. Zupełnie niepotrzebnie, bo przecież i tak nie będą ich w przyszłości używać ani też nie wykorzystają z nich żadnych części.

– Chyba każdy z nas ma w domu taką magiczną szufladę, którą się otwiera i z niej się wysypują stare ładowarki, telefony komórkowe, laptopy. I należałoby je jakoś zutylizować, a my zamiast tego cały czas dorzucamy do tej szuflady kolejne kable, kolejne ładowarki i kiedy już z tej szuflady nam się wylewa, to co robimy? Hop, przewracamy szufladę, wrzucamy wszystko do śmieci zmieszanych i koniec. A przecież to nie są przypadkowe śmieci – wyjaśnia.

Zamiast więc chomikować elektrośmieci, możemy je przekazać firmie odpowiedzialnej za profesjonalną utylizację i recykling. Wystarczy telefonicznie lub mailowo zamówić bezpłatny odbiór. Również robiąc zakupy w sklepach ze sprzętem RTV i AGD, można oddać stare i zepsute urządzenia. Krzysztof Skórzyński zapewnia, że on właśnie w taki sposób systematycznie pozbywa się elektrośmieci.

– Ja mam takiego pana, który raz na dwa miesiące objeżdża wszystkie osiedla w mojej okolicy i zawsze zostawia karteczkę, że zbiera elektrośmieci. W związku z tym ja mam w domu może tylko ze cztery jakieś stare ładowarki, ale cały czas używane. Nic zbędnego u mnie w domu nie ma – dodaje dziennikarz.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta

Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.

Moda

Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.

Infrastruktura

Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.