Mówi: | dr Robert Chmielewski |
Funkcja: | lekarz medycyny estetycznej, chirurg |
Firma: | Klinika rClinic |
Lasery rewolucjonizują medycynę estetyczną. Bardzo precyzyjnie usuwają zmiany i napinają skórę
Poszukiwanie sposobów na zatrzymanie oznak upływającego czasu to nie tylko wyzwanie dla lekarzy, lecz także dla odkrywców z innych dziedzin nauki. Nowoczesne urządzenia wykorzystywane w kosmetologii oraz medycynie estetycznej mają działanie wielopłaszczyznowe i przynoszą spektakularne efekty. Jednym z takich urządzeń są lasery, zwane iskrą młodości.
– Całkowicie nie da się cofnąć czasu, natomiast można spowolnić proces starzenia tak, żebyśmy się starzeli ładnie. Abyśmy patrząc w lustro, dalej widzieli siebie, a nie jakiegoś przerobionego aliena, to jest clou nowoczesnej medycyny estetycznej z wykorzystaniem najnowszych technologii i osiągnięć naukowych – mówi agencji Newseria Lifestyle dr Robert Chmielewski, lekarz medycyny estetycznej, chirurg z Kliniki rClinic.
Dr Robert Chmielewski jako pierwszy w Polsce docenił zalety aparatu Jett Plasma i wykorzystuje go w wielu zabiegach. To aparat przypominający sporych rozmiarów długopis ze specjalną końcówką. W czasie zabiegu wytwarza się na niej iskra. Elektryczne wyładowanie generuje ciepło, które ogrzewa skórę i usuwa schorzenia oraz wszelkie zmiany. Urządzenie sprawdza się między innymi w zabiegach liftingujących.
– Jett Plasma to urządzenie, które pozwala wykorzystać zjawisko plazmy, czyli bardzo mocno rozgrzanego powietrza, które staje się przepuszczalne dla prądu. W wyniku tego między urządzeniem a skórą powstaje iskra otoczona fioletową poświatą, czyli koroną plazmy rozgrzanego gazu. Jett Plasma działa bardzo precyzyjnie na powierzchni 1 mm kwadratowego – tłumaczy dr Robert Chmielewski.
W swoim działaniu to urządzenie podobne jest do aparatów wykorzystywanych do elektrokoagulacji, jednak przy ich użyciu niszczenie tkanek za pomocą wyładowań elektrycznych odbywa się na stosunkowo dużej powierzchni 1 cm kwadratowego. Natomiast Jett Plasma jest bardzo precyzyjna w usuwaniu zmian skórnych lub brodawek i nie uszkadza okolicznych tkanek.
– Urządzenie jest inteligentne, dlatego że jeżeli stosujemy je w celu niszczenia komórek chorobowych, przebarwieniowych czy nawet nowotworowych, to te komórki bardziej przyciągają prąd niż zdrowe komórki, dzięki temu niszczymy tylko zmianę chorobową – wyjaśnia dr Robert Chmielewski.
Wszechstronność tego przyrządu sprawia, że jest on chętnie wykorzystywany zarówno w zabiegach medycznych, jak i kosmetycznych w kilku wariantach.
– Jest wariant kosmetologiczny, kiedy to urządzenie pracuje jak narzędzie emitujące mikroprądy, które zmieniają polaryzację błony komórkowej, czyli napinają tkankę, opóźniają procesy starzenia oraz odwracają procesy zachodzące w komórce i ją odmładzają pod wpływem odpowiednio dobranej siły prądu. Tutaj pracuje również napięcie mięśni mimicznych twarzy i włókien kolagenowych, które wraz z wiekiem nam wiotczeją – mówi dr Robert Chmielewski.
Zastosowanie tego urządzenie daje również efekt liftingu, pomaga w likwidacji pomarszczonych i opadających powiek, niwelowaniu zmarszczek i bruzd nosowo-wargowych czy zwiększeniu napięcia skóry podbródka.
– Przy odpowiedniej technice możemy uzyskać efekt zgrzania lub podgrzania głębokich warstw skóry. Wtedy skóra zostaje podciągnięta, napięta, poprawia się jej jędrność i sprężystość. A w przypadku blefaroplastyki, dzięki temu urządzeniu możemy bardzo precyzyjnie obkurczać skórę, zastępując czasami chirurgię plastyczną – mówi dr Robert Chmielewski.
Leczenie skóry przez wyładowania iskrowe jest całkowicie bezpiecznym procesem. Podczas zabiegu aparatem Jett Plasma nie są wstrzykiwane w skórę żadne substancje chemiczne. Lekarze korzystają jedynie z maści znieczulającej, bo pieczenie i uczucie delikatnego nakłuwania mogą być mało komfortowe.
– Tym urządzeniem można robić różne rzeczy od estetycznych, kosmetologicznych po dermatochirurgię, usuwanie różnych znamion, przebarwień, zamykanie drobnych naczyń. W chirurgii jest wykorzystywane w proktologii, przy usuwaniu blizn, w ginekologii – w odmładzaniu narządów płciowych, w usuwaniu zmian przednowotworowych na szyjce macicy. Jest to bardzo małe urządzenie, ale technologia bardzo przyszłościowa – mówi dr Robert Chmielewski.
Czytaj także
- 2025-04-15: Cykl życia smartfona jest coraz dłuższy. Mimo to większość Polaków chciałaby go wymieniać maksymalnie co dwa lata
- 2025-04-04: W drugiej połowie roku do sprzedaży trafi najinteligentniejszy Mercedes. W pełni elektryczny CLA jest krokiem do całkowitej dekarbonizacji produkcji
- 2025-05-15: Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz
- 2025-06-06: Infrastruktury ładowania elektryków przybywa w szybkim tempie. Inwestorzy jednak napotykają szereg barier
- 2025-02-25: Trwa nabór wniosków do programu dopłat do elektryków. Bez zmiany systemu podatków może być krótkotrwałym mechanizmem wsparcia rynku
- 2025-02-26: Przez brak więzi z rodzicami dziecko szuka wsparcia w smartfonie. Psychiatrzy ostrzegają przed taką pułapką
- 2025-02-04: Rząd planuje podwójnie opodatkować e-papierosy. To zmusi palaczy do powrotu do tradycyjnych papierosów
- 2025-02-04: Lekarze będą lepiej przygotowani do pracy w obliczu działań militarnych. Powstał nowy model kształcenia lekarzy cywilnych i wojskowych
- 2025-01-21: Ministerstwo Finansów chce objąć akcyzą wkłady do e-papierosów. Eksperci prognozują upadek polskich producentów i wzrost szarej strefy
- 2024-12-13: W Europie segment elektrycznych małych aut miejskich zapóźniony o trzy–cztery lata. Hyundai chce to zmienić
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.