Newsy

Magdalena Różczka: Mam nadzieję, że moje pokolenie wychowuje dzieci bez bicia

2015-06-12  |  06:50

Magdalena Różczka, jedna z ambasadorek tegorocznej akcji „Kocham. Nie biję”, dzięki zaangażowaniu w projekt przestała się bać zwracać uwagę agresywnym rodzicom. Aktorka ma nadzieję, że jej pokolenie rodziców nie wychowuje już dzieci poprzez bicie.

Kiedyś miałam takie przeświadczenie i Polacy chyba też, że rodzic może absolutnie wszystko. Teraz przestałam się bać zwracać uwagę. Jeżeli coś wydaje mi się nie tak, słyszę płacz, który mnie martwi, to potrafię zapukać do drzwi. Na szczęście na niczym złym nikogo nie nakryłam – mówi w rozmowie z agencją informacyjna Newseria Lifestyle Magdalena Różczka.

Aktorka ma nadzieję, że kary cielesne są już stosowane przez niewielu rodziców.

Mam nadzieję, że moje pokolenie rodziców wychowuje już bez bicia. Nie chodzi mi o to, żeby jakakolwiek kobieta, która mnie usłyszy, pomyślała sobie, że jest złą matką, bo raz w życiu podniosła głos albo coś takiego. Nie o to chodzi. Jesteśmy tylko ludźmi, popełniamy błędy. Ale chodzi mi o to, żeby w głowie nie mieć na to zaplanowanego przyzwolenia. Istnieje bardzo dużo różnych sposobów i naprawdę można sobie poradzić bez bicia – mówi Magdalena Różczka.

Aktorka ma świadomość, że są jednak tacy rodzice, którzy krzywdzą dzieci, a te mówią o tym dopiero w dorosłym życiu.

Myślę, że to się niestety zdarza. Dowiemy się o tym za 20 lat, bo dzieci, które dotknięte były biciem, molestowaniem fizycznym czy psychicznym przyznają się do tego dużo później. To jest bardzo silne przeżycie. Znam jedną taką osobę, która w tej chwili ma 45 lat i pierwszy raz wyrzuciła to z siebie. O takich rzeczach chyba można mówić dopiero po pewnym czasie. Jeżeli się ich nie przepracuje, to one gdzieś tam owocują też złym postępowaniem w swoim życiu – tłumaczy aktorka.

Kampania „Kocham. Nie biję” organizowana jest od 2006 r. W tym roku twarzami akcji, oprócz Magdaleny Różczki, zostali Marcin Perchuć i Omenaa Mensah. W ramach akcji została także uruchomiona strona internetowa strefabezpiecznegorodzica.pl, na której można znaleźć informacje o tym, jak bezpiecznie wychowywać dzieci. Kampanię od lat przygotowuje Fundacja Krajowe Centrum Kompetencji. Tegoroczny projekt wspierają resorty edukacji narodowej, zdrowia, sprawiedliwości, pracy i polityki społecznej, Rzecznik Praw Dziecka i Prokuratura Generalna.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rodziny zastępcze w kryzysie z powodu braku odpowiedniego wsparcia państwa. Zespoły robocze pracują nad wypracowaniem nowych przepisów

Na koniec 2022 roku w pieczy zastępczej przebywało 72,8 tys. dzieci, przy czym nieco ponad 56 tys. w pieczy rodzinnej. Od 2020 roku wzrasta ogólna liczba wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych kosztem rodzin zastępczych, których jest coraz mniej. – Problemem jest niedofinansowanie całego systemu, brakuje też wsparcia i szkoleń dla rodziców – podkreśla Agnieszka Smarzyńska, prezeska Fundacji Happy Kids. Powołane niedawno przez resort polityki społecznej zespoły robocze mają wypracować nowe rozwiązania, które zapobiegną kryzysowi w pieczy zastępczej w Polsce.

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.