Newsy

Maja Hyży: Zawsze mam możliwość zabrania do pracy mojej córeczki i zrobienia sobie przerwy na karmienie. Spotykam się z dużą wyrozumiałością

2021-07-05  |  06:22

Wokalistka zaznacza, że aktywność zawodowa matki nie powinna być przeszkodą w dłuższym karmieniu dziecka piersią. Wszystko jednak zależy od charakteru pracy i dobrej organizacji czasu. Swoje najmłodsze dziecko – córeczkę Antosię  wokalistka karmi już 11. miesiąc. Jednocześnie chwali producentów programu „Twoja twarz brzmi znajomo” za to, że  zapewnili jej idealne warunki do tego, by dziewczynka pod opieką babci cały czas mogła być blisko niej. Podkreśla, że podczas karmienia piersią tworzy się szczególna więź emocjonalna matki z dzieckiem.

– Nigdy nie zastanawiałam się nad tym, ile czasu będę karmiła piersią moją córkę. Chłopców karmiłam dokładnie osiem miesięcy, ale niestety musiałam przestać z przyczyn zdrowotnych. Z Antoniną jest zupełnie inaczej, bo już karmimy się 11 miesięcy i nie zapowiada się, żebyśmy z tym skończyły. To jest dosyć zabawne, bo mówi się, że „karmimy się” i ja rzeczywiście mam wrażenie, że ja też się karmię tym szczęściem, tą miłością i tym, że mogę dawać mojej córce coś bardzo jej potrzebnego. Na każdym kroku widać bowiem, że moje mleko i też bliskość karmienia są jej bardzo potrzebne – mówi agencji Newseria Lifestyle Maja Hyży.

Wokalistka tłumaczy, że w momencie, kiedy karmiąca matka jest osobą aktywną zawodowo, utrzymanie długiego karmienia piersią wymaga dobrej organizacji czasu. Ma ona już w tej kwestii spore doświadczenie, zwłaszcza że sama doskonale poradziła sobie z wychowaniem bliźniaków.

– Wszyscy zastanawiali się, jak ja dałam radę ze wszystkim, będąc sama i wychowując dwójkę dzieci. I przy tym wszystkim jeszcze próbowałam realizować się muzycznie i zawodowo, bo to był pierwszy moment, kiedy wyszłam z programu muzycznego, więc trzeba było kuć żelazo póki gorące. I tutaj za każdym razem powtarzałam, że organizacja jest na pierwszym miejscu. Dobra organizacja i wszystko da się zrobić. Więc zawsze gdzieś tam na początku dnia starałam się organizować cały dzień i to wszystko jakoś wychodziło – mówi Maja Hyży.

Również i w ostatnich miesiącach piosenkarka musiała pogodzić macierzyństwo i liczne obowiązki zawodowe. Brała udział m.in. w programie „Twoja twarz brzmi znajomo”.

– Teraz mam wsparcie i pomoc przy córce, bo jest i mój Konrad, od którego dostaję bardzo dużo pomocy i wsparcia, ale też od mamy Konrada, która właśnie była ze mną przy nagraniach programu „Twoja twarz brzmi znajomo”. Program też umożliwił mi to, że mogłam ze sobą wziąć najlepszą opiekunkę, jaką mogłam sobie wymarzyć, czyli moja teściową – mówi.

Maja Hyży zaznacza też, że do tej pory trafiała na bardzo wyrozumiałych producentów, kierowników planu i współpracowników, którzy nie robili problemu z tego, że musi zabrać ze sobą na plan małe dziecko i zrobić sobie przerwę na karmienie.

– Wszystko tak się układa, że nie muszę z niczego rezygnować, realizuję się, a jeżeli nie ma możliwości, żeby ktoś zajął się Antoniną, albo np. spotkania, sesje czy jakakolwiek inna moja realizacja zawodowa trwa dłużej niż godzinę, to biorę ją ze sobą. Każdy zapraszając mnie do jakiegokolwiek projektu, ma świadomość tego, że jestem matką karmiącą, więc wiadomo, że nie odstawię teraz dziecka na pół dnia, tylko ono musi być ze mną. I to jest dla mnie priorytetem. I jeżeli dostaję zielone światło, że okej, jesteśmy w stanie to jakoś zorganizować, czy opiekę, czy czas dla mnie, żebym mogła ją nakarmić w wolnej chwili, to u mnie też jest zielone światło, że jestem chętna do działań – mówi wokalistka.

Maja Hyży wspiera kampanię edukacyjną „Długość karmienia piersią ma znaczenie” organizowaną przez firmę NutroPharma wraz z Fundacją Opieki Okołoporodowej oraz Centrum Nauki o Laktacji. Akcja ma na celu edukowanie społeczeństwa na temat korzyści wynikających z długiego karmienia piersią, a dodatkowo walkę z mitami i hejtem, które dotykają młode mamy.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Sztuka

Seriale

Anna Kraszewska: Budowanie mojej postaci w serialu „Pajęczyna” nie było łatwe. Byłam ubrana w prawdziwą twardą skórę sprzed kilku dekad i buty za duże o dwa rozmiary

W serialu „Pajęczyna” Anna Kraszewska wciela się w rolę Jagody, córki Teresy Titko (Anna Radwan), fizyczki i prawej ręki prof. Giedrowicza (Marek Kalita), który pracuje nad bombą termojądrową. Kobieta ginie w tajemniczych okolicznościach, a po latach jej siostra Kornelia (Joanna Kulig) chce się dowiedzieć, co się właściwie stało. Aktorka przyznaje, że ją samą na etapie czytania scenariusza ogarnęła niezwykła ciekawość i krok po kroku starała się rozwikłać zagadkę sprzed lat. Jej zdaniem poza ciekawą fabułą wartością dodaną tej produkcji są kultowe stroje, samochody, meble i inne rekwizyty, które przenoszą widzów w czasy PRL-u.

IT i technologie

Operacje raka prostaty przy użyciu robota chirurgicznego standardem w krajach zachodnich. W Polsce wciąż nie są refundowane

– W leczeniu raka prostaty technologia da Vinci tak naprawdę zastąpiła już inne metody – mówi urolog, dr Stefan W. Czarniecki z należącego do Grupy LUX MED Szpitala św. Elżbiety. Placówka już od kilku lat wykorzystuje roboty da Vinci w operacyjnym leczeniu raka prostaty, co wynika z dużych korzyści z tej metody po stronie lekarzy i pacjentów. Polska jest jednak w gronie niewielu państw, w których te zabiegi nie są refundowane. Na dodatek robotów wciąż jest stosunkowo niewiele, pozytywny jest jednak fakt, że z każdym rokiem rośnie zarówno liczba robotów, jak i operacji przeprowadzanych w ich asyście. W I kwartale br. polskie placówki zrealizowały ich łącznie 415, o 57 proc. więcej niż rok wcześniej.

Motoryzacja

Właściciele zabytkowych samochodów nie muszą ubezpieczać ich przez cały rok. Polisy krótkoterminowe nie zawsze są jednak opłacalnym rozwiązaniem

Na polskich drogach z roku na rok widać coraz więcej pojazdów na żółtych tablicach będących symbolem zabytkowego samochodu. Za takie z reguły uznaje się auta starsze niż 40 lat lub nieco młodsze, powyżej 25 lat, ale mające wartość kolekcjonerską. Według danych gromadzonych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w Polsce zarejestrowanych jest ok. 7,5 mln pojazdów starszych niż 25 lat, a 2,5 mln z nich ma status „aktywny”, czyli wykazały w ciągu ostatnich sześciu lat jakiś objaw swojego istnienia. Pojazdy zakwalifikowane jako zabytkowe mogą liczyć na specjalne traktowanie przez ubezpieczycieli.