Newsy

Mammobusy pojawią się w 13 powiatach na Mazowszu

2013-10-09  |  10:15
Mówi:Agnieszka Gołąbek
Funkcja:rzecznik prasowy NFZ
  • MP4

    W październiku mammobusy na Mazowszu będą badały kobiety blisko 200 razy – zapowiada Agnieszka Gołąbek, rzecznik prasowy NFZ. W dniach 7-13 października 2013, mammobusy odwiedzą na Mazowszu trzynaście powiatów w ramach „Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi".

    W tym tygodniu będziemy w trzynastu mazowieckich powiatach, bo taki też jest cel funkcjonowania mammobusów na Mazowszu. Staramy się dojechać w najdalsze zakątki, do najmniejszych miejscowości na terenie naszego województwa. Tak, żeby to badanie przyjechało do kobiety, a nie kobieta musiała szukać badania w miejscowościach oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów - informuje Agnieszka Gołąbek. 

    Na stronie internetowej NFZ jest harmonogram projektu. Znajdziemy tam informacje o tym, gdzie i w jakich godzinach mammobus będzie czekał na kobiety, które chcą poddać się profilaktycznym badaniom piersi.

    Ogromny apel do rodzin kobiet, do przyjaciółek, koleżanek, do dzieci, żeby zachęcać panie do tego, żeby przychodziły na te badania, żeby je w tym wspierać, żeby rozwiewać ich wątpliwości – zachęca w rozmowie z agencją informacyjną Neweria Lifestyle Agnieszka Gołąbek, rzecznik prasowy NFZ. 

    Samo badanie trwa zaledwie kilka minut i nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Panie rejestrują się na miejscu, od razu też dostają wynik. Jeśli budzi on zastrzeżenia technika, pacjentka kierowana jest na dalsze konsultacje.

    Od stycznia przebadanych zostało w ten sposób 88 tys. kobiet na Mazowszu, z czego 3 tys. zostało skierowanych do dalszej diagnostyki. Badania w mammobusach są darmowe dla pań w wieku od 50 do 69 roku życia.

     – Jest to ten przedział wiekowy, w którym istnieje największe zagrożenie zachorowania na raka piersi – przestrzega Agnieszka Gołąbek.

    Więcej informacji o badaniach mammograficznych  na stronie internetowej NFZ www.nfz-warszawa.pl.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Media

    Finanse

    Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania

    Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.

    Nowe technologie

    Wiktor Dyduła: Słyszę coraz więcej utworów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Trudno je odróżnić od kompozycji stworzonych przez ludzi

    Wokalista zauważa, że nowoczesne technologie rewolucjonizują nasze życie i mają zastosowanie w różnych dziedzinach. Jeżeli natomiast chodzi o sztuczną inteligencję, to nie ma on nic przeciwko kreatywnemu jej wykorzystaniu również w branży muzycznej. Ale choć AI potrafi wygenerować już całkiem dobrze brzmiące utwory, to przecież na koncertach hologramy czy awatary nie dostarczą odbiorcom takich emocji, jakie towarzyszą występom prawdziwych artystów.