Newsy

Mammobusy pojawią się w 13 powiatach na Mazowszu

2013-10-09  |  10:15
Mówi:Agnieszka Gołąbek
Funkcja:rzecznik prasowy NFZ
  • MP4

    W październiku mammobusy na Mazowszu będą badały kobiety blisko 200 razy – zapowiada Agnieszka Gołąbek, rzecznik prasowy NFZ. W dniach 7-13 października 2013, mammobusy odwiedzą na Mazowszu trzynaście powiatów w ramach „Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi".

    W tym tygodniu będziemy w trzynastu mazowieckich powiatach, bo taki też jest cel funkcjonowania mammobusów na Mazowszu. Staramy się dojechać w najdalsze zakątki, do najmniejszych miejscowości na terenie naszego województwa. Tak, żeby to badanie przyjechało do kobiety, a nie kobieta musiała szukać badania w miejscowościach oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów - informuje Agnieszka Gołąbek. 

    Na stronie internetowej NFZ jest harmonogram projektu. Znajdziemy tam informacje o tym, gdzie i w jakich godzinach mammobus będzie czekał na kobiety, które chcą poddać się profilaktycznym badaniom piersi.

    Ogromny apel do rodzin kobiet, do przyjaciółek, koleżanek, do dzieci, żeby zachęcać panie do tego, żeby przychodziły na te badania, żeby je w tym wspierać, żeby rozwiewać ich wątpliwości – zachęca w rozmowie z agencją informacyjną Neweria Lifestyle Agnieszka Gołąbek, rzecznik prasowy NFZ. 

    Samo badanie trwa zaledwie kilka minut i nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Panie rejestrują się na miejscu, od razu też dostają wynik. Jeśli budzi on zastrzeżenia technika, pacjentka kierowana jest na dalsze konsultacje.

    Od stycznia przebadanych zostało w ten sposób 88 tys. kobiet na Mazowszu, z czego 3 tys. zostało skierowanych do dalszej diagnostyki. Badania w mammobusach są darmowe dla pań w wieku od 50 do 69 roku życia.

     – Jest to ten przedział wiekowy, w którym istnieje największe zagrożenie zachorowania na raka piersi – przestrzega Agnieszka Gołąbek.

    Więcej informacji o badaniach mammograficznych  na stronie internetowej NFZ www.nfz-warszawa.pl.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Film

    Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

    Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

    Gwiazdy

    Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

    Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.

    Konsument

    Zmiany klimatu uderzają w portfele konsumentów. Podniosą ceny żywności nawet o 3 pkt proc. rocznie

    Coraz wyższe średnie temperatury obserwowane na świecie przekładają się na wzrost cen żywności. Problem dotyczy zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się. Naukowcy z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu obliczyli, że do 2035 roku zdarzenia klimatyczne podniosą ceny żywności o 0,9–3,2 pkt proc. rocznie, a ogólny poziom inflacji o 0,3–1,1 pkt proc. Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące zmian cen artykułów żywnościowych ze 120 krajów świata w ciągu ostatnich 30 lat.