Newsy

Marcin Kruszewski (kanał „Prawo Marcina”): Świadek głośnego wypadku w Krakowie powinien sam zgłosić się na policję i wyjaśnić wszystkie niejasności. Ukrywanie się nie jest dobrą strategią

2023-07-25  |  06:26

Prokuratura nadal szuka świadka tragicznego wypadku przy moście Dębnickim w Krakowie, w którym śmierć poniosły cztery osoby, wśród nich syn Sylwii Peretti, gwiazdy programu „Królowe życia”. Mężczyzna widoczny na nagraniu z miejskiego monitoringu zamierzał przejść przez jezdnię w niedozwolonym miejscu i cudem uniknął potrącenia przez rozpędzony samochód prowadzony przez kierowcę pod wpływem alkoholu. Zdaniem twórcy kanału „Prawo Marcina” pieszy nie powinien dłużej się ukrywać i milczeć, tylko zgłosić do organów ścigania i złożyć zeznania w tej sprawie. Na tym etapie postępowania trudno oszacować, czy zostaną mu przedstawione jakieś zarzuty.

Do wypadku w okolicy mostu Dębnickiego w Krakowie doszło w nocy z 14 na 15 lipca. W wyniku dachowania auta na miejscu zginęło czterech młodych mężczyzn. Za kierownicą renault megane RS siedział Patryk P., syn celebrytki znanej z telewizyjnego show. Z ustaleń policji i prokuratury wynika, że 23-latek jechał z niedozwoloną prędkością i był pod wpływem alkoholu. Badanie jego krwi wykazało 2,3 promila alkoholu. W tej sprawie śledczy analizują również wątek widocznego na nagraniu z monitoringu pieszego, który próbował wtargnąć na jezdnię w niedozwolonym miejscu, ale widząc rozpędzone auto, zdążył się cofnąć i w ostatniej chwili uniknął śmierci. Na razie trwa ustalanie jego tożsamości.

– Ta osoba sama powinna się zgłosić i wyjaśnić wszystkie niejasności, bo nieobecni nie mają racji. Myślę, że prokuratura będzie się starała do niego dotrzeć i przy obecnej technologii jego zidentyfikowanie nie powinno być problematyczne, szczególnie że są nagrania z monitoringu. Naprawdę, jeżeli ktoś już popełnił błąd, jeżeli uważa, że zawinił, to najuczciwiej byłoby zgłosić się do prokuratury. Ukrywanie się nie będzie skuteczną strategią – mówi agencji Newseria Lifestyle Marcin Kruszewski.

Do tej pory śledczy nie mają z tym mężczyzną żadnego kontaktu. Wiadomo tylko, że tuż po wypadku oddalił się z miejsca zdarzenia i nie powiadomił odpowiednich służb.

– Prokuratura na pewno powinna, po pierwsze, zbadać, czy nie doszło do przestępstwa nieudzielenia pomocy, bo nie wiemy, jaki był udział tego człowieka w wydarzeniu, czy faktycznie oddalił się z miejsca, nie sprawdzając, czy ktoś nie znajduje się w bezpośrednim zagrożeniu utraty życia. W tym przypadku pomoc najpewniej niewiele by dała, ale trzeba zbadać ten wątek. Druga kwestia, na ile wtargnięcie tego pieszego – jeżeli nie było to przejście dla pieszych, tylko miejsce, w którym on nie powinien się znajdować – przyczyniło się do tego wypadku i czy faktycznie nie ma tutaj jego udziału – mówi Marcin Kruszewski.

W miejscu wypadku ze względu na remont mostu obowiązywało ograniczenie do 40 km/h. Nagranie udostępnione przez Urząd Miasta w Krakowie pokazuje, że przed tym tragicznym zdarzeniem auto jechało z bardzo dużą prędkością. W okolicy mostu Dębnickiego kierowca, prawdopodobnie chcąc ominąć przechodnia, wpadł w poślizg, uderzył w słup sygnalizacji świetlnej i lampę oświetlenia ulicznego, a następnie zjechał, dachując po schodach, na bulwar Czerwieński przy Wiśle. Śledczy gromadzą materiał dowodowy, który pozwoli ustalić, co było bezpośrednią przyczyną tego wypadku. Kluczowym świadkiem jest pieszy widoczny na monitoringu. Twórca kanału „Prawo Marcina” zapewnia, że na razie nie chce oceniać jego zachowania i ferować wyroku.

– Trudno w tej chwili wnioskować, czy jest tutaj udział osób trzecich, bo nie mamy pełnego materiału dowodowego, nie wiemy tyle, ile wiedzą śledczy. Będzie w tej sprawie toczone śledztwo i prokuratura to oceni – dodaje prawnik.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Ochrona środowiska

Radykalne formy protestów klimatycznych mogą mieć wpływ na spadek poparcia społecznego dla działań na rzecz klimatu. Najmniej akceptowalne blokady dróg czy niszczenie obrazów

Aktywiści klimatyczni coraz częściej wykorzystują pokojowe nieposłuszeństwo obywatelskie, aby podnieść ekologiczną świadomość społeczeństwa. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu George’a Masona wykazały, że niektóre z ich działań, jak np. marsze i protesty okupacyjne, są postrzegane jako bardziej akceptowalne niż na przykład blokady dróg czy niszczenie obrazów. To sugeruje, że forma protestu może więc wpłynąć na to, jak bardzo ludzie popierają postulaty głoszone przez protestujących, ale wymaga to dalszych badań.