Mówi: | Mariola Bojarska-Ferenc |
Funkcja: | instruktorka fitness, dziennikarka |
Mariola Bojarska-Ferenc: w starszym wieku powinniśmy przeznaczać więcej czasu na aktywność fizyczną
Zdaniem Marioli Bojarskiej-Ferenc ćwiczyć trzeba w każdym wieku. Osoby starsze muszą jednak poświęcić więcej czasu, by trening przyniósł oczekiwane rezultaty. Powinny także dostosować rodzaj i metodykę treningu do stanu zdrowia i kondycji. Instruktorka podkreśla, że w Stanach Zjednoczonych aktywność fizyczna wśród osób po 70 roku życia jest naturalną rzeczą. Ma nadzieję, że wkrótce i polscy seniorzy przekonają się do sportu.
Aktywność fizyczna ma ogromne znaczenie dla psychicznej i fizycznej kondycji osób starszych. Regularne treningi pozwalają utrzymać odpowiednią wagę, redukują bóle stawów i kości, obniżają ciśnienie tętnicze i zmniejszają ryzyko rozwoju miażdżycy, a także poprawiają nastrój i przeciwdziałają depresji starczej. W Polsce uprawianie sportu wciąż jednak jest bardzo mało popularne wśród osób po 60 roku życia. Według badań Komisji Europejskiej polscy seniorzy pod względem aktywności fizycznej zajmują ostatnie miejsce w Unii Europejskiej.
– Mam nadzieję, że Polacy zrozumieją w końcu, że nie ma nic ważniejszego niż zdrowie, a żeby być zdrowym, to trzeba się ruszać i żyć zgodnie z pewnymi zasadami, o czym ciągle powtarzam, czyli odpowiednia dieta, racjonalny sposób życia – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Mariola Bojarska-Ferenc.
Jej zdaniem ćwiczyć można zacząć w każdym wieku, należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że im więcej mamy lat, tym więcej czasu powinniśmy poświęcić na treningi. Po 50 roku życia mięśnie zaczynają bowiem zanikać, pojawia się nadmiar tkanki tłuszczowej, a sylwetka ulega zniekształceniu. Rodzaj aktywności fizycznej powinien być precyzyjnie dobrany do kondycji i stanu zdrowia seniora. Szczególnie polecane są nordic walking, spacery, jazda na rowerze i pływanie. Instruktorka zaleca także stretching pomagający zachować elastyczność stawów i mięśni.
– Kiedy byłam młodą dziewczyną wystarczyło mi godzinę, dwie, trzy i już ta forma była. A dzisiaj, żeby odzyskać te formę muszę, włożyć czasami jeszcze więcej pracy, bo to ciało już po 40–50 roku bardzo szybko się starzeje – mówi Mariola Bojarska-Ferenc.
Instruktorka brała niedawno udział w międzynarodowym sympozjum na temat fitnessu w Ohio. Wśród uczestników znajdowało się wiele osób po 60, a nawet 70 roku życia, niezwiązanych zawodowo z fitnessem i sportem. Ich celem było poszerzenie wiedzy na temat aktywności fizycznej, mimo wieku nie rezygnują bowiem z treningów. Mariola Bojarska-Ferenc zauważa, że w Polsce coraz więcej starszych osób stara się utrzymać dobrą kondycję – uczestniczą w zajęciach tańca lub uprawiają nordic walking. Wciąż jednak polskim seniorom daleko do zachodnich emerytów.
– W USA jest program walki o zdrowsze społeczeństwo i my musimy też powalczyć o siebie, ponieważ zakładamy, że będziemy żyć znacznie dłużej niż kiedyś, bo przecież kiedyś dożywaliśmy 40 roku życia i na tym się kończyło, teraz dożywamy nawet i setki. Więc, jeśli mamy energicznie przeżyć te kolejne 50 lat, to bez ćwiczeń i zdrowego odżywiania się po prostu tego nie da zrobić – mówi Mariola Bojarska-Ferenc.
Prekursorka fitnessu w Polsce podkreśla, że zarówno w przypadku osób starszych, jak i młodszych istotna jest metodyka treningu. Trenerzy powinni pokazywać co najmniej dwie skale trudności, tak aby każdy uczestnik zajęć mógł dostosować ćwiczenia do własnej kondycji i stanu zdrowia. W ten sposób możliwe jest uniknięcie kontuzji i urazów. Dotyczy to przede wszystkim tak modnych ostatnio treningów jak tabata. Bardzo ważna jest również odpowiednia technika wykonywania ćwiczeń.
– Jeśli to samo ćwiczenie będziemy powtarzać 20–30 razy ze złą techniką, to zrobimy sobie więcej krzywdy niż pożytku. Lepiej czasami zrobić raz albo dwa to samo ćwiczenie, ale musi ono być bardzo dobrze wykonane technicznie tak, żeby nie uszkodzić ani stawów, ani kręgosłupa i żeby po prostu mieć przyjemność później z tego ćwiczenia, ale to już jest rola dobrego trenera – mówi Mariola Bojarska-Ferenc.
Aby zachęcić Polaków do aktywności fizycznej, instruktorka stworzyła dwie gry: planszową i karcianą o nazwie SuperForma. Stanowią one połączenie treningu i dobrej zabawy w gronie przyjaciół lub rodziny.
Czytaj także
- 2024-12-30: Mija rok obowiązywania ustawy o opiece geriatrycznej. W systemie opieki nad seniorami zmieniło się niewiele
- 2024-11-15: Rok regularnej aktywności fizycznej wydłuża życie w zdrowiu o co najmniej rok. Zmniejsza też absencję chorobową w pracy
- 2024-11-20: Katarzyna Ankudowicz: Jestem z przemocowego domu. Dużo kosztowało mnie, żeby wyjść z tego i zacząć funkcjonować bez piętna bycia totalnie gorszą
- 2024-11-05: Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
- 2024-10-24: Polacy świadomi wpływu ćwiczeń fizycznych na zdrowie. Branża fitness notuje zwiększony ruch
- 2024-10-08: Już małe dziewczynki wiążą poczucie własnej wartości z wyglądem. Przykładają do tego większą wagę niż chłopcy [DEPESZA]
- 2024-09-27: MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety
- 2024-09-25: 94 proc. dzieci ma problem z podstawowymi umiejętnościami ruchowymi. Potrzebne zmiany w lekcjach WF-u
- 2024-11-26: Biologicznie życie człowieka może trwać 120–150 lat. Niezbędna jest jednak praca nad własnym zdrowiem
- 2024-09-17: Blisko 80 proc. Polaków obawia się zapalenia płuc. Mimo to świadomość szczepień profilaktycznych jest niska
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: W tym kraju aktorzy są na końcu przewodu pokarmowego. Nikt nas nie broni, nie mamy związków zawodowych jak w USA
Aktorka nie szczędzi gorzkich słów pod adresem środowiska polskich filmowców. Jest rozgoryczona tym, że w branży nie można na nikogo liczyć nawet wtedy, kiedy dochodzi do utraty pracy, mobbingu czy nadużyć finansowych. Artyści się nie wspierają, a rywalizacja o role i obawa przed konsekwencjami wyrażania krytyki wobec reżyserów czy producentów powodują, że atmosfera jest niezwykle napięta. Joanna Kurowska zwraca też uwagę na konieczność przeprowadzenia reformy Zawiązku Artystów Scen Polskich. Jej zdaniem to sztuczny twór, który w rzeczywistości nie dba o aktorów, nie broni ich praw i interesów.
Prawo
Coraz więcej rodziców odmawia zaszczepienia dzieci. Statystyki mogłoby poprawić ograniczenie dostępu do żłobków i przedszkoli
W ciągu ostatnich kilku lat liczba uchyleń od szczepień obowiązkowych dzieci i młodzieży zwiększyła się prawie dwukrotnie – z 48,6 tys. w 2019 roku do 87,3 tys. w 2023 roku – wynika z danych NIZP PZH-PIB. W efekcie coraz więcej zapomnianych chorób powraca i rośnie liczba zachorowań m.in. na odrę czy krztusiec. Wraz rosnącym odsetkiem odmów powracają pomysły, by uzależnić od szczepień miejsce w żłobku czy przedszkolu, ale eksperci podkreślają, że potrzebna jest przede wszystkim edukacja rodziców.
Media
Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca
Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.