Newsy

Materace hybrydowe dostosowują swój kształt do sylwetki użytkownika. Zapewniają prawidłowe podparcie kręgosłupa i idealną pozycję do wypoczynku

2016-01-21  |  06:35

Z badań TNS wynika, że tylko co czwarty Polak śpi na łóżku z ramą i materacem. Aż 55 proc. do tego celu wykorzystuje rozkładane sofy czy narożniki. Takie meble mają jednak zbyt twarde podłoże, co z czasem może przełożyć się na różne problemy zdrowotne. Zdaniem ekspertów najlepszą opcją są materace hybrydowe, w których górną część wykonana jest z pianki idealnie podpierającej kręgosłup i zapewniającej odpowiednią temperaturę, a w dolnej umieszczona jest tradycyjna sprężyna.

Sen pozwala zregenerować organizm, poprawia samopoczucie i zwiększa witalność. Jego niedobór jest natomiast przyczyną rozkojarzenia, osłabienia i niskiej wydajności intelektualnej. Najlepsze warunki do snu zapewnia łóżko ze stelażem i odpowiednio dobrany materac. Przy jego zakupie trzeba przede wszystkim kierować się wagą, wzrostem i stanem zdrowia użytkownika.

Aby zapewnić sobie odpowiedni komfort snu, eksperci radzą zakup materaca hybrydowego, który idealnie dopasowuje się do ciała, zapewnia swobodną cyrkulację powietrza i niweluje drgania. Górna część materaca to współpracujące ze sobą warstwy pianki. Pierwsza z nich to żelowa pianka z pamięcią, która nie tylko zapewnia wygodę, lecz także optymalną temperaturę. Z kolei głębsza warstwa daje stabilne, dopasowane podparcie.

– Chodzi o to, żeby materac podpierał nasz kręgosłup, żeby nie naciskał, tylko redukował nacisk. W przypadku hybrydowych materacy śpimy tak naprawdę na piankach, a w dolnej części materaca mamy sprężynę. Sprężyna nigdy nie podeprze tak idealnie kręgosłupa jak pianka i to jest właśnie clou tego rozwiązania – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Przemysław Gierchatowski, ekspert marki Sealy.

Odpowiedni materac powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb osoby, która z niego korzysta. Tymczasem wiele osób bagatelizuje sprawę. Zamiast w wygodnym łóżku śpią na rozkładanej kanapie, sofie czy wersalce. Nie tylko pogarsza to jakość ich snu, ale z czasem może też przełożyć się na uciążliwe bóle kręgosłupa. Obecnie na rynku konsument ma bardzo szeroki wachlarz materacy do wyboru. Zróżnicowane są także ceny i każdy może zdecydować się na taki model, który będzie mu odpowiadał pod każdym względem.

– Można wybierać, począwszy od sprężyny, która na szczęście powoli odchodzi do lamusa, jest starym XIX-wiecznym wynalazkiem i w takiej swojej podstawowej formie nie podeprze nam dobrze kręgosłupa, poprzez lateksy, które też już kiedyś miały swoje pięć minut, natomiast ze względu na to, że nie oddychają, nie są dobrym rozwiązaniem i nie polecam ich, aż po materace hybrydowe i piankowe, które pod wpływem nacisku i temperatury idealnie się do nas dopasowują, podpierają i redukują naciski – tłumaczy Przemysław Gierchatowski.

Eksperci podkreślają, że osoby, które mają dyskopatię, powinny spać na twardszych materacach, a te, które zmagają się z chorobami nowotworowymi – na miękkich. Alergicy dodatkowo muszą używać powłok antyalergicznych.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Finanse

Organizacje pacjentów borykają się z brakiem finansowania. Ten problem dotyczy całego systemu ochrony zdrowia

Nadmiar biurokracji i chroniczny brak finansowania – to dwie główne bolączki, z którymi borykają się organizacje pacjentów w Polsce. Jak wskazują, można by go rozwiązać np. poprzez utworzenie przy Rzeczniku Praw Pacjentów dedykowanych programów grantowych dla takich podmiotów. Taki kierunek obrało już kilka europejskich państw, które w coraz większym stopniu angażują organizacje pacjentów w procesy kształtowania polityki zdrowotnej. Brak finansowania od lat pozostaje podstawowym problemem całego systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Moda

Luna: Moda jest fajnym sposobem na wyrażenie siebie. Ja albo się za nią chowam, albo coś manifestuję swoim ubiorem

Wokalistka zaznacza, że ma słabość do oryginalnych ubrań i lubi komponować stylizacje, które odzwierciedlają jej charakter i osobowość. W jej garderobie nie ma rzeczy przypadkowych, zawsze bowiem starannie dobiera to, co na siebie zakłada. Ostatnio szukała inspiracji modowych podczas Paris Fashion Week. Z Francji wróciła pełna wrażeń, z nowymi znajomościami i głową pełną pomysłów. Luna podkreśla, że choć szczególnie ceni sobie projekty młodych polskich, nieznanych jeszcze szerokiemu gronu twórców, to niewykluczone również, że za jakiś czas nawiąże współpracę z kultowym domem mody Schiaparelli.