Newsy

Michał Bryś: krav maga i jazda konna pomagają mi odreagować stres związany z pracą

2016-10-06  |  06:45
Mówi:Michał Bryś
Funkcja:szef kuchni, prowadzący program „Hell's Kitchen - Piekielna Kuchnia”
  • MP4
  • Gospodarz „Hell's Kitchen” nie ukrywa, że praca szefa kuchni jest wyjątkowo stresująca. W odreagowaniu negatywnych emocji restauratorowi pomaga sport: jazda konna, nurkowanie i krav maga. Na sportowe pasje Michał Bryś stara się wygospodarować przynajmniej jeden dzień w tygodniu. 

    Po pięciu sezonach z programu „Hell's Kitchen” odszedł Wojciech Modest Amaro. Jego miejsce w roli szefa piekielnej kuchni zajął Michał Bryś, niegdyś scenarzysta i producent telewizyjny, a obecnie właściciel warszawskiej restauracji L’enfant Terrible. Bryś twierdzi, że praca szefa kuchni zapewnia adrenalinę i możliwość realizowania pasji, jest jednak wyjątkowo stresująca.

    Ona działa bardzo destruktywnie na człowieka i trzeba znaleźć ujście takim emocjom – mówi Michał Bryś agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

    Aby odreagować stres związany z pracą, restaurator intensywnie uprawia sport. Sposobem na wyciszenie jest dla niego nurkowanie, które określa mianem podwodnej medytacji. Jest wówczas sam ze sobą i słyszy tylko własny oddech, co działa na niego kojąco. Nadmiar emocji wyładowuje natomiast dzięki sztukom walki i jeździe konnej.

    Jeżdżę na koniach w takim westernowym stylu, to jest taka jazda, jaką można zobaczyć na westernach. Biję się trochę, bo to jest krav maga, to jest sztuka walki – mówi Michał Bryś.

    Restaurator przyznaje też, że jego praca szefa kuchni jest niezwykle czasochłonna. Obecnie dołożył do niej jeszcze pracę na planie programu „Hell's Kitchen”. W efekcie ma coraz mniej wolnego czasu, który może przeznaczać na realizowanie swoich sportowych pasji.

    – Staram się ten czas wygospodarować. Mam niedzielę wolną, czasami mam wolny poniedziałek i wtedy te pasje się dzieją – mówi Michał Bryś.

    Program „Hell's Kitchen” można oglądać w każdy wtorek o godzinie 20.05 na antenie telewizji Polsat.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Partner Serwisu Zdrowie

    Viatris

    Żywienie

    Gwiazdy

    Enej: Wielkanoc musi być w rodzinnym gronie. Nie jesteśmy fanami wyjazdów do hoteli, żeby spędzać święta z obcymi ludźmi

    Muzycy zespołu Enej przyznają, że lubią i celebrują święta, dlatego cieszą się na nadchodzącą Wielkanoc. Zamierzają wtedy zwolnić tempo, odłożyć na bok pracę i poświęcić czas rodzinie. Mirosław Ortyński i Piotr Sołoducha zdradzają, że ich popisowym, a jednocześnie ulubionym świątecznym przysmakiem jest sałatka jarzynowa. Sami też z przyjemnością ją przygotowują.

    Konsument

    Poczucie bycia autentycznym w mediach społecznościowych wpływa pozytywnie na zdrowie psychiczne młodych ludzi. Autentyczność w prawdziwym życiu nie ma takiego znaczenia

    Studenci, którzy postrzegają siebie jako autentycznych w mediach społecznościowych, są mniej zestresowani i cieszą się lepszym zdrowiem psychicznym, niż ci, którzy na platformach posługują się wizerunkiem wykreowanym. Autentyczność w rzeczywistym świecie nie ma jednak takiego wpływu na dobrostan psychiczny. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez naukowców z USA we współpracy z polskimi i niemieckimi kolegami. Badacze przyjrzeli się też różnicom między tymi zależnościami badanymi u pokolenia Z i pokoleń wcześniejszych. Z ich obserwacji wynika, że „zetki” uważają siebie za bardziej autentycznych w mediach społecznościowych niż starsi uczestnicy badania.