Mówi: | Michał Kwiatkowski |
Funkcja: | wokalista |
Michał Kwiatkowski powraca na polski rynek muzyczny krążkiem „Chopin etc.”
Michał Kwiatkowski, polski wokalista śpiewający w języku francuskim, starszy brat Dawida Kwiatkowskiego, wraca na polski rynek muzyczny. W swojej najnowszej płycie „Chopin etc.” artysta sięga po kompozycje Fryderyka Chopina, aranżując je w stylu pop. Na krążku znalazł się m.in. duet z Elodie Frégé, zwyciężczynią francuskiego programu „Star Academy”, oraz piosenka „Mama”, poświęcona zmarłej matce artysty.
„Chopin etc.” to czwarty krążek w karierze Kwiatkowskiego, ale pierwszy, który został wydany w Polsce. Płyta miała oficjalną premierę 14 października. Wokalista przyznaje, że Chopin jest mu wyjątkowo bliski. Kwiatkowski, podobnie jak legendarny kompozytor, gra na fortepianie i związał swoje życie zawodowe zarówno z Polską, jak i Francją.
– Wybrałem Chopina, ponieważ podobnie jak ja, był Polakiem. Tak jak ja miał fioła na punkcie swojego fortepianu i był kompozytorem – choć oczywiście nie miałbym nigdy śmiałości i zarozumiałości porównywać swój talent do jego. Trzeba przyznać, że istnieje kilka punktów wspólnych: wyjazd do Francji, miłość do Francji, oddalenie od rodziny – wszystkie te rzeczy sprawiły, że skomponowałem płytę wokół jego dzieł – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Michał Kwiatkowski.
Czwarta płyta wyznacza zupełnie nowy kierunek w twórczości muzyka, którego kompozycje do tej pory wpisane były w styl popowo-elektroniczny. Dla Kwiatkowskiego punktem zwrotnym w karierze były trzydzieste urodziny. Jak sam mówi, po zdmuchnięciu świeczek na urodzinowym torcie postanowił poszukać nowego brzmienia dla swojej muzyki i powrócić do gry na fortepianie.
– Wiedziałem, że moja francuska publiczność czekała na ten moment. Nie jestem artystą, który robi coś, żeby się komuś przypodobać. W pewnym momencie poczułem jednak, że kiedy w trakcie moich elektronicznych koncertów pojawiały się momenty, w których grałem na fortepianie, ludziom się to bardzo podobało. Stwierdziłem, że mi tego brakuje, dlatego postanowiłem nagrać płytę z fortepianem – tłumaczy Kwiatkowski.
Na krążku znalazło się 12 utworów zainspirowanych twórczością Chopina, m.in. duet z Elodie Frégé, zwyciężczynią francuskiego programu „Star Academy” oraz piosenka „Mama”, poświęcona matce artysty.
– Po raz pierwszy śpiewam o mojej mamie, która umarła, gdy miałem 10 lat. Potrzebowałem 20 lat, żeby dorosnąć do momentu, w którym mogę o tym śpiewać – mówi wokalista.
Dla wokalisty premiera „Chopin etc.” to swoisty comeback do polskiego show-biznesu. Przez ostatnie 11 lat artysta mieszkał i tworzył we Francji. Stał się popularny dzięki udziałowi w programie „Star Academy”, w którym zajął drugie miejsce. Kilka lat temu wrócił na kilka miesięcy do Polski, by wziąć udział w 10. edycji telewizyjnego show „Taniec z gwiazdami”. Wspólnie z Janją Lesar zajęli trzecie miejsce.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.