Mówi: | Marcin Gutkiewicz |
Funkcja: | marketing manager na region Europy Środkowej i Wschodniej |
Firma: | MiTAC Europe |
Monitorowanie codziennej aktywności fizycznej i snu pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów i zadbać o jakość snu
Świadomość tego, ile się ruszamy, stanowi znakomitą motywację do zwiększenia dawki codziennej aktywności fizycznej, z kolei znajomość własnych nawyków pomoże wpłynąć na ich poprawę. Dobrym zwyczajem powinno być pokonywanie codziennie 10 tys. kroków oraz 8-godzinny sen. Wykorzystać można do tego na przykład specjalną opaskę, która monitoruje codzienne aktywności: liczy kroki, rejestruje minuty ruchu i analizuje sen.
– Monitorowanie snu to jest dosyć ważna kwestia. Dużo mówi się o tym, że aby nie mieć nadwagi i zdrowo żyć powinno się spać 8 godzin. Ważna jest jednak nie tylko ilość, ale także jakość snu. Dlatego też opaska monitoruje nam nie tylko, ile godzin spaliśmy, ale także, jaki to był sen. Bo dosyć często się przewracamy, przekładamy, przebudzamy i wcale nie wychodzi z tego 8 godzin, więc warto sobie sprawdzić, jak naprawdę śpimy – mówi agencji Newseria Lifestyle Marcin Gutkiewicz, marketing manager na region Europy Środkowej i Wschodniej MiTAC Europe.
Jeśli sen nie jest komfortowy, warto znaleźć przyczynę problemu i pomyśleć o zmianach – czasem wystarczy niewiele: zmiana materaca, więcej ruchu przed snem albo mniej obfita kolacja.
Na rynku dostępne są specjalne opaski jak MiVia Essential 350, które połączeniu z aplikacją mogą pomóc zapanować nad złymi emocjami i stresem, a co za tym idzie – odbudować poziom energii potrzebny do prawidłowego funkcjonowania. Inteligentne urządzenie mierzy również liczba pokonywanych kroków.
– Używamy przeróżnych środków lokomocji i skutkuje to tym, że coraz mniej poruszamy się na nogach. Eksperci przekonują natomiast, że aby utrzymać wagę czy zrzucić zbędne kilogramy, powinno się pokonywać 10 tys. kroków. Dlatego też krokomierz jest dosyć ważnym parametrem do monitorowania, bo dzięki niemu możemy sprawdzić, jak bardzo aktywni ruchowo jesteśmy w trakcie dnia. Jeżeli dana osoba siedzi za biurkiem cały dzień ciężko będzie zrobić 10 tys. kroków, ale można to osiągnąć na przykład wracając do domu spacerem zamiast samochodem – tłumaczy Marcin Gutkiewicz.
Każda minuta aktywności pomaga zredukować poziom stresu, podnieść poziom energii, obniżyć tętno i zwyczajnie poprawić samopoczucie. Eksperci zachęcają do tego, by częściej korzystać ze schodów zamiast jeździć windą, parkować samochód trochę dalej od supermarketu zamiast bez zastanowienia zajmować miejsce najbliżej wejścia, a z liczenia kroków uczynić zabawę i wyzwanie, by codziennie pokonywać rutynę i złe przyzwyczajenia.
– Mocno wierzymy, że opaska nie jest to produkt stricte i wybitnie przeznaczony tylko i wyłącznie dla sportowców, ale również dla osób również tzw. lifestyle’owych, które chcą zadbać ogólnie o swój stan zdrowia. I takie osoby dosyć często sięgają i szukają produktu w sklepach sportowych, tak że chcemy również zaistnieć w sklepach sportowych, fitness, w innych miejscach – wyjaśnia Marcin Gutkiewicz.
Czytaj także
- 2025-01-31: Sztuczna inteligencja pomoże we wczesnym wykrywaniu wrodzonych wad serca. Obecnie rozpoznawalność wynosi 40 proc.
- 2024-12-02: Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
- 2024-11-22: Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych
- 2024-11-22: Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
- 2024-10-10: Już sześciolatki korzystają z bankowości elektronicznej. Często nie są świadome cyberzagrożeń
- 2024-10-11: Szpitale pracują nad poprawą jakości opieki nad pacjentami. Do wzmocnienia są kwestie bezpieczeństwa i redukcja zdarzeń niepożądanych
- 2024-11-21: Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
- 2024-09-17: Klienci dużych spółek energetycznych mogą już przejść na dynamiczne taryfy za prąd. Nie dla wszystkich to opłacalne rozwiązanie
- 2024-08-19: Polscy producenci czereśni chcą połączyć siły. Tylko w ten sposób mogą walczyć z importem owoców niskiej jakości
- 2024-08-12: Ginekolodzy biją na alarm: przyszły tata to nie tylko dawca nasienia. Mężczyźni nadal zbyt rzadko uczestniczą w przygotowaniach do ciąży
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Damian Janikowski: Radosław Majdan to jest superkompan na wyprawy, na zakupy i megagość do pogadania
Były zapaśnik podkreśla, że udział w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” nie był dla niego szczególnie trudnym wyzwaniem, ponieważ wiele z konkurencji przypominało mu codzienne treningi. Mimo to Damian Janikowski nie czuł się pewnie, gdyż rywalizował z utalentowanymi sportowcami, takimi jak Adam Kszczot czy Jakub Rzeźniczak. Zauważył też, że Radosław Majdan, a prywatnie jego sąsiad, nie był groźnym przeciwnikiem, ale raczej świetnym towarzyszem wyprawy.
Zdrowie
Eksperci: e-papierosy to poważny problem wśród dzieci. Nowe przepisy to dobry krok, ale absolutnie niewystarczający
Konsumpcja e-papierosów wśród młodzieży rośnie alarmująco: statystyki pokazują, że sięga po nie już ponad 20 proc. nastolatków w wieku 13–15 lat. Eksperci alarmują, że takie produkty są specjalnie zaprojektowane pod młodych użytkowników, oferując atrakcyjne smaki, opakowania i marketing. Rząd skierował do Sejmu projekt nowelizacji przepisów, który wprowadza zakaz sprzedaży wszystkich e-papierosów i woreczków nikotynowych nieletnim oraz ogranicza możliwość ich używania w miejscach publicznych. Jednak specjaliści podkreślają, że konieczne jest dalsze uszczelnienie przepisów, zwłaszcza w zakresie sprzedaży internetowej. Konsultant krajowy ds. zdrowia publicznego, prof. Łukasz Balwicki, mówi wprost, że należy wyeliminować z obrotu jednorazowe e-papierosy, jako produkty najbardziej atrakcyjne dla dzieci i młodzieży.
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.