Newsy

Muzycy solidarni z protestującymi na Ukrainie

2014-02-20  |  06:40
Dzisiaj w warszawskim klubie Barometr odbędzie się specjalny koncert solidarności artystów z Ukrainą. Podobne wydarzenia miały miejsce m.in. w Katowicach i Szczecinie. Potrzebę wspierania naszych wschodnich sąsiadów dostrzega również wokalistka Marcelina, która miała okazję przebywać w Kijowie w najbardziej gorącym okresie starć.

Protesty w stolicy Ukrainy rozpoczęły się 21 listopada po niepodpisaniu umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską przez prezydenta Wiktora Janukowycza. Od tego czasu sytuacja jest wyjątkowo napięta, a niemal codziennie dochodzi do starć między protestującymi a oddziałami specjalnymi milicji, czyli Berkutem. Jedna z gwiazd, która odwiedziła Majdan – Marcelina – uważa, że walczącym z rządzącymi trzeba pomagać w każdy możliwy sposób.

Jeżeli na Ukrainie ludzie walczą o wolność i się organizują, to uważam, że jest to miejsce, w którym powinnam być, jeżeli jest taka potrzeba – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle wokalistka.

19 stycznia Telewizja Republika zorganizowała koncert pod nazwą „Polska za wolną Ukrainą”, w trakcie którego wystąpić mieli m.in.: Paweł Kukiz, Dariusz Malejonek oraz Marcelina. Wydarzenie zostało przerwane ze względów bezpieczeństwa.

Podobne imprezy odbywają się w całej Polsce, a jedną z większych będzie jutrzejszy koncert w stolicy Polski. Zaprezentują się m.in.: Maleo Reggae Rockers, Ifi Ude oraz Angelika Korszyńska-Górny. Całkowity dochód z biletów zostanie przekazany w ramach pomocy protestującym.

Mimo że sytuacja na Majdanie jest dość niebezpieczna, to okazywanie wsparcia Ukraińcom jest niezwykle ważne. W Kijowie pierwszy raz w życiu otrzymałam tak ogromny aplauz za samo wejście na scenę.  Nie udało nam się finalnie zagrać, gdyż w momencie, kiedy mieliśmy zaczynać, doszło do ataku na barykadę na Hruszewskiego. Cieszę się, że pojawiliśmy się i wsparliśmy braci z Ukrainy. Mam nadzieje, że uda im się zrealizować większość postulatów, chociaż perspektywy są różne. Mimo wszystko warto wierzyć i pomagać ludziom, którzy mają odwagę i walczą o swoje – dodaje Marcelina.

Polacy już od pierwszych dni protestów w Kijowie stanęli po stronie antyrządowych stronnictw, które domagają się reform na Ukrainie. W geście solidarności polscy i ukraińscy artyści nagrali wspólny utwór – „Brat za brata” – będący hymnem Majdanu.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.

Konsument

Zmiany klimatu uderzają w portfele konsumentów. Podniosą ceny żywności nawet o 3 pkt proc. rocznie

Coraz wyższe średnie temperatury obserwowane na świecie przekładają się na wzrost cen żywności. Problem dotyczy zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się. Naukowcy z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu obliczyli, że do 2035 roku zdarzenia klimatyczne podniosą ceny żywności o 0,9–3,2 pkt proc. rocznie, a ogólny poziom inflacji o 0,3–1,1 pkt proc. Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące zmian cen artykułów żywnościowych ze 120 krajów świata w ciągu ostatnich 30 lat.