Newsy

Muzycy solidarni z protestującymi na Ukrainie

2014-02-20  |  06:40
Dzisiaj w warszawskim klubie Barometr odbędzie się specjalny koncert solidarności artystów z Ukrainą. Podobne wydarzenia miały miejsce m.in. w Katowicach i Szczecinie. Potrzebę wspierania naszych wschodnich sąsiadów dostrzega również wokalistka Marcelina, która miała okazję przebywać w Kijowie w najbardziej gorącym okresie starć.

Protesty w stolicy Ukrainy rozpoczęły się 21 listopada po niepodpisaniu umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską przez prezydenta Wiktora Janukowycza. Od tego czasu sytuacja jest wyjątkowo napięta, a niemal codziennie dochodzi do starć między protestującymi a oddziałami specjalnymi milicji, czyli Berkutem. Jedna z gwiazd, która odwiedziła Majdan – Marcelina – uważa, że walczącym z rządzącymi trzeba pomagać w każdy możliwy sposób.

Jeżeli na Ukrainie ludzie walczą o wolność i się organizują, to uważam, że jest to miejsce, w którym powinnam być, jeżeli jest taka potrzeba – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle wokalistka.

19 stycznia Telewizja Republika zorganizowała koncert pod nazwą „Polska za wolną Ukrainą”, w trakcie którego wystąpić mieli m.in.: Paweł Kukiz, Dariusz Malejonek oraz Marcelina. Wydarzenie zostało przerwane ze względów bezpieczeństwa.

Podobne imprezy odbywają się w całej Polsce, a jedną z większych będzie jutrzejszy koncert w stolicy Polski. Zaprezentują się m.in.: Maleo Reggae Rockers, Ifi Ude oraz Angelika Korszyńska-Górny. Całkowity dochód z biletów zostanie przekazany w ramach pomocy protestującym.

Mimo że sytuacja na Majdanie jest dość niebezpieczna, to okazywanie wsparcia Ukraińcom jest niezwykle ważne. W Kijowie pierwszy raz w życiu otrzymałam tak ogromny aplauz za samo wejście na scenę.  Nie udało nam się finalnie zagrać, gdyż w momencie, kiedy mieliśmy zaczynać, doszło do ataku na barykadę na Hruszewskiego. Cieszę się, że pojawiliśmy się i wsparliśmy braci z Ukrainy. Mam nadzieje, że uda im się zrealizować większość postulatów, chociaż perspektywy są różne. Mimo wszystko warto wierzyć i pomagać ludziom, którzy mają odwagę i walczą o swoje – dodaje Marcelina.

Polacy już od pierwszych dni protestów w Kijowie stanęli po stronie antyrządowych stronnictw, które domagają się reform na Ukrainie. W geście solidarności polscy i ukraińscy artyści nagrali wspólny utwór – „Brat za brata” – będący hymnem Majdanu.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Konsument

Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa

Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.

IT i technologie

Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich

Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.