Newsy

Piotr Rubik przygotowuje widowisko dla dzieci. Ma wziąć w nim udział jego córka.

2013-11-12  |  08:40
Piotr Rubik pracuje nad nowym projektem muzycznym. Będzie on nietypowy, bo wszystkie utwory powstają z myślą o najmłodszych i przez najmłodszych będą wykonywane. W koncertach weźmie udział być może nawet Helenka córka kompozytora. Próby ruszą wiosną.

Inspiracją i motywacją do nowych kompozycji są dla Piotra Rubika jego dwie córeczki: pięcioletnia Helena i półroczna Alicja. Starsza ma już za sobą udany debiut sceniczny. Razem z tatą zaśpiewała skomponowaną specjalnie dla niej, „Piosenkę dla Helenki”. Praca z dziećmi tak bardzo spodobała się Rubikowi, że postanowił pójść krok dalej.

– Będzie to duży koncert dla dzieci, w którym występują dzieci i ja nimi dyryguję. Mam nadzieję, że mi się uda go zrealizować, bo utwór jest już gotowy.  – mówi Piotr Rubik w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Kompozytor przyznaje, że w dzieciach drzemie olbrzymi potencjał i talent, który trzeba rozwijać. Sam od siódmego roku życia uczył się grać na wiolonczeli. Praca z najmłodszymi to dla niego wyzwanie, ale i przyjemność.

– Na pewno będzie to bardzo miła współpraca. Tak naprawdę próby się dopiero zaczną na wiosnę – informuje Piotr Rubik.

Premierowy koncert odbędzie się w Sali Kongresowej w Warszawie. Kompozytor planuje też trasę koncertową po Polsce.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Konsument

Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa

Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.

IT i technologie

Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich

Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.