Mówi: | Paweł Sztompke |
Funkcja: | dziennikarz i recenzent muzyczny |
Firma: | I Program Polskiego Radia |
Polscy muzycy coraz częściej doceniani na świecie
Jednym z ciekawszych wydarzeń koncertowych 2013 roku był przyjazd do Polski eks-Beatlesa – Paula McCartneya. Brytyjczyk wystąpił na Stadionie Narodowym 20 czerwca w ramach światowej trasy koncertowej – „Out There!”.
– Sam koncert wypadł świetnie. McCartney śpiewał piosenki, na które czekali wszyscy przez ostatnie 50 lat – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dziennikarz muzyczny Paweł Sztompke.
Dziennikarz dodaje, że równie ważny był jubileuszowy 50. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Obchody święta polskiej muzyki przyciągnęły zarówno artystów młodych, jak i tych, którzy mieli okazję debiutować na opolskiej scenie pół wieku temu. Finałowy koncert „Opole! Kocham Cię!” współprowadził właśnie Sztompke.
– Ostatni wieczór festiwalu był niesamowity ze względu na to, że pojawili się wszyscy, którzy występowali 50 lat temu. Gwiazdy od tamtego czasu w dalszym ciągu są w świetnej formie. Oprócz nich pojawili się także młodsi artyści i dlatego ten koncert miał wyjątkowy wymiar – stwierdza dziennikarz radiowy.
Mijający rok przyniósł także kilka wyjątkowych projektów muzycznych, w których to polscy artyści współpracowali ze światową, muzyczną czołówką. Jednym z nich był duet Włodek Pawlik-Randy Becker, a ich płyta – „Night In Calisia” – została minowana do nagrody Grammy w kategorii „najlepszy album dużego zespołu jazzowego”.
– Sama nominacja to spore wyróżnienie, a gdyby właśnie ten album wygrał, byłoby cudownie. Oprócz tego kilka miesięcy temu uczestniczyłem w prezentacji projektu Zbigniewa Preisnera z Lisą Gerrard z Dead Can Dance. Takich międzynarodowych połączeń było co najmniej kilka i właśnie w tym kierunku polska muzyka powinna zmierzać – stwierdza Sztompke.
Dziennikarz Polskiego Radia docenia także najnowszą płytę tria Możdżer-Danielsson-Fresco pt. „Polska”.
– Leszek Możdżer także współpracuje z światowymi muzykami. Ci rodzimi artyści torują nam drogę na Zachód i sprawiają, że nasza muzyka jest atrakcyjna dla innych – dodaje Sztompke.
Współpraca tria rozpoczęła się w 2004 roku na XI Festiwalu Jazzu w Warszawie. Do tej pory muzycy wspólnie nagrali cztery albumy.
Czytaj także
- 2025-04-08: Projekt unijnego budżetu po 2027 roku będzie przedstawiony w lipcu. Polska może odegrać istotną rolę w pracach nad nim
- 2025-03-28: Enea zapowiada kolejne zielone inwestycje. Do 2035 roku chce mieć prawie 5 GW mocy zainstalowanej w OZE
- 2025-02-21: Polacy przerzucają się na piwa bezalkoholowe. Segment rośnie o 17 proc., podczas gdy cały rynek piwa się kurczy
- 2025-03-05: KE pracuje nad planem działań dla przemysłu motoryzacyjnego. Eksperci widzą dla niego przyszłość w technologiach bezemisyjnych
- 2025-02-10: Polscy europosłowie chcą rewizji zakazu sprzedaży aut spalinowych od 2035 roku. Liczą na zdecydowane poparcie w europarlamencie
- 2025-01-24: M. Kobosko: Obowiązkiem Europy jest wspieranie białoruskiej opozycji i wolnych mediów. Najgorszym scenariuszem dla Polski jest wchłonięcie Białorusi przez Rosję
- 2025-01-23: M. Gosiewska: Na Białorusi znowu odbędą się pseudowybory. Należy zaostrzyć sankcje uderzające w reżim i firmy europejskie tam obecne
- 2025-01-15: Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
- 2024-09-30: Mężczyźni w Polsce żyją średnio siedem lat krócej niż kobiety. Różnica ta należy do najwyższych w UE
- 2024-08-28: Listopadowe wybory w USA mogą się przełożyć na dalszy przebieg wojny w Ukrainie. Możliwy też wpływ na kampanię prezydencką w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.