Newsy

Narciarze zaczęli szykować się do sezonu

2013-10-23  |  06:30
Przed rozpoczęciem szaleństw na stokach należy się odpowiednio przygotować. W przeciwnym razie możemy nabawić się poważnych kontuzji. Zwłaszcza, jeśli nie uprawialiśmy regularnie sportu latem i jesienią. Przegotowania warto zacząć przynajmniej miesiąc przed sezonem, czyli najlepiej już teraz.

– Powinniśmy dużo biegać, uprawiać sporty, połączyć to ze zdrowym odżywianiem, z rozciąganiem. Warto bezpośrednio przed wyjazdem rozpocząć intensywne przygotowania, co pomoże przede wszystkim naszym stawom, naszym więzadłom i naszemu organizmowi przygotować się na ten zwiększony wysiłek – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Kasper Orkisz, trener narciarstwa.

Niestety narciarze często o przygotowaniach przypominają sobie tuż przed wyjazdem na narty. Jednak nawet wtedy musimy poświecić trochę czasu na rozgrzewkę.

– Można gdzieś pójść spacerem, a nie samochodem; może nie jechać windą, nawet na dół, ale rzeczywiście na piechotę. Pójść pobiegać, rozruszać się, a nawet przetarcie małe zrobić. Ja dużo czasu spędzałem na Górce Szczęśliwickiej, tu w Warszawie, która dla ludzi, którzy szykowali się na tygodniowy wyjazd, była idealnym miejscem, żeby pojechać w tygodniu przed – tłumaczy instruktor.

Ważne przed pierwszym wjazdem na stok jest także przygotowanie sprzętu. Narty czy deska snowboardowa koniecznie powinny trafić na przegląd do serwisu.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Edukacja

W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.

Psychologia

Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.