Newsy

Nowa płyta Kayah hitem w sklepach muzycznych

2013-11-13  |  11:15
Nowa płyta Kayah w czołówce najchętniej kupowanych albumów. W zestawieniu sprzedaży Empiku jest na pierwszym miejscu, w zestawieniu Merlin.pl na trzecim. „Transoriental Orchestra” to już trzynasty album piosenkarki w jej karierze. Wokalistka w trakcie prac nad najnowszą produkcją inspirowała się gatunkiem world music.

Wokalistka swoim najnowszym krążkiem proponuje swoim fanom podróż po całym świecie. Na płycie znajdziemy piosenki w języku hebrajskim, arabskim, jidysz oraz ladino (dialekt judeo-hiszpański).

Moja przygoda z bardziej światowymi gatunkami muzyki rozpoczęła się od zaproszenia na 9. edycję festiwalu Warszawa Singera. Organizatorzy najchętniej widzieli mnie w repertuarze żydowskim. Wtedy pomyślałam, że jest to dobra okazja, aby pokazać Polakom coś innego niż „Skrzypek na dachu”. Przeszukałam pieśni tradycyjne i tak właśnie narodził się pomysł na stworzenie czegoś w rodzaju muzycznej podróży – opowiada Kayah agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Wokalistka zaprosiła do swojego projektu Atanasa Valkova, kompozytora filmowego i producenta muzycznego, który pomógł jej w doborze instrumentów oraz solistów. Album został bardzo pozytywnie odebrany zarówno przez fanów, jak i dziennikarzy muzycznych.

 – Jestem dumna nie tylko z płyty, ale także z reakcji na nią. Krążek bardzo dobrze radzi sobie na rynku. W dniu premiery to był kompletny szał. Jestem wdzięczna moim fanom, że tak  pozytywnie zareagowali na tę płytę – zdradza piosenkarka.

Nowy album będzie promowany także podczas trasy koncertowej. Pierwsze koncerty odbędą się jeszcze w tym roku.

 – Myślę, że nadchodzące wieczory będą niezapomnianym wrażeniem. Graliśmy już w Poznaniu i w trakcie występu spotkaliśmy się z żywiołową reakcja publiczności. Najbliższy nasz koncert odbędzie się już 17 listopada w Operze Filharmonii Gdańskiej, natomiast dzień wcześniej zagramy w warszawskim klubie Palladium. Większa trasa szykowana jest między styczniem a kwietniem 2014 roku. Już teraz polecam ją moim fanom mogę zapowiedzieć, że będzie można popłakać i potańczyć – dodaje artystka.

Ostatnią, do tej pory, płytą Kayah był album „Panienki z temperamentem” z 2010, nagrany wraz z Renatą Przemyk. W tym samym roku powstał także krążek „Kayah & Royal Quartet”.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Dorośli nie umieją rozmawiać o dojrzewaniu ze swoimi dziećmi. Młodzi czerpią wiedzę głównie z internetu

Dojrzewanie i to, co w tym okresie dzieje się z ciałem i emocjami, to w wielu polskich domach wciąż temat tabu. Nawet jeśli rodzice i opiekunowie podejmują temat, to często się okazuje, że nie za bardzo wiedzą, jak mają o tym rozmawiać ze swoimi dziećmi. Młodzi najczęściej szukają odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości w internecie, jednak nie zawsze są to jakościowe treści, zgodne z aktualną wiedzą i pochodzące od wykwalifikowanych ekspertów. – Chcieliśmy stworzyć miejsce, gdzie znajdą bezpieczną wiedzę na temat wszystkiego, co się dzieje w ich ciele, głowie i duszy w tak ważnym momencie w ich życiu – mówi Olga Kwiecińska, założycielka i pomysłodawczyni Cześć Ciało.

Media

Robert El Gendy: Z Klaudią Carlos jesteśmy różni charakterologicznie, ale doskonale się uzupełniamy. Jak mam słabszy dzień, to ona przejmuje kontrolę nad rozmową lub odwrotnie

Nowi gospodarze TVP2 nie mogą się nachwalić zarówno atmosfery, jaka panuje w TVP, jak i siebie nawzajem. Robert El Gendy bardzo się cieszy z tego, że może prowadzić „Pytanie na śniadanie” z Klaudią Carlos i przekonuje, że ich duet ma duży potencjał. Na wizji doskonale się dogadują i uzupełniają, a poza kamerami  mają wiele wspólnych tematów do rozmów.

Prawo

Świadomość społeczna na temat ryzyka publikowania wizerunków dzieci w internecie nadal bardzo niska. UODO apeluje o ostrożność

Kilkaset milionów zdjęć codziennie jest publikowanych w internecie, wśród nich wiele z udziałem dzieci. Zdjęcia i wideo zamieszczają zarówno rodzice, jak i placówki oświatowe, do których dzieci uczęszczają. Materiały te, bez względu na to, z jaką intencją są publikowane, mogą trafić w niepowołane ręce i posłużyć do ataku hejterskiego na dzieci, kradzieży ich cyfrowej tożsamości, a nawet zostać wykorzystane przez osoby o skłonnościach pedofilskich. Podkreślają to eksperci UODO i Fundacji Orange w poradniku skierowanym do osób pracujących w placówkach i organizacjach działających na rzecz dzieci.