Newsy

Olga Piórkowska i Izabela Szarmach: W Polsce nie mamy rzek, tylko niestety mamy ścieki. Bałtyk jest już tykającą bombą

2022-09-15  |  06:22
Mówi:Olga Piórkowska, projektantka ogrodów, prezenterka
Izabela Szarmach, projektantka ogrodów, prezenterka
  • MP4
  • Prowadzące program „Wymarzone ogrody” są zbulwersowane katastrofą ekologiczną na Odrze. Ich zdaniem trzeba na wszelkie możliwe sposoby zapobiegać podobnym sytuacjom. Olga Piórkowska i Izabela Szarmach apelują, by nie zanieczyszczać przyrody, bo szkodzimy nie tylko sobie, ale również przyszłym pokoleniom. W porównaniu do szwajcarskich rzek – które są tak czyste, że można z nich pić wodę – polskie wypadają fatalnie.

    Projektantki ogrodów starają się być eko i wspierają wszelkie działania proekologiczne, bo wiedzą, że człowiek jest odpowiedzialny za otaczające go środowisko naturalne. Nie ukrywają więc, że są wstrząśnięte katastrofą na Odrze. Ich zdaniem konieczne jest niezwłoczne podjęcie radykalnych działań.

    – Mamy bardzo proeko podejście do życia i powiem szczerze, że serce nam pękło na milion kawałków. Bardzo dużo czasu spędzamy w Szwajcarii, a tam wszystkie wody są takie, że można z nich pić. W centrum miasta w Zurychu można wejść do wody, napić się jej lub w niej wykąpać. I to jest przerażające, że u nas dzieje się to, co się dzieje. My nie mamy rzek, my mamy ścieki, niestety. Nasz kraj jest drugim od końca, jeżeli chodzi o czystość rzek w Europie, u nas jest fatalnie, a widać po innych krajach, że można inaczej – mówi agencji Newseria Lifestyle Olga Piórkowska, projektantka ogrodów, prezenterka.

    – I nasz rząd pozwala z rzek robić ścieki i to jest dla nas dramat. A Odra potrzebuje wiele, wiele lat, zanim się zregeneruje. A poza tym to wszystko płynie dalej do Bałtyku, a Bałtyk już jest w takim stanie, że to jest tykająca bomba – dodaje Izabela Szarmach.

    Prowadzące program „Wymarzone ogrody” podkreślają, że bardzo lubią spędzać czas na łonie natury. Nawet jeśli do wyboru mają ekskluzywne zagraniczne wakacje, to wolą zostać u siebie, bo mają pewność, że jest czysto i bezpiecznie.

    – Mamy naszą kochaną działeczkę, na której spędzamy całe wakacje, tam mamy rzekę, która naprawdę jest czyściutka. Są w niej małże, raki, wydry, bobry.  Nasze dzieci non stop w tej rzece siedzą i wiemy, że są tam bezpieczne, ale nie każdy ma ten luksus mieć tę czystą rzekę obok siebie. Dlatego musimy zadbać o to, żeby nasze dzieci i wnuki tak miały, bo ja jestem przerażona tym, co może być za 20 lat, jeżeli nic z tym nie zrobimy – mówi Izabela Szarmach.

    – Fajnie jest żyć w czystym otoczeniu, nieskażonym – dodaje Olga Piórkowska.

    Zdaniem projektantek ważne jest przede wszystkim to, by w swoim najbliższym otoczeniu starać się zachować jak najwięcej zieleni. Warto też sadzić rośliny oraz kwiaty miododajne. W związku z tym, że klimat się zmienia – najpierw są długotrwałe susze, a później ulewne deszcze – to ogrody trzeba projektować tak, żeby to wszystko przetrwały.

    – Klimat jest ciężki, dlatego według nas należy wybierać raczej rośliny sucholubne i unikać betonu. My staramy się tak robić w programie, w poszczególnych odcinkach. Natomiast już w realizacjach prywatnych różnie to bywa, bo jak ktoś powie, że chce beton i płyty, bo jednak z płytami jest bardzo łatwo, to koniec, kropka, musimy się do tego dostosować – mówi Olga Piórkowska.

    – Pamiętajmy, że trawniki też nie są eko, że lepiej otaczać się roślinami. Robiłyśmy taki odcinek, w którym trawnik w ogóle nie miał racji bytu, nasi bohaterowie walczyli o trawę dwa lata, więc położyłyśmy tam płyty betonowe. Ale były one przeplecione dużą ilością roślin. Ten ogródek był malutki, więc też zarzucano nam, że właśnie wybetonowałyśmy. Ale my postarałyśmy się jednak z tą zielenią pójść w bok i były panele bluszczowe, więc zieleń była na ziemi i na ścianach. Czasami trzeba znaleźć złoty środek – mówi Izabela Szarmach.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Teatr

    Alicja Węgorzewska: W Warszawskiej Operze Kameralnej sięgamy po rzadkie i trudne dzieła sprzed wieków. Chcemy zaprezentować widzom najwyższy kunszt

    – Sukcesy Warszawskiej Opery Kameralnej to sukcesy całego zespołu. Każde ogniwo musi pracować na najwyższych obrotach i na najwyższym poziomie – podkreśla Alicja Węgorzewska. Dyrektor WOK wyjątkowo skutecznie działa na rzecz przywracania niezwykłych dzieł barokowych na scenę i zaprasza do współpracy nietuzinkowych artystów. W obliczu rosnącej dominacji sztucznej inteligencji i rewolucji technologicznej stara się udowodnić, że klasyka nie tylko przetrwała próbę czasu, ale i zyskała nową jakość. Efektem pracy wielu osób są nieprzeciętne produkcje, profesjonalnie zarejestrowane i odnoszące sukcesy na międzynarodowych konkursach.

    Media

    Anna Lewandowska: Są aż trzy odsłony „Czerwonego dywanu” w „Pytaniu na śniadanie”. Ten punkt naszego programu ma bardzo dobrą oglądalność

    Prezenterka zaznacza, że cykl, który prowadzi, cieszy się dużym zainteresowaniem widzów. Z tego też względu twórcy „Pytania na śniadanie” postanowili dać jej więcej czasu antenowego. W październiku „Czerwony dywan” zyskał nie tylko nową scenografię, ale także nową odsłonę. Anna Lewandowska podkreśla, że pozyskiwanie najświeższych informacji z kręgów show-biznesowych i dzielenie się nimi z odbiorcami sprawia jej dużą przyjemność.

    Problemy społeczne

    Rok regularnej aktywności fizycznej wydłuża życie w zdrowiu o co najmniej rok. Zmniejsza też absencję chorobową w pracy

    Roczny cykl regularnej aktywności fizycznej w połączeniu z edukacją zdrowotną znacząco redukuje ryzyko zdrowotne i poprawia kondycję – wynika z programu badawczego Zdrowa OdWaga przeprowadzonego przez Medicover. U uczestników badania poprawiły się wskaźniki zdrowotne, spadła też absencja chorobowa w pracy. – Wyliczyliśmy metodą naukową, że dzięki 12-miesięcznemu programowi zdobyli oni dodatkowy rok życia w lepszym zdrowiu – ocenia dr n. med. Piotr Soszyński, koordynator medyczny programu badawczego Zdrowa OdWaga.