Newsy

Olivier Janiak: My jesteśmy przyjezdnymi w rzeczywistości nowych technologii, a millenialsi są tubylcami. Oni się na tym wychowali

2017-04-06  |  06:50

Zdaniem dziennikarza dla młodego pokolenia Polaków mobilność to nie udogodnienie codzienności, ale styl życia. Nowoczesne technologie, którymi millenialsi świetnie się posługują, dają im możliwość swobodnego przemieszczania się, komunikowania, rozwoju osobistego oraz korzystania z dóbr kultury. 

Według Oliviera Janiaka mobilność to przede wszystkim swoboda, zarówno przemieszczania się, jak i podejmowania istotnych decyzji. Z takiego rozumienia mobilności wynika kolejny jej aspekt, związany z nowymi technologiami. Zdaniem dziennikarza rozwój technologiczny ma bowiem zrealizować ludzką potrzebę swobody. Dzięki łatwemu i szybkiemu dostępowi do informacji, które zapewniają urządzenia mobilne takie jak tablet czy smartfon, ludzie mogą podejmować świadome decyzje i weryfikować swoje wybory, porównując je z wyborami innych.

To też mobilność w sensie łatwości przemieszczania się. Kiedyś, żeby zabukować bilet lotniczy, musieliśmy się udać do biura podróży albo operatora lotniczego, dziś wszystko możemy zrobić z fotela w domu, w naszym telefonie, nawet wydruk tego biletu, czyli jego potwierdzenie, dostajemy na nasze urządzenia mobilne – mówi Olivier Janiak agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Dziennikarz podkreśla również, że mobilność pozwala się ludziom swobodnie komunikować z innymi oraz zawierać i podtrzymywać przyjaźnie z osobami, których nie widują na co dzień. Z racji wykonywanego zawodu Olivier Janiak ma stały kontakt z młodymi ludźmi, zauważa więc, że to właśnie oni są najbardziej zintegrowani z nowymi technologiami. Dla pokolenia millenialsów mobilność to praktycznie styl życia. Perfekcyjnie radzą sobie oni z obsługą nowinek technologicznych i wykorzystują je w codziennym życiu m.in. do swobodnego przemieszczania się, samorozwoju, zawierania znajomości oraz dostępu do kultury.

– My jesteśmy przyjezdnymi w tej rzeczywistości, a millenialsi są tubylcami, oni na nowych technologiach się wychowali. My tylko ich używamy, oni od urodzenia korzystają z urządzeń, które są dla nich przepustką do świata. My musieliśmy w ten świat wchodzić stopniowo i trochę się do niego adaptować – mówi Olivier Janiak.

Zdaniem dziennikarza millenialsi, zwani także pokoleniem Y, znacznie różnią się od starszych generacji Polaków. Cechuje ich nastawienie na przeżywanie i używanie życia, chcą czerpać z codzienności maksymalnie dużo wrażeń i emocji. Jest to pokolenie kreatywne, skoncentrowane na celach, głodne nowych wyzwań, odznaczające się dużą ambicją oraz otwarte na świat. Millenialsi nie przywiązują się do rzeczy, nie otaczają się zbędnymi przedmiotami. Korzystają z nich tylko do momentu, gdy jest im to potrzebne.

–  Element posiadania dla nich nie jest niezbędny i czy rzeczy mamy na myśli takie jak mieszkanie, które jest naszym miłym światem, a z drugiej strony jest czymś, co nas przywiązuje. Oni mogą podróżować, robią to swobodnie. Korzystają ze wszystkich możliwości świata w dowolny dla siebie sposób i w dowolnym dla siebie momencie – mówi Olivier Janiak.

Współczesny świat wychodzi na przeciw potrzebom millenialsów. Dla starszych pokoleń Polaków, zwłaszcza urodzonych po II wojnie światowej, charakterystyczne jest przywiązanie do takich wartości materialnych jak własne mieszkanie oraz samochód. Młodzi ludzie korzystają natomiast z możliwości wynajmu lub wypożyczenia domu czy roweru. Otwartość na nowe przeżycia i mobilność sprawiają, że chętnie przemieszczają się nie tylko po Polsce, lecz także po świecie, dobra materialne to dla nich niepotrzebne obciążenie.

Millenialsi są obywatelami świata, swobodnie podchodzą do przemieszczania się, ale też do kontaktu z drugim człowiekiem. To też wpływa na ich ogromną kreatywność i otwartość. To jest pokolenie, za którym chce się podążać – mówi Olivier Janiak.

Z myślą o millenialsach powstał nowy serwis internetowy mobilni.pl, za którego prowadzenie odpowiada Volkswagen Financial Services. Na platformie tej podejmowane będą problemy z zakresu szeroko rozumianej mobilności, m.in. nowych trendów w technologiach czy zmianach rynkowych, a także tematyka związana z motoryzacją, podróżami i stylem życia. Premiera serwisu odbyła się w trakcie Press Night Motor Show 2017 w Iglicy Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Partner serwisu

Wschód Kultury

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Film

Problemy społeczne

U młodych pacjentek rak piersi występuje rzadko, ale jest bardziej agresywny. Dla wielu z nich taka diagnoza brzmi jak wyrok

Liczba zachorowań na raka piersi w Polsce sukcesywnie wzrasta. Co roku taką diagnozę słyszy ok. 20 tys. kobiet. Pacjentki przed 30. rokiem życia stanowią niewielki odsetek chorych, ale w ich przypadku często nowotwór jest bardziej agresywny. To m.in. dlatego dla młodych kobiet, które są aktywne zawodowo, mają rodziny i dzieci bądź planują je mieć w przyszłości, taka diagnoza często brzmi jak wyrok. – Niektóre kobiety mają poczucie, że jak rozpoczną leczenie, to skończy im się życie, że nie będą mogły już realizować najprostszych ról społecznych. To nie jest prawdą – podkreśla psychoonkolog, dr Mariola Kosowicz. Lekarze wskazują, że metody leczenia raka piersi są już dziś na tyle zaawansowane, że ten nowotwór, o ile zostanie wcześnie wykryty, może być niemal w 100 proc. uleczalny.

Konsument

Ostatni dzień na złożenie deklaracji w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Spóźnienie może skutkować grzywną

Właścicielom i zarządcom nieruchomości został już tylko jeden dzień, żeby złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków i wskazać w niej swoje źródło ogrzewania. Ci, którzy nie dopełnią tego obowiązku, muszą się liczyć z karą grzywny. Trzeba też pamiętać, że obowiązkiem zgłoszenia do CEEB są objęte wszystkie budynki – mieszkalne i niemieszkalne – wybudowane i oddane do użytkowania przed styczniem 2022 roku. 

Partner serwisu