Newsy

Piotr Cyrwus: Kobiety są coraz bardziej ambitne. Zagarniają przestrzenie dotychczas uważane za męskie

2021-05-05  |  06:17

W nowym serialu TVN „Żywioły Saszy” aktor wcieli się w rolę komendanta policji, który nieprzychylnie patrzy na działania głównej bohaterki. Piotr Cyrwus tłumaczy, że poruszona w nim tematyka jest niezwykle aktualna, i cieszy się, że może być częścią opowieści. Zaznacza, że szczególnie interesujący jest wątek feministyczny, ukazany głównie dzięki historii tytułowej bohaterki. Uważa, że współczesne kobiety są podobne do Saszy – wyjątkowo silne i odważne.

Aktor tłumaczy, że podczas podróży, którą odbył przed pandemią, uważnie obserwował role, jakie pełnią kobiety w różnych państwach na Wschodzie. Doszedł do wniosku, że w kobietach drzemie niezwykła siła, która stanie się fundamentem przyszłości.

– Kiedyś z moją żoną zdecydowaliśmy się pojechać w podróż trasą transsyberyjską. Magda Cielecka z Grzegorzem Jarzyną byli wcześniej, pochwalili się i my później pojechaliśmy przez całą Rosję, Mongolię aż do Szanghaju. Już wtedy, patrząc na tamtejsze kobiety, myślałem o tym, że następna rewolucja będzie rewolucją kobiet. Być może nie stanie się to za mojego życia, ale bardzo bym sobie tego życzył – mówi w rozmowie z agencją Newseria Lifestyle Piotr Cyrwus.

Aktor uważa, że kobiety powinny być bardziej doceniane. Cieszy się, że wraz z upływem czasu ich głos w społeczeństwie staje się coraz wyraźniejszy. Piotr Cyrwus zwraca uwagę, że takie seriale jak „Żywioły Szaszy” pokazują moc i siłę współczesnych kobiet. To aktualny temat, który warto poruszać zarówno w produkcjach serialowych, filmowych, jak i podczas prywatnych rozmów.

– Na barkach tamtejszych kobiet spoczywa obowiązek podtrzymywania życia, rodzenia nowych ludzi oraz pracy, bo mężczyźni kompletnie się zagubili. Myślę, że taki czas powoli się zaczyna. Twórcy serialu nie myśleli o tym, żeby był modny, ale tak jest. Kobiety biorą życie w swoje ręce, są coraz bardziej ambitne. Zagarniają przestrzenie dotychczas uważane za męskie. Bardzo dobrze, że tak się dzieje – zaznacza.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Ochrona środowiska

Radykalne formy protestów klimatycznych mogą mieć wpływ na spadek poparcia społecznego dla działań na rzecz klimatu. Najmniej akceptowalne blokady dróg czy niszczenie obrazów

Aktywiści klimatyczni coraz częściej wykorzystują pokojowe nieposłuszeństwo obywatelskie, aby podnieść ekologiczną świadomość społeczeństwa. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu George’a Masona wykazały, że niektóre z ich działań, jak np. marsze i protesty okupacyjne, są postrzegane jako bardziej akceptowalne niż na przykład blokady dróg czy niszczenie obrazów. To sugeruje, że forma protestu może więc wpłynąć na to, jak bardzo ludzie popierają postulaty głoszone przez protestujących, ale wymaga to dalszych badań.