Mówi: | Bojan Baketa |
Funkcja: | dyrektor Narodowego Ośrodka Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji |
Rośnie liczba Polaków wyjeżdżających do Chorwacji. Turyści doceniają głównie jej plaże i szlaki turystyczne
Według Raportu Podróżnika 2016 firmy Travelplanet.pl, Chorwacja jest ósmym najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów Polaków. Liczba turystów z Polski odwiedzających ten kraj z roku na rok rośnie. Przyciąga ich przede wszystkim Dalmacja, m.in. ze względu na atrakcyjne położenie na wybrzeżu Adriatyku i liczny archipelag wysp.
Badania pokazują, że Chorwacja jest coraz popularniejszym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów. Turystyka stanowi ponad 17 proc. tamtejszego PKB. Znajduje się tam ok. 650 hoteli, przede wszystkim 3-gwiazdkowych. Jako cel swoich podróży, kraj ten najczęściej wybierają Niemcy, Słoweńcy i Austriacy. Polska jest w pierwszej dziesiątce. W ciągu trzech kwartałów 2015 roku Chorwację odwiedziło 686 tys. osób z Polski. Zarezerwowali oni łącznie 4,5 mln noclegów (dni pobytu).
– Według ostatnich badań, która prowadziła Chorwacka Wspólnota Turystyczna, Chorwacja bardzo dobrze wypadła, a zwłaszcza dobrze ocenili ją Polacy. Warto wybrać ją jako miejsce wypoczynku, bo jej wielkim plusem jest bezpieczeństwo turystów i wolność poruszania się, wędrowania – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Bojan Baketa, dyrektor Narodowego Ośrodka Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji.
Z badań Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej wynika, że aż 82 proc. osób, które odwiedziły Chorwację ma o niej pozytywną opinię i jest w stanie przyznać 8 na 10 punktów w skali satysfakcji. Zdaniem turystów, idealnym miejscem na wypoczynek w Chorwacji są miasta Poreč i Zadar z pięknymi plażami i parkami wodnymi, gwarantującymi dobrą zabawę dla całej rodziny. To także doskonała lokalizacja na romantyczny wypoczynek tylko we dwoje. Romantyków z pewnością urzeknie przepiękny Rovinj i naturalne Jeziora Plitvickie.
– Romantyczne wakacje można prosto zorganizować, czyli zdecydować się na improwizację. Trzeba po prostu pojechać na jakąś wyspę, zakwaterować się u gospodarza, który łowi ryby, ma łódź, którą od gospodarza można pożyczyć, poszukać odludnej zatoczki i wyłączyć komórkę – podkreśla Bojan Baketa.
Chorwacja posiada aż 5,385 km wybrzeża – co daje jej 6. miejsce w Europie i 20. na świecie. Jest więc rajem dla miłośników plaż – np. Zlatni Rat na wyspie Brač czy Saharun na wyspie Dugi Otok. Magnesem przyciągającym turystów są również atrakcyjne festiwale. muzyczne, które dobywają się tu przez wiele miesięcy, jak również imprezowy Split, z którego można udać się na wiele wysp, m.in. Hvar.
– W Chorwacji odbywa się kilka międzynarodowych festiwali, które przyciągają olbrzymie liczby turystów, zwłaszcza młodych i nasza centrala oceniła festiwal Ultra w Split w Środkowej Dalmacji za największe wydarzenie pod względem turystycznym w ubiegłym roku – mówi Bojan Baketa.
Pełna różnorodnych smaków kuchnia regionów Chorwacji jest idealna dla wielbicieli ryb, serów i wędlin.
– Polacy jako naród ciekawy świata lubią wszystkiego skosztować i często się zdarza, że od znajomych z Polski dostaję informacje, a tu dobrze zjeść, tu dobre wino, to omijać – mówi Bojan Baketa.
Z badań wynika, że podczas planowania urlopu Polacy przykładają dużą wagę do pogody, dlatego najczęściej wybierają się w podróż latem. Lubią przebywać na świeżym powietrzu, chętnie poszukują nowych, ekscytujących miejsc, równocześnie pilnując ponoszonych wydatków.
Czytaj także
- 2025-03-31: Kajra: Robimy niespodziankę na urodziny mojej mamy i na Wielkanoc wyjeżdżamy za granicę. Właściwie to pierwszy raz nie spędzimy świąt w Polsce
- 2025-02-27: Malwina Wędzikowska: W dżungli przez miesiąc rewidowałam swoje życie. Przehulałam dużo czasu na toksycznych ludzi
- 2025-01-30: Inwestycje w kamienice zyskują na popularności. Nie odstraszają nawet wyzwania konserwatorskie
- 2025-03-10: Na rynku nieruchomości rośnie popularność rewitalizacji. Odnowa dotyczy nie tylko zabytkowych budynków, ale też dawnych terenów poprzemysłowych
- 2025-01-27: Liczebność ponad 40 gatunków ptaków gwałtownie spada. Coraz mniej czajek i gawronów
- 2025-01-21: Radosław Majdan: W ferie jedziemy z chłopcami w góry. Nie umiem jeździć na nartach i nie ciągnie mnie na stok
- 2024-09-16: Piotr Zelt: Od października zaczynam wykłady w Warszawskiej Szkole Filmowej. Czasami trafiają się takie grupy, że zastanawiam się, po co oni chcą ten zawód uprawiać
- 2024-09-18: Anna Głogowska: W samym środku lata wyjechałam na wakacje do Egiptu. Temperatura powietrza sięgała 43, a wody 38 stopni
- 2024-09-10: Daria Ładocha: Wyjeżdżając na wakacje, trzeba się liczyć z tym, że jest drogo. Już same bilety lotnicze są paragonami grozy
- 2024-09-24: Józef Gąsienica-Gładczan: Lepiej jest jechać na koniec świata i jest dużo taniej niż w Polsce. Można się pobawić w krajach Trzeciego Świata z pięknymi plażami za ułamek ceny
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Dziś premiera drugiego albumu Wiktora Dyduły. „Serwuję dużą gamę najróżniejszych emocji”
Artysta jest niezwykle podekscytowany premierą swojego drugiego albumu, bo jak podkreśla, podaje słuchaczom siebie „na widelcu”, bez żadnych filtrów i zbędnych masek. Serwuje wszystko to, co odczuwa: smutek, radość, niepokój, nadzieję, a przede wszystkim miłość. Wiktor Dyduła zaznacza, że płyta „Tak jak tutaj stoję” dedykowana jest tym, którzy w muzyce cenią szczerość i prawdziwe emocje bez lukru. Krążek zawiera 12 emocjonalnych piosenek, w tym odtworzony 40 mln razy, nominowany do Fryderyków 2025 singiel „Tam słońce, gdzie my”.
Telekomunikacja
Wykluczenie cyfrowe szczególnie dotyka generacji silver. T-Mobile wystartował z darmowymi kursami z obsługi smartfona

44 proc. Polaków w 2023 roku posiadało przynajmniej podstawowe kompetencje cyfrowe przy średniej unijnej na poziomie 56 proc. – wynika z danych Eurostatu. Dla grupy osób powyżej 55. roku życia odsetek ten wynosi kilkanaście procent. T-Mobile – w ramach projektu „Sieć Pokoleń” – burzy cyfrowe bariery oraz pokazuje, jakie możliwości daje technologia. W tym prowadzi cykl warsztatów stacjonarnych oraz udostępnia kurs online z podstaw obsługi smartfona.
Konsument
Spada spożycie alkoholu wśród młodzieży. Coraz mniej nastolatków wskazuje na jego łatwą dostępność

Alkohol jest najbardziej rozpowszechnioną wśród polskiej młodzieży substancją psychoaktywną, choć jego spożycie przez nastolatków znacznie spadło w ciągu trzech ostatnich dekad. Wciąż spory odsetek 15–16-latków uważa, że alkohol jest dla nich łatwo dostępny, ale o ile w przypadku piwa spadek w tym obszarze jest znaczący, o tyle w przypadku wódki delikatny trend spadkowy został w ostatnim badaniu zahamowany. Dostępność zaczyna się jednak nie w sklepie, ale już w domu. Co piąty rodzic jest w tej kwestii na tyle liberalny, że godzi się na spożywanie alkoholu przez dziecko w swojej obecności.