Mówi: | Wojciech Balczun, lider zespołu Chemia Jakub Płucisz, gitarzysta i założyciel grupy IRA Przemysław Jah Jah Frankowski, prezenter Antyradia Jakub Jabłoński, perkusista, muzyk Lady Pank Piotr Szczęk, wokalista grupy Ametria |
Polscy muzycy wspierają walkę z rakiem
Warto dbać o siebie i się badać – twierdzą zgodnie polscy muzycy. Artyści przekonują Polaków do onkologicznych badań profilaktycznych, które mogą uratować życie i zdrowie. Zdaniem Przemysława Frankowskiego scena muzyczna to idealne medium do mówienia o tak ważnych sprawach – w ogromny sposób oddziałuje bowiem na emocje słuchaczy.
Co roku na choroby nowotworowe zapada w Polsce ponad 144 tys. osób, z czego więcej niż 92 tys. umiera. Według niektórych prognoz zapadalność na raka w ciągu najbliższych 10 lat może się zwiększyć do 170 tys. osób rocznie. W walce z chorobami onkologicznymi niezwykle ważne są badania profilaktyczne, bo wcześnie wykryty rak daje znacznie lepsze rokowania. Do konieczności wykonywania badań próbują przekonać Polaków liczne kampanie, w których udział biorą znani artyści. Niedawno do walki z rakiem włączyli się także czołowi polscy muzycy.
– Mamy nadzieję, że przynajmniej na osoby, które są z tego naszego światka rockowego, bo taki reprezentujemy, wpłyniemy w jakimś stopniu, że przybliżymy ich do tego, że będą chodzili na te badania i sprawdzili – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Piotr Szczęk, wokalista grupy Ametria.
Zdaniem Jakuba Jabłońskiego, perkusisty grającego w grupie Lady Pank, zdrowie to fundamentalna wartość w życiu człowieka. Dlatego należy o nie dbać i kontrolować jego stan. Muzyk przekonuje, że każdy raz na jakiś czas powinien wykonać przynajmniej tak podstawowe badanie jak morfologia. Zgadza się też, że problem powinien być jak najbardziej nagłaśniany.
– Im częściej się o tym mówi, tym lepiej, dlatego że to skłania wiele osób, które by nie zrobiło takich badań, do tego, żeby jednak poszły do tej przychodnii wykonały przynajmniej podstawowe badania krwi – mówi Jakub Jabłoński.
Przemysław Jah Jah Frankowski uważa, że przedstawiciele sceny muzycznej są wręcz predysponowani do mówienia o tak ważnych sprawach jak profilaktyka zdrowia. Jego zdaniem muzyka to jeden z najpotężniejszych środków przekazu, który w ogromny sposób oddziałuje na ludzi. W utworach muzycznych najłatwiej i najszybciej można zawrzeć wszystko, co nas boli i co nas otacza, i dotrzeć w ten sposób do emocji słuchaczy.
– Uważam, że gdyby muzycy podczas jakiegoś fantastycznego koncertu po porywającym utworze zażądali np. zmian, ludzie, wyjdźcie na ulice, zróbcie coś, wykonajcie jakieś działanie, to jestem przekonany, że ludzie by takie działania podjęli – mówi Przemysław Jah Jah Frankowski.
Podobnego zdania jest Jakub Płucisz, gitarzysta i założyciel grupy IRA. Muzyk niedawno, po raz pierwszy od dwudziestu lat, wykonał badania profilaktyczne. Nie wszystkie wyszły zadowalająco. Właśnie dzięki tego typu badaniom chorobę zdołała pokonać żona jego kolegi – podjęła spontaniczną decyzję o zrobieniu badań, które wykazały obecność guza.
– Myślę, że wszyscy patrzą, co muzycy robią. Jeśli muzycy, którzy słyną z bardzo rozrywkowego życia i niemyślenia o tym, jak ratować zdrowie, będą zwracać uwagę na to, żebyśmy się trochę badali i patrzyli, żeby ten rak nie zabierał tylu naszych przyjaciół, to może będziemy mogli coś pomóc – mówi Jakub Płucisz.
Muzycy wzięli udział w akcji „Zbadaj się dla rock'n'rolla i jedź na koncert” zorganizowanej przez Antyradio, Fundację Rak'n'Roll, Hardrock Cafe oraz zespół Chemia. W połowie października po ulicach kilku polskich miast spacerowały dziewczęta w strojach pielęgniarek, które zachęcały do badań profilaktycznych. Każdy, kto przysłał do Antyradia zdjęcie dokumentujące, jak poddaje się badaniom, mógł wygrać gadżety rozgłośni oraz płytę Chemii.
– Wspieranie tego typu inicjatyw jest absolutnie wspaniałą sprawą. Jeżeli my poprzez naszą muzykę i poprzez to, że mamy dostęp do ludzi, do fanów, możemy ich przekonać do tego, żeby zadbali o siebie, to jest super – mówi Wojciech Balczun, lider zespołu Chemia.
Finał akcji miał miejsce na początku listopada. W jego ramach w Hardrock Cafe odbył się m.in. koncert grupy Chemia.
Czytaj także
- 2025-04-30: W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem
- 2025-05-14: 37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
- 2025-04-10: Pierwsze efekty prac deregulacyjnych możliwe już jesienią. Ten proces uwolni w firmach środki na inwestycje
- 2025-04-25: Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą
- 2025-03-25: Uproszczenie przepisów zwiększy potencjał obronny Europy. Ułatwi współpracę sektora prywatnego i publicznego
- 2025-03-04: Anna Dec: Za mówienie kontrowersyjnych rzeczy byłam karcona w szkole przez rówieśników. Teraz w pracy jestem za to doceniana
- 2025-02-12: Polska z wydatkami na zdrowie zbliża się do średniej krajów OECD. Wyzwaniem jest efektywne wykorzystywanie tych funduszy
- 2025-02-07: Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
- 2024-12-23: Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
- 2024-12-05: Przedświąteczna gorączka zakupów może sprzyjać nieprzemyślanym decyzjom. UOKiK ostrzega przed nadmiernym zadłużaniem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.