Mówi: | Aneta Awtoniuk |
Funkcja: | behawiorystka, trenerka psów |
Firma: | Szkoła dla Psów Azorres |
Przed zostawieniem psa w hotelu dla zwierząt należy dać mu czas na poznanie i zaakceptowanie czasowych opiekunów
Hotel dla zwierząt to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mogą zabrać pupila na wakacyjny wyjazd. Behawioryści radzą, aby wybierać hotele domowe, w których zwierzę będzie miało warunki zbliżone do dotychczasowych. Przed pozostawieniem psa w hotelu, należy osobiście sprawdzić jakość placówki, a przede wszystkim dać pupilowi czas na oswojenie się z nowymi opiekunami.
Coraz więcej polskich hoteli i pensjonatów oferuje pokoje dla osób podróżujących z psami lub kotami. Idealnym wyborem będą też wczasy w gospodarstwie agroturystycznym, gdzie pupil będzie miał dużo miejsca do zabawy i biegania. Decydując się na wyjazd z psem lub kotem, należy jednak upewnić się, czy wybrany hotel jest przyjazny zwierzętom, a także, czy pupila będzie można zabrać na plażę lub do miejscowych restauracji. Miejsc przyjaznych zwierzętom można szukać np. na portalach społecznościowych, gdzie właściciele psów polecają sobie sprawdzone hotele i pensjonaty.
– Możemy zabrać psa np. na wyprawę samochodową w miejsca, gdzie można z psem podróżować. Możemy pojechać na wczasy pod gruszą, tam na pewno też z psem można jechać. Coraz więcej hoteli w Polsce – bo na świecie, w Europie jest to standard – przyjmuje ludzi z psami, a także innymi zwierzętami – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Aneta Awtoniuk, behawiorystka i trenerka psów ze Szkoły dla Psów Azorres.
Jeśli zorganizowanie wyjazdu z psem jest niemożliwe warto powierzyć zwierzę opiece członka rodziny lub przyjaciół, których pies zna i lubi. Dobrym rozwiązaniem jest pozostawienie psa w domu, w którym na czas wyjazdu właścicieli zamieszka opiekun. Pupila można także zostawić w hotelu dla zwierząt. Każde rozstanie z właścicielem jest dla psa dużym przeżyciem, dlatego należy wybierać hotele, które zapewnią mu jak najlepszą opiekę. Behawioryści odradzają hotele klatkowe, w których pies nie może bawić się z innymi zwierzętami, a opiekunowie przychodzą do niego wyłącznie w porach karmienia lub spaceru.
– Powinniśmy wybrać hotel domowy, taki, w którym pies żyje tak samo jak u nas, tyle tylko, że z inną rodziną. Takie hotele prowadzą trenerzy psów czy behawioryści, ludzie którzy mają pojęcie o tym, czego pies potrzebuje, szczególnie pies w specyficznej dla siebie sytuacji, pozbawiony swoich właścicieli – mówi Aneta Awtoniuk.
Decyzja o wyborze hotelu powinna zostać podjęta na długo przed planowanym wyjazdem. Przede wszystkim należy sprawdzić rekomendacje i referencje placówki, a następnie odwiedzić ją osobiście. Najlepiej z psem, aby mógł poznać i przyzwyczaić się do nowych opiekunów. Podczas wizyty należy sprawdzić jakość boksów i wybiegów, zapytać o opiekę weterynaryjną, referencje opiekunów i przyjrzeć się kondycji powierzonych im zwierząt.
– Warto, żeby hotel, w którym zostawimy psa, miał możliwość rozróżnienia aktywności, jaką proponuje naszemu psu i innym zwierzętom. Warto też zwrócić uwagę na to. ile psów przypada na jednego opiekuna w takim hotelu – mówi Aneta Awtoniuk.
Nie zawsze właściciele czworonogów zapewniają im opiekę na czas wakacyjnego wyjazdu. Jeśli zwierzę krzyżuje plany urlopowe, to wciąż wielu Polaków je porzuca. Z danych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami liczba porzuconych zwierząt podczas wakacji zwiększa się o 25 proc. Większość z nich trafia do schronisk.
Polacy coraz częściej podróżują kamperami. Dzięki tanim noclegom zwraca się koszt zakupu aut
Schroniska górskie starają się przyciągnąć turystów, oferując im zajęcia dodatkowe
Akcesoria dla zwierząt wykonywane są już często na wymiar
Czytaj także
- 2024-12-27: Zbiórki internetowe przestały się już kojarzyć wyłącznie z finansowaniem leczenia. Ludzie zbierają także na podstawowe potrzeby i realizację marzeń
- 2025-01-07: W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
- 2025-01-08: Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
- 2025-01-03: Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia
- 2024-12-17: W Parlamencie Europejskim ważne przepisy dla państw dotkniętych przez klęski żywiołowe. Na odbudowę będą mogły przeznaczyć więcej pieniędzy
- 2025-01-02: Hazard coraz poważniejszym problemem dla zdrowia publicznego. Najbardziej zagrożone są dzieci
- 2024-12-16: Polscy młodzi chemicy tworzą innowacje na światowym poziomie. Część projektów ma szansę trafić potem do przemysłu
- 2025-01-02: Zmieniają się zagrożenia dla polskiej gospodarki. Ekonomiści boją się skutków szybkiego zadłużania się rządu i napięć geopolitycznych
- 2024-12-27: Dwa konkursy w Agencji Badań Medycznych w 2025 roku. Do wzięcia 275 mln zł
- 2024-12-18: Co trzeci nastolatek nie rozmawia o pieniądzach z rodzicami. To ma wpływ na jego zachowania w świecie finansów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.