Newsy

Rak piersi wykrywany jest w Polsce w późniejszych stadiach niż średnio w Europie. Kluczowe dla wczesnej profilaktyki jest comiesięczne samobadanie

2023-10-19  |  06:00

– Comiesięczne samobadanie piersi powinno się stać dobrym nawykiem, a nawet obowiązkiem – mówi Izabela Sakutova, pomysłodawczyni kampanii Dotykam=Wygrywam. Wiele kobiet o nim zapomina, lekceważy je albo też nie wie, jak wykonać je prawidłowo. Ekspertka zachęca jednak kobiety do tego, by postarały się poznać strukturę swoich piersi tak, by móc wyczuć niepokojące zmiany i szybko zareagować. To bardzo ważne, bo tylko wykrycie nowotworu na wczesnym etapie daje szansę na całkowite wyleczenie. Każdego roku w Polsce umiera ok. 9 tys. kobiet zmagających się z nowotworem piersi, często wykrytym w zaawansowanym już stadium.

Z raportu OECD „Health at a glance. Europe 2022” wynika, że w Polsce częściej niż w innych krajach diagnozuje się raka piersi w późniejszych stadiach. Tylko 41 proc. pacjentek otrzymuje diagnozę na wczesnym etapie, podczas gdy średnia EU to 51 proc.

W Polsce cały czas rak piersi wykrywany jest w bardzo późnych stadiach w stosunku do średniej europejskiej, w wyniku czego zabiegi są po prostu o wiele mniej skuteczne i zmniejszają się szanse na wyleczenie. Statystyki mówiące o tym, że co roku rak piersi diagnozowany jest średnio u 25 tys. kobiet w naszym kraju, z czego 9 tys. umiera, to jest bardzo poważny temat – mówi agencji Newseria Lifestyle Izabela Sakutova, ekspertka brafittingu i prezeska Fundacji Wsparcie na Starcie.

Jak czytamy na stronie kampanii Dotykam=Wygrywam, rak piersi jest drugą, po raku płuc, najczęstszą przyczyną zgonów nowotworowych u kobiet. W grupie kobiet między 20. a 44. rokiem życia jest na pierwszym miejscu zarówno pod względem zachorowalności, jak i umieralności. W grupie kobiet powyżej 50. roku życia odpowiada za 80 proc. zachorowań na nowotwory.

Kampania Dotykam=Wygrywam w tym roku jest prowadzona już po raz 12. Jej celem jest uświadomienie Polkom, jak ważne jest regularne, comiesięczne samobadanie piersi. Najlepiej wykonywać je w pierwszej połowie cyklu i tuż po miesiączce, czyli między piątym a dziewiątym dniem cyklu. Jeśli natomiast kobieta już nie miesiączkuje, to badanie powinna przeprowadzać zawsze w tym samym, wybranym przez siebie dniu miesiąca.

Rak wcześnie wykryty jest wyleczalny niemalże w stu procentach. Dlatego tak apelujemy o samobadanie, profilaktykę i reagowanie, jeżeli cokolwiek nas zaniepokoi. Teraz zadajemy Polkom pytanie: jak się czują twoje piersi, dotknij ich i sprawdź to. Chodzi o to, że wiele z nas niestety nie ma relacji ze swoim biustem i nie patrzy na swoje odbicie w lustrze bez biustonosza. My właśnie przez naszą kampanię chcemy zwrócić uwagę, że warto dotykać swoich piersi, bo ten dotyk może uratować nasze życie – przypomina pomysłodawczyni kampanii Dotykam=Wygrywam.

Lekarze onkolodzy są zgodni co do tego, że samobadanie jest skuteczną metodą wczesnego wykrywania raka piersi. Jest to proste badanie, które składa się z dwóch etapów: oględzin gruczołów piersiowych przed lustrem oraz badania palpacyjnego, które polega na odpowiednim dotykaniu i uciskaniu piersi. Na stronie kampanii dostępne są opisy i filmy instruktażowe, które pomagają kobietom właściwie przeprowadzić samobadanie. Na tym etapie szuka się przede wszystkim wszelkiego rodzaju zgrubień i guzków.

Od badania lekarskiego, czy to USG, czy mammografii, do kolejnego badania czasami mija rok, czasami dwa i w tym czasie może się wykształcić coś, co będzie się rozwijać i może urosnąć do znaczących rozmiarów. A jeżeli my nie znamy swoich piersi, bo ich nie dotykamy i nie wiemy, co jest w nich normalnym stanem, a co powinno wzbudzić niepokój, to też nie jesteśmy w stanie na to zareagować, bo tego nie zauważamy. Dlatego ważne jest, żebyśmy poznały ukształtowanie naszych piersi i robiły samobadanie miesiąc w miesiąc, a jeżeli coś nowego się pojawi, to szybko na to zareagujemy i pójdziemy do lekarza. Trzeba też pamiętać, że nie każdy guzek jest rakiem – mówi Izabela Sakutova.

Nie każde wykryte zgrubienie musi być rakiem, jednak każde wymaga konsultacji ze specjalistą. Tylko lekarz jest w stanie fachowo ocenić niepokojące zmiany. Październik od wielu lat na całym świecie uznawany jest za miesiąc świadomości raka piersi, dlatego to właśnie w tym czasie zwraca się szczególną uwagę na profilaktykę i diagnostykę nowotworów piersi.

– Z roku na rok kampania Dotykam=Wygrywam poszerza się. Cieszę się, że działamy na coraz większą skalę i do akcji dołącza coraz więcej osób, dzięki czemu możemy nieść nasz przekaz dalej i docierać do większej liczby kobiet – dodaje prezeska Fundacji Wsparcie na Starcie.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Dorośli nie umieją rozmawiać o dojrzewaniu ze swoimi dziećmi. Młodzi czerpią wiedzę głównie z internetu

Dojrzewanie i to, co w tym okresie dzieje się z ciałem i emocjami, to w wielu polskich domach wciąż temat tabu. Nawet jeśli rodzice i opiekunowie podejmują temat, to często się okazuje, że nie za bardzo wiedzą, jak mają o tym rozmawiać ze swoimi dziećmi. Młodzi najczęściej szukają odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości w internecie, jednak nie zawsze są to jakościowe treści, zgodne z aktualną wiedzą i pochodzące od wykwalifikowanych ekspertów. – Chcieliśmy stworzyć miejsce, gdzie znajdą bezpieczną wiedzę na temat wszystkiego, co się dzieje w ich ciele, głowie i duszy w tak ważnym momencie w ich życiu – mówi Olga Kwiecińska, założycielka i pomysłodawczyni Cześć Ciało.

Media

Robert El Gendy: Z Klaudią Carlos jesteśmy różni charakterologicznie, ale doskonale się uzupełniamy. Jak mam słabszy dzień, to ona przejmuje kontrolę nad rozmową lub odwrotnie

Nowi gospodarze TVP2 nie mogą się nachwalić zarówno atmosfery, jaka panuje w TVP, jak i siebie nawzajem. Robert El Gendy bardzo się cieszy z tego, że może prowadzić „Pytanie na śniadanie” z Klaudią Carlos i przekonuje, że ich duet ma duży potencjał. Na wizji doskonale się dogadują i uzupełniają, a poza kamerami  mają wiele wspólnych tematów do rozmów.

Prawo

Świadomość społeczna na temat ryzyka publikowania wizerunków dzieci w internecie nadal bardzo niska. UODO apeluje o ostrożność

Kilkaset milionów zdjęć codziennie jest publikowanych w internecie, wśród nich wiele z udziałem dzieci. Zdjęcia i wideo zamieszczają zarówno rodzice, jak i placówki oświatowe, do których dzieci uczęszczają. Materiały te, bez względu na to, z jaką intencją są publikowane, mogą trafić w niepowołane ręce i posłużyć do ataku hejterskiego na dzieci, kradzieży ich cyfrowej tożsamości, a nawet zostać wykorzystane przez osoby o skłonnościach pedofilskich. Podkreślają to eksperci UODO i Fundacji Orange w poradniku skierowanym do osób pracujących w placówkach i organizacjach działających na rzecz dzieci.