Mówi: | Bojan Baketa |
Funkcja: | dyrektor Narodowego Ośrodka Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji |
Rośnie liczba Polaków wyjeżdżających do Chorwacji. Turyści doceniają głównie jej plaże i szlaki turystyczne
Według Raportu Podróżnika 2016 firmy Travelplanet.pl, Chorwacja jest ósmym najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów Polaków. Liczba turystów z Polski odwiedzających ten kraj z roku na rok rośnie. Przyciąga ich przede wszystkim Dalmacja, m.in. ze względu na atrakcyjne położenie na wybrzeżu Adriatyku i liczny archipelag wysp.
Badania pokazują, że Chorwacja jest coraz popularniejszym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów. Turystyka stanowi ponad 17 proc. tamtejszego PKB. Znajduje się tam ok. 650 hoteli, przede wszystkim 3-gwiazdkowych. Jako cel swoich podróży, kraj ten najczęściej wybierają Niemcy, Słoweńcy i Austriacy. Polska jest w pierwszej dziesiątce. W ciągu trzech kwartałów 2015 roku Chorwację odwiedziło 686 tys. osób z Polski. Zarezerwowali oni łącznie 4,5 mln noclegów (dni pobytu).
– Według ostatnich badań, która prowadziła Chorwacka Wspólnota Turystyczna, Chorwacja bardzo dobrze wypadła, a zwłaszcza dobrze ocenili ją Polacy. Warto wybrać ją jako miejsce wypoczynku, bo jej wielkim plusem jest bezpieczeństwo turystów i wolność poruszania się, wędrowania – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Bojan Baketa, dyrektor Narodowego Ośrodka Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji.
Z badań Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej wynika, że aż 82 proc. osób, które odwiedziły Chorwację ma o niej pozytywną opinię i jest w stanie przyznać 8 na 10 punktów w skali satysfakcji. Zdaniem turystów, idealnym miejscem na wypoczynek w Chorwacji są miasta Poreč i Zadar z pięknymi plażami i parkami wodnymi, gwarantującymi dobrą zabawę dla całej rodziny. To także doskonała lokalizacja na romantyczny wypoczynek tylko we dwoje. Romantyków z pewnością urzeknie przepiękny Rovinj i naturalne Jeziora Plitvickie.
– Romantyczne wakacje można prosto zorganizować, czyli zdecydować się na improwizację. Trzeba po prostu pojechać na jakąś wyspę, zakwaterować się u gospodarza, który łowi ryby, ma łódź, którą od gospodarza można pożyczyć, poszukać odludnej zatoczki i wyłączyć komórkę – podkreśla Bojan Baketa.
Chorwacja posiada aż 5,385 km wybrzeża – co daje jej 6. miejsce w Europie i 20. na świecie. Jest więc rajem dla miłośników plaż – np. Zlatni Rat na wyspie Brač czy Saharun na wyspie Dugi Otok. Magnesem przyciągającym turystów są również atrakcyjne festiwale. muzyczne, które dobywają się tu przez wiele miesięcy, jak również imprezowy Split, z którego można udać się na wiele wysp, m.in. Hvar.
– W Chorwacji odbywa się kilka międzynarodowych festiwali, które przyciągają olbrzymie liczby turystów, zwłaszcza młodych i nasza centrala oceniła festiwal Ultra w Split w Środkowej Dalmacji za największe wydarzenie pod względem turystycznym w ubiegłym roku – mówi Bojan Baketa.
Pełna różnorodnych smaków kuchnia regionów Chorwacji jest idealna dla wielbicieli ryb, serów i wędlin.
– Polacy jako naród ciekawy świata lubią wszystkiego skosztować i często się zdarza, że od znajomych z Polski dostaję informacje, a tu dobrze zjeść, tu dobre wino, to omijać – mówi Bojan Baketa.
Z badań wynika, że podczas planowania urlopu Polacy przykładają dużą wagę do pogody, dlatego najczęściej wybierają się w podróż latem. Lubią przebywać na świeżym powietrzu, chętnie poszukują nowych, ekscytujących miejsc, równocześnie pilnując ponoszonych wydatków.
Czytaj także
- 2025-04-23: Rząd planuje dalsze zmiany w opiece wczesnodziecięcej. Ma to pomóc odwrócić negatywne trendy demograficzne
- 2025-05-14: Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy
- 2025-04-18: Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie
- 2025-03-31: Kajra: Robimy niespodziankę na urodziny mojej mamy i na Wielkanoc wyjeżdżamy za granicę. Właściwie to pierwszy raz nie spędzimy świąt w Polsce
- 2025-02-27: Malwina Wędzikowska: W dżungli przez miesiąc rewidowałam swoje życie. Przehulałam dużo czasu na toksycznych ludzi
- 2025-01-30: Inwestycje w kamienice zyskują na popularności. Nie odstraszają nawet wyzwania konserwatorskie
- 2025-03-10: Na rynku nieruchomości rośnie popularność rewitalizacji. Odnowa dotyczy nie tylko zabytkowych budynków, ale też dawnych terenów poprzemysłowych
- 2025-01-27: Liczebność ponad 40 gatunków ptaków gwałtownie spada. Coraz mniej czajek i gawronów
- 2025-01-21: Radosław Majdan: W ferie jedziemy z chłopcami w góry. Nie umiem jeździć na nartach i nie ciągnie mnie na stok
- 2024-09-16: Piotr Zelt: Od października zaczynam wykłady w Warszawskiej Szkole Filmowej. Czasami trafiają się takie grupy, że zastanawiam się, po co oni chcą ten zawód uprawiać
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.