Mówi: | Bojan Baketa |
Funkcja: | dyrektor Narodowego Ośrodka Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji |
Rośnie liczba Polaków wyjeżdżających do Chorwacji. Turyści doceniają głównie jej plaże i szlaki turystyczne
Według Raportu Podróżnika 2016 firmy Travelplanet.pl, Chorwacja jest ósmym najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów Polaków. Liczba turystów z Polski odwiedzających ten kraj z roku na rok rośnie. Przyciąga ich przede wszystkim Dalmacja, m.in. ze względu na atrakcyjne położenie na wybrzeżu Adriatyku i liczny archipelag wysp.
Badania pokazują, że Chorwacja jest coraz popularniejszym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów. Turystyka stanowi ponad 17 proc. tamtejszego PKB. Znajduje się tam ok. 650 hoteli, przede wszystkim 3-gwiazdkowych. Jako cel swoich podróży, kraj ten najczęściej wybierają Niemcy, Słoweńcy i Austriacy. Polska jest w pierwszej dziesiątce. W ciągu trzech kwartałów 2015 roku Chorwację odwiedziło 686 tys. osób z Polski. Zarezerwowali oni łącznie 4,5 mln noclegów (dni pobytu).
– Według ostatnich badań, która prowadziła Chorwacka Wspólnota Turystyczna, Chorwacja bardzo dobrze wypadła, a zwłaszcza dobrze ocenili ją Polacy. Warto wybrać ją jako miejsce wypoczynku, bo jej wielkim plusem jest bezpieczeństwo turystów i wolność poruszania się, wędrowania – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Bojan Baketa, dyrektor Narodowego Ośrodka Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji.
Z badań Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej wynika, że aż 82 proc. osób, które odwiedziły Chorwację ma o niej pozytywną opinię i jest w stanie przyznać 8 na 10 punktów w skali satysfakcji. Zdaniem turystów, idealnym miejscem na wypoczynek w Chorwacji są miasta Poreč i Zadar z pięknymi plażami i parkami wodnymi, gwarantującymi dobrą zabawę dla całej rodziny. To także doskonała lokalizacja na romantyczny wypoczynek tylko we dwoje. Romantyków z pewnością urzeknie przepiękny Rovinj i naturalne Jeziora Plitvickie.
– Romantyczne wakacje można prosto zorganizować, czyli zdecydować się na improwizację. Trzeba po prostu pojechać na jakąś wyspę, zakwaterować się u gospodarza, który łowi ryby, ma łódź, którą od gospodarza można pożyczyć, poszukać odludnej zatoczki i wyłączyć komórkę – podkreśla Bojan Baketa.
Chorwacja posiada aż 5,385 km wybrzeża – co daje jej 6. miejsce w Europie i 20. na świecie. Jest więc rajem dla miłośników plaż – np. Zlatni Rat na wyspie Brač czy Saharun na wyspie Dugi Otok. Magnesem przyciągającym turystów są również atrakcyjne festiwale. muzyczne, które dobywają się tu przez wiele miesięcy, jak również imprezowy Split, z którego można udać się na wiele wysp, m.in. Hvar.
– W Chorwacji odbywa się kilka międzynarodowych festiwali, które przyciągają olbrzymie liczby turystów, zwłaszcza młodych i nasza centrala oceniła festiwal Ultra w Split w Środkowej Dalmacji za największe wydarzenie pod względem turystycznym w ubiegłym roku – mówi Bojan Baketa.
Pełna różnorodnych smaków kuchnia regionów Chorwacji jest idealna dla wielbicieli ryb, serów i wędlin.
– Polacy jako naród ciekawy świata lubią wszystkiego skosztować i często się zdarza, że od znajomych z Polski dostaję informacje, a tu dobrze zjeść, tu dobre wino, to omijać – mówi Bojan Baketa.
Z badań wynika, że podczas planowania urlopu Polacy przykładają dużą wagę do pogody, dlatego najczęściej wybierają się w podróż latem. Lubią przebywać na świeżym powietrzu, chętnie poszukują nowych, ekscytujących miejsc, równocześnie pilnując ponoszonych wydatków.
Czytaj także
- 2025-06-25: Anna Powierza: W wakacje jadę z córką pod namiot rozkładany na dachu samochodu. Będziemy nad samym brzegiem jeziora
- 2025-06-24: Qczaj: Po miesiącu w Tajlandii przeżywam jakieś przebudzenie. Ostatnio miałem w życiu dużo różnych trudności
- 2025-04-23: Rząd planuje dalsze zmiany w opiece wczesnodziecięcej. Ma to pomóc odwrócić negatywne trendy demograficzne
- 2025-05-14: Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy
- 2025-04-18: Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie
- 2025-03-31: Kajra: Robimy niespodziankę na urodziny mojej mamy i na Wielkanoc wyjeżdżamy za granicę. Właściwie to pierwszy raz nie spędzimy świąt w Polsce
- 2025-02-27: Malwina Wędzikowska: W dżungli przez miesiąc rewidowałam swoje życie. Przehulałam dużo czasu na toksycznych ludzi
- 2025-01-30: Inwestycje w kamienice zyskują na popularności. Nie odstraszają nawet wyzwania konserwatorskie
- 2025-03-10: Na rynku nieruchomości rośnie popularność rewitalizacji. Odnowa dotyczy nie tylko zabytkowych budynków, ale też dawnych terenów poprzemysłowych
- 2025-01-27: Liczebność ponad 40 gatunków ptaków gwałtownie spada. Coraz mniej czajek i gawronów
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.