Mówi: | Ryszard Rembiszewski |
Funkcja: | aktor, prezenter telewizyjny |
Ryszard Rembiszewski: Sprawy sądowe dotyczące spadku czy darowizny mogą ciągnąć się latami i budzić niesmak. Prawnik może nam wtedy wiele pomóc
Prezenter uważa, że w sytuacjach, kiedy możemy złamać prawo lub popaść w konflikt z wymiarem sprawiedliwości, najlepiej mieć przy boku doświadczonego prawnika. Dobry adwokat pomoże nam rozwiązać problem i podjąć najwłaściwszą decyzję, a w sytuacji, kiedy nie da się uniknąć procesu sądowego, przedstawi takie argumenty, dzięki którym wyrok może być dla nas dużo korzystniejszy. Aktor przyznaje, że w kluczowych kwestiach od lat radzi się swojej dobrej znajomej, doskonale zorientowanej w meandrach prawa.
Ryszard Rembiszewski wraz z grupą innych znanych osób zdecydował się wesprzeć kampanię „Prawo bez strachu”. W ramach tej akcji czwórka młodych prawników, specjalistów od „frankowiczów”, rozwodów, odszkodowań komunikacyjnych czy błędów medycznych, aby pokonywać bariery związane z wizytą w kancelarii prawnej, udziela porad pro publico bono.
– W wielu sytuacjach, zarówno odszkodowań, rozwodów, jak i testamentów czy darowizn, dobrze jest mieć dobrego prawnika, który nas poprowadzi przez wszystkie meandry prawa. Bo my jako tzw. normalni obywatele często nie wiemy o różnych sytuacjach, o różnych prawach, które nam się np. należą, a my ich nie egzekwujemy. Dlatego dobry prawnik to jest naprawdę cudowna rzecz. Ze swoich doświadczeń wiem, że wszystko zależy od dobrego adwokata – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Ryszard Rembiszewski.
Prezenter przyznaje, że fachowa pomoc prawna jest niezbędna w wielu kluczowych sytuacjach. Czasem bowiem jeden nieprzemyślany krok może nas dużo kosztować.
– W przypadku darowizn czy testamentów dużo zależy od notariusza. Notariusz musi nam podpowiedzieć wiele spraw, wiele rzeczy, które powinny być zawarte, czy to w akcie darowizny, czy w akcie notarialnym, aby potem nie było żadnych kłopotów, żeby ani spadkobiercy, ani darczyńcy nie mieli żadnych kłopotów. Bo często jest tak, że coś jest niedopowiedziane i wtedy się zaczyna cała sprawa sądowa – mówi.
Ryszard Rembiszewski wie, że niezwykle delikatną sprawą są również rozwody. Nie zawsze bowiem małżonkom udaje się dojść do porozumienia, zanim trafią na salę sądową. Są przepychanki o podział majątku, opiekę nad dziećmi, alimenty i wiele innych kwestii. Trudno samemu zapanować nad tym wszystkim.
– Tutaj sprawa jest bardzo skomplikowana, bo niestety bardzo często na pierwszy ogień idą emocje i trzeba je schować, trzeba z dystansem podchodzić do wielu rzeczy, bardzo uważać na to, co się mówi i jak się mówi, mieć odpowiedni pogląd na wszystkie sprawy – mówi.
Prezenter zauważa, że łatwo popaść w konflikt z prawem, gdy podpisujemy umowy, których do końca nie przeczytaliśmy. Może bowiem być w nich zawartych wiele kruczków, które tylko narobią nam kłopotów.
– Często podpisujemy umowy dotyczące naszego ubezpieczenia, nie czytając tzw. aneksów, gdzie bardzo często drobnym druczkiem na końcu jest napisane, że w takich i takich sytuacjach, czy przy takim i takim schorzeniu odszkodowanie nam się nie należy. Przy odszkodowaniach sprawa jest też skomplikowana – mówi Ryszard Rembiszewski.
Przyznaje, że ma zaprzyjaźnioną prawniczkę, która wiele razy uratowała go przed popełnieniem błędu.
– Mam znajomą, która w wielu sytuacjach mi podpowiada w sprawach darowizny i co trzeba dokładnie zawrzeć w testamencie. Bo nie wystarczy komuś tylko i wyłącznie powiedzieć, że się go wydziedzicza, to musi być bardzo dokładnie umotywowane. I wtedy już sąd nie ma żadnych kłopotów. A w przeciwnym razie niestety jest tak, że sprawy sądowe bardzo długo się ciągną, są powoływani świadkowie i często są to nieprzyjemne sprawy, budzące ogromny niesmak, bo tam, gdzie chodzi o pieniądze, to niestety, ale jeszcze inne emocje biorą górę – mówi prezenter.
Czytaj także
- 2025-05-07: Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić
- 2025-04-17: Dramatyczna sytuacja w opiece długoterminowej. Kolejki oczekujących są coraz dłuższe [DEPESZA]
- 2025-04-15: 400 gmin w Polsce nie ma na swoim terenie apteki i sytuacja co roku się pogarsza. Samorządowcy apelują o zmiany w prawie
- 2025-04-07: Różnice w prawodawstwie państw UE hamują eksport i rozwój firm. Biznes apeluje o ujednolicenie przepisów
- 2025-04-15: Obciążenia regulacyjne uderzają w branżę nowych technologii i start-upy. To może hamować innowacje
- 2025-03-25: Polityka powrotów nielegalnych imigrantów do ich krajów pochodzenia jest nieskuteczna. Trwają prace nad zmianami w prawie
- 2025-04-18: UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
- 2025-03-24: Odsetki to za mało. Parlament Europejski chce, by zamrożone rosyjskie aktywa stopniowo wspierały Ukrainę
- 2025-03-21: KE chce uznawania rodzicielstwa we wszystkich krajach. Europosłanka PiS nazywa to de facto legalizacją surogacji
- 2025-03-19: Tylko co piąty nakaz powrotu migranta do kraju pochodzenia jest realizowany. UE chce wprowadzić nowe skuteczne procedury
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.