Newsy

Sławomir Uniatowski: zgolenie zarostu to był prezent dla samego siebie na nowy rok

2016-12-09  |  06:37

Decyzję o metamorfozie wokalista podjął spontanicznie, podczas porannej pielęgnacji zarostu. Twierdzi, że potrzebował odmiany po trzech latach noszenia zarostu. Większość fanek artysty pozytywnie oceniła jego nowy wygląd, zauważając, że obecnie wygląda znacznie młodziej.

Moda na wystylizowany zarost panuje wśród polskich mężczyzn już od kilku sezonów. Sławomir Uniatowski był jej wierny przez trzy lata, niedawno stwierdził jednak, że przyszedł czas na zmiany w wyglądzie. Twierdzi, że decyzję tę podjął spontanicznie, pod wpływem chwili.

– Pewnego dnia po prostu się obudziłem, zacząłem się golić, trymować i mówię: no może mniej, może mniej i w końcu na zero mówi Sławomir Uniatowski agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Wokalista twierdzi, że był już trochę zmęczony swoim wizerunkiem. Metamorfozę uznał za prezent dla samego siebie z okazji nadchodzącego nowego roku. Zapewnia też, że dobrze czuje się w nowym looku.

– Okej, zimniej, zima idzie mówi Sławomir Uniatowski.

Zmianę wokalista uwiecznił na zdjęciu, które opublikował na Instagramie polubiło je ponad 1200 osób. Wywołało ono lawinę komentarzy, przy czym zdania internautów, zwłaszcza fanek artysty, były podzielone.

– Myślę, że były takie, co płakały, i były takie, co mówiły: wreszcie się ogoliłeś, 10 lat młodziej – mówi Sławomir Uniatowski.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Uroda

Anna Nowak-Ibisz: Gdy u nas promowało się dezodoranty, Niemki zaczynały wcierać w pachy sok z cytryny. Obecnie polskie firmy również idą tą drogą

Według prezenterki telewizyjnej polska kuchnia wyróżnia się na tle świata. Potrawy, które serwują rodzimi kucharze, odznacza przede wszystkim przywiązanie do tradycji. Korzystanie z dawnych receptur nie oznacza jednak nudy. Eksperymenty pomagają bowiem stworzyć nową jakość i uczynić dania ciekawymi. Anna Nowak-Ibisz zaznacza, że w trakcie ostatnich lat manufaktury stały się bardzo popularne. Przyznaje, że jest miłośniczką kosmetyków wytwarzanych w małych, rodzinnych firmach.

 
 

Handel

W czasie pandemii Polacy chętniej sięgają po polską żywność. Zwracają też coraz większą uwagę na jej jakość

Konsumenci w Polsce przykładają coraz większą wagę do jakości produktów żywnościowych. 72 proc. przy wyborze zwraca uwagę na ich skład, a 62 proc. chciałoby kupować więcej artykułów bio, choć na ogół barierą jest ich wysoka cena. Ponad połowa Polaków, sięgając po takie produkty, nie ma też pewności co do ich prawdziwego źródła pochodzenia. To oznacza, że konsumenci potrzebują dodatkowej informacji, a producenci – większej promocji swoich jakościowych wyrobów. Temu właśnie służy konkurs „KUKBUK Poleca”, który od czterech lat nagradza najlepszą polską żywność i wyroby regionalne. A w dobie pandemii żywność od krajowych dostawców jest wśród Polaków coraz popularniejsza.

Medycyna

Naukowcy opracowali urządzenie do noszenia umożliwiające komunikowanie się osobom z paraliżem twarzy. Sprawdzi też skuteczność leczenia [DEPESZA]

Stwardnienie zanikowe to choroba, która prowadzi do zaniku mięśni, także tych, które pozwalają mówić. Szacuje się, że nawet 75 proc. osób, u których zdiagnozowano ALS, będzie potrzebować jakiejś formy pomocy, aby skutecznie się komunikować. Naukowcy z MIT stworzyli niewidoczny czujnik dla chorych, który przymocowany do twarzy mierzy drobne ruchy, takie jak drganie lub uśmiech. W ten sposób pacjenci mogą przekazywać emocje.