Mówi: | Tomasz Marek |
Funkcja: | kierownik Centrum Kompleksowej Rehabilitacji |
Bezpieczny powrót do uprawiania sportu po długiej przerwie jest możliwy tylko pod okiem fizjoterapeuty
Organizm przyzwyczajony do siedzącego trybu nie jest w stanie szybko przestawić się na wzmożony wysiłek. Problemem jest nie tylko brak kondycji fizycznej, lecz także osłabienie mięśni. Chęć zmiany stylu życia i początkowy zapał mogą więc przynieść więcej szkody niż pożytku. Każdy, kto chce wrócić do aktywności fizycznej, powinien skorzystać z pomocy fizjoterapeuty – radzą specjaliści.
Fizjoterapeuci tłumaczą, że bez odpowiedniego przygotowania motorycznego szybko można przeforsować organizm. Dlatego podstawową zasadą powrotu do uprawiania sportu jest stopniowe zwiększania wysiłku.
– Jeżeli weźmiemy pod uwagę dyscyplinę, która w tej chwili jest najbardziej popularna, a więc różnego rodzaju biegi, to tu należy zwrócić uwagę na to, że niestety siedzący tryb życia powoduje, że te mięśnie, które nas napędzają, ulegają przykurczowi, osłabieniu, a z kolei mięśnie, które są odpowiedzialne za stabilizację naszego tułowia w trakcie biegu, są rozciągnięte, a przez to osłabione – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Tomasz Marek, kierownik Centrum Kompleksowej Rehabilitacji.
Jeśli wraca się do aktywności po długiej przerwie, to szybko można nabawić się kontuzji. W przypadku biegów, które wybiera blisko 20 proc. Polaków, są to między innymi: skręcenia, zwichnięcia i naderwania mięśni lub wiązadeł. Niemal natychmiast pojawiają się również bolesne zakwasy.
– Myśląc o bieganiu, nie tylko powinniśmy myśleć o samym przemieszczaniu się z punktu A do punktu B zgodnie z tykaniem zegarka, lecz także o tym, żeby to było bezpieczne, dobrze byłoby poświęcić trochę czasu treningowi uzupełniającemu, który zająłby się poprawą lub odbudową odruchowej kontroli prawidłowego ustawienia naszego ciała, odpowiedniemu uelastycznieniu mięśni i wzmocnieniu ich – tłumaczy Tomasz Marek.
Najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy dopasują ćwiczenia pod kątem uprawianego sportu i pomogą przygotować mięśnie do wzmożonego wysiłku.
– Wizyta u fizjoterapeuty, który zajmuje się ruchem, pozwoli nam uświadomić sobie, czy ruch, który wykonujemy, wykonywany jest zgodnie ze wzorcem, zarówno biomechanicznym, jak i technicznym. Warto jest poszukać fizjoterapeuty, który jest nie tylko specem od biomechaniki, od ruchu, lecz także sam uprawia daną dyscyplinę sportu, bo jest wtedy gwarantem bezpieczeństwa i efektywności – radzi Tomasz Marek.
Trenerzy radzą także, by korzystać z profesjonalnych gadżetów dla biegaczy, które korygują niedoskonałości i pomagają określonym partiom ciała dopasować się do określonego wysiłku .
– Na rynku są wyspecjalizowane sklepy, które proponują buty dla pronatorów, supinatorów. To są określenia związane z odpowiednim kształtem stóp i pewnym nawykiem stawiania stopy. Dobrze byłoby też np. w ramach obuwia skorygować je o jakąś zmodyfikowaną wkładkę dla aktywnych – mówi Tomasz Marek.
Z badań CBOS-u wynika, że najbardziej popularnym sportem jest jazda na rowerze. Ponad połowa Polaków w ten sposób relaksuje się i dba o swoją kondycję fizyczną.
– Z pozoru prosta dyscyplina, jaką jest jazda na rowerze, może również sprawić dużo kłopotów, jeżeli nie uzmysłowimy sobie, jak ważną rzeczą jest odpowiednie dobranie np. wielkości ramy rowerowej lub samej techniki naciskania na pedały. Ma to ogromne znaczenie dla ewentualnie powstającego przeciążenia w obrębie szyi, kręgosłupa lędźwiowego i stóp – dodaje Tomasz Marek.
Poza jazdą na rowerze Polacy wybierają pływanie (28 proc.), turystykę pieszą (16 proc.), piłkę nożną (14 proc.), siatkówkę (14 proc.), gimnastykę, fitness i aerobik (13 proc.).
Czytaj także
- 2025-03-20: Piotr Zelt: Planuję wziąć udział w wyścigach kolarskich Gran Fondo. Trenuję cztery razy w tygodniu
- 2025-04-15: Piotr Zelt: Na Święta Wielkanocne zamierzam wyjechać na narty w Alpy. Jak mam czas, to pracuję jako instruktor narciarski
- 2025-03-12: Coraz lepsze perspektywy dla branży fitness. Sieć Xtreme Fitness Gyms zapowiada rozwój również poza Polską
- 2025-03-14: Przybywa osób biorących leki dla chorych na cukrzycę, aby szybciej schudnąć. To rozwiązanie niekorzystne dla zdrowia
- 2025-02-11: Daniel Olbrychski: Praca mnie konserwuje, gdybym nie grał, tobym się błyskawicznie zestarzał. Walczę, żeby widzowie nie dostrzegali na scenie mojej osiemdziesiątki
- 2025-02-26: Iwona Guzowska: Są dyscypliny sportu ociekające złotem jak piłka nożna. W innych wysiłek jest dużo większy i osiągnięcia kosmiczne, a nie ma sponsorów
- 2025-02-20: Karolina Pilarczyk: Mamy świetnych sportowców w każdej dyscyplinie, tylko nie piłce nożnej. Rządzący ich nie dostrzegają i nie dają odpowiedniego wsparcia
- 2025-01-17: Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca
- 2025-02-24: Iga Baumgart-Witan: To jest ostatni rok mojej kariery. Na emeryturze chciałabym się zająć sportem niezawodowym, może zakocham się w telewizji
- 2025-02-14: Iga Baumgart-Witan: Kiedy startuję na zawodach, to polityka jest absolutnie poza mną. Nie wypowiadam się publicznie na temat sympatii i antypatii politycznych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Zespół Kombii: W tym roku świętujemy 50-lecie naszej współpracy. Jesteśmy nadal w tym zawodzie z miłości do muzyki i do naszych fanów
Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk na co dzień mieszkają w Trójmieście, niedaleko Opery Leśnej. W całej swojej karierze muzycy zespołu Kombii zagrali w sopockim amfiteatrze kilkadziesiąt razy, ale jak zaznaczają – przed każdym kolejnym występem towarzyszą im duże emocje. W tym roku świętują 50-lecie współpracy, a podczas Polsat Hit Festiwal będzie można ich usłyszeć w koncercie „Gdzie się podziały tamte prywatki”.
Media
Przygotowania do Polsat Hit Festiwal trwają cały rok. To olbrzymie przedsięwzięcie logistyczne

Już dziś wieczorem w Operze Leśnej w Sopocie startuje Polsat Hit Festiwal. Maciej Rock, jeden z prowadzących to wydarzenie, podkreśla, że w przygotowanie takiego projektu angażują się setki osób, którym powierzone są określone zadania. By w stu procentach zrealizować założony scenariusz, trzeba włożyć wiele wysiłku, bo przy tak prestiżowej imprezie nie ma miejsca na przypadek. Prezenter nie urywa, że mimo wieloletniego doświadczenia zawodowego, przed wyjściem na scenę towarzyszy mu stres.
Polityka
Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.