Mówi: | Dominik Śliwowski |
Funkcja: | członek zarządu |
Firma: | ITP |
Kobiety coraz chętniej decydują się na treningi na siłowni. 80 proc. ćwiczy co najmniej raz w tygodniu
Polki coraz bardziej cenią aktywność fizyczną. Szczególnie lubią jazdę na rowerze oraz fitness, przestają się także obawiać ćwiczeń na siłowni. Równie chętnie ćwiczą w klubach przeznaczonych wyłącznie dla kobiet, jak i tradycyjnych, dostępnych dla obu płci placówkach.
Z raportu „Aktywność sportowa Polaków” wynika, że coraz bardziej dbamy o zdrowie i kondycję fizyczną. Blisko jedna trzecia Polaków regularnie – minimum trzy razy w tygodniu – uprawia jakąś formę aktywności fizycznej. Zdecydowanie częściej ćwiczą osoby do 25 oraz po 60. roku życia, a także mieszkańcy dużych miast. Szczególną popularnością, bez względu na płeć, wiek i miejsce zamieszkania, cieszą się takie sporty, jak jazda na rowerze, bieganie oraz pływanie.
– Rynek fitness w Polsce od kilku lat bardzo dynamicznie się rozwija, mamy ponad 3 mln osób, które uczęszczają do klubów fitness, jest ponad 2,5 tys. klubów różnej wielkości, małych, średnich, dużych, studiów treningu personalnego, studiów tylko dla kobiet, studiów z zajęciami jogi – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Dominik Śliwowski, członek zarządu ITP.
Wciąż znacznie częściej sport uprawiają mężczyźni, jednak badania marki Polar pokazują, że także kobiety stają się coraz bardziej aktywne fizycznie – minimum raz w tygodniu trenuje już 80 proc. Polek. Panie najbardziej lubią jazdę na rowerze, pływanie oraz zajęcia fitness. Znacznie chętniej niż mężczyźni uprawiają także takie dyscypliny, jak nordic walking i joga.
– Jest coraz więcej kobiet, niektóre lubią trenować same, niektóre lubią trenować wspólnie z koleżankami czy razem ze swoimi partnerami. Oczywiście jest też ogromny ruch poza strefą klubów, czyli ćwiczenie w domu, w outdoorze czy z popularnymi trenerami, którzy propagują zdrowy styl życia – mówi Dominik Śliwowski.
Siłownia wciąż jest domeną mężczyzn. Z badań CBOS wynika, że mężczyźni ćwiczą na siłowni dwa razy częściej niż kobiety. Ma to związek z mitami, które wciąż są popularne wśród kobiet – wiele pań wierzy, że trening siłowy może doprowadzić do nadmiernej rozbudowy masy mięśniowej i zniekształcenia sylwetki. Coraz więcej pań decyduje się jednak na tego typu trening – regularnie uprawia go już co czwarta badana. Panie równie chętnie jak mężczyźni korzystają natomiast z klubów fitness.
– Są kluby tylko dla pań, ten segment rozwija się bardzo dynamicznie, ale panie lubią być wszędzie, więc także w zwykłych, typowych klubach fitness jest coraz więcej kobiet, mężczyźni już nie są dominującą grupą – mówi Dominik Śliwowski.
W przeciwieństwie do mężczyzn kobiety uczęszczające do fitness klubów wybierają raczej zajęcia grupowe niż indywidualne.
Czytaj także
- 2024-12-11: Kobiety nie wierzą w swoje kompetencje dotyczące inwestowania. Niska samoocena często przeszkadza w podjęciu pierwszych kroków
- 2025-01-08: Strach przed porażką i brak wiary we własne siły blokują rozwój przedsiębiorczości kobiet. Częściej zakładają za to firmy z misją
- 2024-11-28: Jedna na trzy kobiety w UE doznała w życiu przemocy. Apele o bardziej zdecydowaną walkę z tym zjawiskiem
- 2024-11-15: Rok regularnej aktywności fizycznej wydłuża życie w zdrowiu o co najmniej rok. Zmniejsza też absencję chorobową w pracy
- 2024-11-20: Katarzyna Ankudowicz: Jestem z przemocowego domu. Dużo kosztowało mnie, żeby wyjść z tego i zacząć funkcjonować bez piętna bycia totalnie gorszą
- 2024-11-05: Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
- 2024-10-24: Polacy świadomi wpływu ćwiczeń fizycznych na zdrowie. Branża fitness notuje zwiększony ruch
- 2024-10-08: Już małe dziewczynki wiążą poczucie własnej wartości z wyglądem. Przykładają do tego większą wagę niż chłopcy [DEPESZA]
- 2024-09-27: MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety
- 2024-09-25: 94 proc. dzieci ma problem z podstawowymi umiejętnościami ruchowymi. Potrzebne zmiany w lekcjach WF-u
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Jakub Rzeźniczak: Z szacunku dla żony odmówiłem udziału w „Tańcu z gwiazdami”. Do programu „Mówię Wam” nie pójdę ze względu na prowadzącego
Nie tylko producenci TVN-u chcieli widzieć w swoim formacie Jakuba Rzeźniczaka. Walczył o niego również Polsat, proponując mu udział w nowej edycji „Tańca z gwiazdami”. Były piłkarz nie wystąpi jednak na parkiecie, bo jak podkreśla, w tym momencie nie czułby się komfortowo w tym programie. Nie chce bowiem prowokować dwuznacznych sytuacji i dostarczać swojej żonie powodów do niepokoju czy zazdrości.
Konsument
Będzie ubywać mięsa na stołach Polaków. Eksperci radzą ograniczyć spożycie nawet o dwie trzecie
Produkcja zwierzęca nie zniknie, ale będzie musiała zostać ograniczona – oceniają eksperci rynku żywności i podkreślają, że przemawiają za tym zarówno względy zdrowotne, jak i środowiskowe. Obecnie przeciętny Polak zjada ok. 75 kg mięsa rocznie, a wskazywana przez dietetyków zdrowa granica to ok. 20–25 kg.
Podróże
Radosław Majdan: W ferie jedziemy z chłopcami w góry. Nie umiem jeździć na nartach i nie ciągnie mnie na stok
W przerwie między nagraniami do różnych projektów telewizyjnych i internetowych były piłkarz, a obecnie komentator sportowy wybiera się na odpoczynek. W planach są dwa kierunki: najpierw zagraniczny kurort narciarski, a później jakieś egzotyczne miejsce. Radosław Majdan zaznacza jednak, że sam nie potrafi jeździć na nartach, bo jako zawodowy sportowiec miał zapisane w kontrakcie, że nie może ryzykować na stoku. Ten wyjazd organizuje jednak z myślą o synach i ma nadzieję, że najmłodszy Heniu też szybko połknie bakcyla jak jego bracia.