Mówi: | Dariusz Brzeziński |
Funkcja: | trener, mistrz Polski w fitness sylwetkowym |
Firma: | Brzezinscytrenuja.pl |
Powstała nowatorska metoda ćwiczeń Fit&Slide oparta na ruchu poślizgowym. Trening trwa pół godziny
Technika Fit&Slide to alternatywa choćby dla tych, którzy ze względu na napięty grafik zawodowy nie mają czasu na regularne wizyty na siłowni. Podstawą jest ruch poślizgowy wykorzystywany w rehabilitacji. Trening trwa nie więcej niż pół godziny. Dzięki tym ćwiczeniom można pozbyć się dodatkowych kilogramów, wzmocnić mięśnie i poprawić kondycję.
– Wszystkie ćwiczenia są oparte na technice ślizgu: mamy dwie podkładki i robimy ćwiczenia w klęku podpartym – pozycję odwodzenia ramion do przodu, na boki, pompki, ruchy naśladujące pływanie żabką. A druga część to wypady do tyłu na tych podkładkach, czyli cały czas ślizgamy się, tak jakbyśmy jeździli na łyżwach – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Dariusz Brzeziński, trener, mistrz Polski w fitness sylwetkowym.
Podkładki sprawiają, że wiele tradycyjnych ćwiczeń zyskuje nowe oblicze. Dzięki nim można robić brzuszki czy wypady w wersji slide, czyli bardziej efektywnie, mocniej angażując mięśnie brzucha.
– To jest metoda interwałowa, czyli pracujemy w wysokim zmiennym tętnie, dzięki temu bardzo dobrze spalamy tkankę tłuszczową. Poprzez metodę ślizgu i efekt froterowania podłogi bardzo mocno wzmacniamy kręgosłup, stabilizujemy ciało i zapobiegamy kontuzjom. Dodatkowo równomiernie wzmacniamy cały garnitur mięśniowy włącznie z mięśniami posturalnymi – wyjaśnia Dariusz Brzeziński.
Dariusz Brzeziński, który jest współautorem tej metody ćwiczeń, podkreśla, że chodziło przede wszystkim o to, by ułożyć taki trening, który śmiało można realizować w domu bez obawy o kontuzję czy przemęczenie.
– Robimy kilka rzeczy w jednym i co najważniejsze, robimy to bezpiecznie. Nie ma raptownych ruchów, nie ma szarpania, nie ma jumpów, więc nawet ludzie z nadwagą, w wieku średnim i wyżej mogą spokojnie i bezpiecznie trenować – tłumaczy Dariusz Brzeziński.
Fit&Slide to dwa programy treningowe – jeden został opracowany z myślą o kobietach, a drugi z myślą o mężczyznach. Nie ma jednak stanowczych przeciwwskazań, by wypróbować ćwiczenia przeznaczone dla płci przeciwnej. Najważniejsza jest regularność i skuteczność.
– Trening trwa nie więcej niż 30 minut. Robimy np. trzy bloki po 3-4 ćwiczenia, w każdym wykonujemy od 10 do 20 powtórzeń w szybkim tempie. Aby osiągnąć efekty w technice Fit&Slide, wystarczy ćwiczyć 3 razy w tygodniu. To jest taki optymalny czas, który spowoduje, że będziemy spalać tkankę tłuszczową, poprawiać kondycję fizyczną i wzmacniać te mięśnie – dodaje Dariusz Brzeziński.
Czytaj także
- 2024-11-15: Rok regularnej aktywności fizycznej wydłuża życie w zdrowiu o co najmniej rok. Zmniejsza też absencję chorobową w pracy
- 2024-11-14: Odwożenie dzieci do szkoły samochodem nie bez wpływu na jakość powietrza. Wielu rodziców tylko po to uruchamia auto
- 2024-11-20: Katarzyna Ankudowicz: Jestem z przemocowego domu. Dużo kosztowało mnie, żeby wyjść z tego i zacząć funkcjonować bez piętna bycia totalnie gorszą
- 2024-11-05: Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
- 2024-10-24: Polacy świadomi wpływu ćwiczeń fizycznych na zdrowie. Branża fitness notuje zwiększony ruch
- 2024-10-08: Już małe dziewczynki wiążą poczucie własnej wartości z wyglądem. Przykładają do tego większą wagę niż chłopcy [DEPESZA]
- 2024-10-23: Tylko połowa poszkodowanych pasażerów walczy o odszkodowanie za opóźniony lot. To nieodebrane kilka miliardów euro
- 2024-09-27: MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety
- 2024-09-25: 94 proc. dzieci ma problem z podstawowymi umiejętnościami ruchowymi. Potrzebne zmiany w lekcjach WF-u
- 2024-11-26: Biologicznie życie człowieka może trwać 120–150 lat. Niezbędna jest jednak praca nad własnym zdrowiem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.