Newsy

Sterowanie domem przy pomocy smartfona możliwe przez całą dobę

2014-01-09  |  05:50
Inteligentny dom to system zdalnego zarządzania mieszkaniem za pomocą  różnego rodzaju czujników. Zapewnia on całodobową kontrolę nad tym, co dzieje się w pomieszczeniu, a przez to – znacznie ułatwia życie. To nie tylko komfort i wygoda, lecz także większe bezpieczeństwo i duża oszczędność czasu. Prywatne centrum zarządzania domem dostępne jest już nawet ze smartfona i można z niego korzystać w każdej chwili.

System inteligentnego domu  działa na trzech płaszczyznach. Pierwsza z nich to monitoring, dzięki czemu właściciel ma stały podgląd na wszystko, co dzieje się w domu. Druga to zestaw czujników informujących o ewentualnym zalaniu, pożarze czy wizycie niepożądanych gości.  

Instalacje domowe dostosowują się do tego, czy mieszkańcy są w domu, czy ich nie ma. Są czujniki otwarcia, czyli system może odpowiednio reagować na wejście do jakiegoś pomieszczenia. Są czujniki dymowe, które wysyłając e-maila, SMS, ostrzegą o niebezpieczeństwie, ale też spowodują zamknięcie dopływu prądu w niektórych urządzeniach – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Cezary Krupa z firmy Somfy.

Ważną funkcją  tego systemu jest także możliwość zdalnego włączania i wyłączania gniazdek elektrycznych i kontrola ilości zużywanej energii.

 – Ostrzeganie, bezpieczeństwo, funkcje ochrony przed zimnem, czy blokowanie nadmiernego słońca służące komfortowi, oszczędności energii. To są rzeczy, które się przeplatają ze sobą i to, co w tym wszystkim najważniejsze - praktycznie wszystko może dziać się automatycznie – wyjaśnia  Cezary Krupa.

To odpowiednie rozwiązanie dla tych, którzy cenią  sobie poczucie bezpieczeństwa. System, co prawda wydaje się bardzo skomplikowany, ale jego obsługa jest nadzwyczaj prosta.

Mieszkańcy powinni mieć możliwość wyłączenia tej automatyki w dowolnym momencie i miejscu w domu, a także włączenia ponownie wtedy, kiedy chcą i w taki sposób, jaki chcą. I te dzisiejsze systemy już to umożliwiają – tłumaczy Cezary Krupa.

Technicy zapewniają, że instalacja systemu inteligentnego domu i poszczególnych jego elementów  nie jest skomplikowana. A co najważniejsze, cena takiej usługi – jeśli chodzi o mieszkanie czy dom jednorodzinny – też nie jest wygórowana.

Dostępne w tej chwili są systemy dużo bardziej elastyczne, z interfejsem użytkownika bardzo łatwym w obsłudze. Nie wymagają długiej pracy fachowca, nie wymagają specjalistycznych narzędzi, wystarczy komputer. Nie wymagają kilometrów kabli, bo część sygnałów jest na drodze radiowej. Oczywiście sygnał radiowy jest szyfrowany, bezpieczny. Więc to są systemy bardziej dostępne – dodaje Cezary Krupa.

Usługę inteligentnego domu oferują  już nie tylko specjalistyczne firmy, ale także większość operatorów sieci komórkowych.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Żywienie

Problemy społeczne

Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.

Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj

Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.