Mówi: | Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii, ekspertka naukowa ds. żywienia zwierząt firmy Mars Polska Aneta Awtoniuk, behawiorystka zwierzęca |
65 proc. Polaków zabiera na urlop czworonożnego pupila. Najchętniej robią to ludzie młodzi
Podróżowanie ze zwierzętami staje się coraz popularniejsze. Na letni urlop wraz z czworonożnym pupilem wyjeżdża 65 proc. Polaków, zwłaszcza młodych, poniżej 34. roku życia. Zabierając psa lub kota na urlop, warto pamiętać o tym, że zwierzak musi zostać zaszczepiony, odrobaczony i zachipowany. Niezbędne jest także zapewnienie mu odpowiednich warunków transportu. Eksperci podkreślają też, że nie każdy czworonóg będzie zadowolony z wyjazdu – podróż sprawi radość psu, dla kota może się stać traumatycznym doświadczeniem.
Najchętniej zabierają ukochane zwierzęta na wakacyjny wyjazd Francuzi. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Mars Petcare i Research Now SSI, w ten sposób postępuje 74 proc. mieszkańców Francji. W Niemczech i w Polsce odsetek ten jest nieco niższy.
– Okazuje się, że Polacy chętnie zabierają swoje zwierzęta ze sobą na wakacje. Aż 65 proc. badanych Polaków deklaruje, że było ze swoim zwierzęciem na wakacjach – najwięcej osób z grupy wiekowej 25–34 lata. 78 proc. z tych osób zabiera zwierzęta ze sobą na wakacje – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii, ekspertka naukowa ds. żywienia zwierząt firmy Mars Polska.
W towarzystwie czworonożnego pupila Polacy podróżują głównie po kraju, tylko 17 proc. wyjeżdża z psem lub kotem za granicę. Wspólne wakacje to powód do radości zarówno dla zwierzaka, jak i jego właściciela. 64 proc. Polaków stwierdziło w badaniu, że czują się szczęśliwsi w towarzystwie pupila. 36 proc. zadeklarowało natomiast, że wyjeżdża z czworonogiem, ponieważ sprawia mu to przyjemność.
Blisko 90 proc. respondentów uznało, że obecnie podróżowanie ze zwierzęciem jest znacznie łatwiejsze niż dawniej. Przyczynia się do tego m.in. większa dostępność miejsc noclegowych oraz lepsze warunki transportu. Eksperci podkreślają, że do wyjazdu z czworonożnym pupilem należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim zwierzę musi zostać zaszczepione przeciwko chorobom zakaźnym, zabezpieczone przed pasożytami zewnętrznymi, takimi jak pchły i kleszcze, oraz odrobaczone. Warto więc umówić się na wizytę u lekarza weterynarii nawet kilka tygodni przed wyjazdem, aby ułożyć harmonogram zabiegów profilaktycznych.
– Pamiętajmy o tym, żeby zwierzę było oznakowane. Mam na myśli zachipowanie zwierzęcia i zarejestrowanie numeru mikrochipu na którejś z dostępnych internetowych baz danych oraz różnego rodzaju zawieszki czy obroże z nadrukowanym bądź zapisanym naszym numerem telefonu. W razie gdyby nasz pupil się zagubił, to zwiększa szansę na szybkie odnalezienie – mówi Małgorzata Głowacka.
Przy wyjeździe zagranicznym należy pamiętać o paszporcie dla zwierzęcia wystawianym przez lekarza weterynarii. Dokument musi zawierać numer mikrochipu oraz wpisane ważne szczepienia. Kolejną kwestią jest zabranie akcesoriów potrzebnych pupilowi, takich jak miseczki i butelki do jedzenia i picia, legowisko, akcesoria higieniczne i sprzęty do sprzątania po zwierzęciu. Istotne jest również zadbanie o bezpieczeństwo podczas podróży, niezależnie od środka lokomocji.
– Unikamy sytuacji, że w samochodzie pies czy kot ma możliwość luźnego przemieszczania się po kokpicie. Zwierzę zawsze powinno być umieszczone w klatce, najlepiej by była to klatka metalowa umieszczona w przestrzeni bagażowej samochodów typu kombi, jeśli nie, to na tylnym siedzeniu samochodu, przypięta pasami – mówi Małgorzata Głowacka.
Warto pamiętać, że nie każde zwierzę będzie zadowolone z wyjazdu. Wiele z nich bardzo źle znosi bowiem zmianę terytorium. Pies każdą podróż traktuje jak fascynującą przygodę. Szczególną radość sprawi wyjazd w zupełnie nowe dla niego środowisko, gdzie będzie mógł doświadczyć nieznanych dotąd wrażeń.
– Z tej perspektywy wyjazd nad morze dla miejskiego psa jest fenomenalną przygodą, ale ta przygoda musi być zorganizowana w pewnych granicach, czyli w nowym miejscu nie puszczamy psa luzem, zawsze powinna być linka, która łączy psa i właściciela, po to, żeby pies był bezpieczny, a właściciel nie miał stresu, że on się zgubi – mówi Aneta Awtoniuk, behawiorystka zwierzęca.
Należy raczej unikać wyjazdów z kotem. Dla niego całkowita zmiana terenu oraz okoliczności życia będzie traumą. Lepiej więc zostawić pupila pod odpowiednią opieką. Królika, chomika czy świnkę morską można zabrać ze sobą na wakacje, choć nie zawsze będzie to dla nich przyjemnością. Dotyczy to zwłaszcza zwierząt, które chętnie opuszczają klatkę i swobodnie poruszają się po mieszkaniu – w pokoju hotelowym zapewnienie takich warunków może być niemożliwe.
– Zdecydowanie taszczenie królika ze sobą na dwa tygodnie nad morze po to, żeby on siedział w hotelowym pokoju zamknięty w klatce, jest dla niego mniejszym dobrem, niż zostawienie go w domu pod opieką kogoś, kto weźmie królika na kolana, pomizia go. Lepiej zostawić go w takich warunkach, w których będzie mógł z tej klatki wyjść i pokicać po otwartej przestrzeni – mówi Aneta Awtoniuk.
Eksperci przypominają, że niezależnie od tego, czy wyjeżdża się z pupilem na wakacje, czy zostaje w mieście, latem zwierzęta trzeba otoczyć wyjątkową opieką. W gorące dni należy umożliwić im schronienie się w cieniu, a także zapewnić stały dostęp do wody pitnej. Na spacery najlepiej wybierać się rano lub wieczorem, gdy temperatura powietrza nieco spada. Warto też unikać spacerowania po nagrzanych powierzchniach – lepszym wyjściem będą parkowe alejki i powierzchnie trawiaste. Szczególnej troski wymagają zwierzęta pozbawione naturalnej ochrony w postaci sierści, np. grzywacze chińskie bezwłose czy koty sfinksy, a także rasy tzw. krótkoczaszkowe, które nie są w stanie ochłodzić wdychanego powietrza.
– Rasy bezwłose powinniśmy smarować kremami z filtrem przeciwsłonecznym, kiedy spędzają czas na dworze. Pamiętajmy, aby nie golić brzuchów naszych zwierząt na łyso w okresie letnim, dlatego że nad asfaltem latem może być temperatura nawet +60 stopni, co może łatwo doprowadzić do poparzenia tej wrażliwej okolicy ciała – mówi Małgorzata Głowacka.
Czytaj także
- 2024-11-22: Tomasz Tylicki: Moje psy raz mieszkają u mnie, raz u moich rodziców. Tak sobie po prostu wędrują i jest im dobrze
- 2024-10-29: Ruch na lotniskach regionalnych niezagrożony. Centralne lotnisko ma być nie konkurencją, ale uzupełnieniem oferty lotniczej
- 2024-10-15: Poznańskie lotnisko Ławica poszerza ofertę cargo. Będzie realizować transport dzieł sztuki oraz zwierząt z zoo
- 2024-08-30: Tylko 2 proc. właścicieli zwierząt płaci za opiekę nad zwierzętami podczas ich nieobecności. Spodziewany szybki wzrost zapotrzebowania na takie usługi
- 2024-10-08: Do 2050 roku transport morski ma być zeroemisyjny. W dekarbonizacji pomagają nowe technologie, ale przyszłością są zielone paliwa
- 2024-08-20: Upały wyzwaniem w transporcie żywności. W zwykłych samochodach dostawczych może być nawet 50°C [DEPESZA]
- 2024-08-08: Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Firmy mają problem z rosnącymi kosztami prowadzenia działalności
- 2024-08-19: Rosnąca konsumpcja może się wkrótce przełożyć na lepsze wyniki branży logistycznej. Są już pierwsze oznaki ożywienia
- 2024-06-26: Ostatnie przygotowania do uruchomienia strefy czystego transportu w stolicy. Straż miejska została wyposażona w mobilny punkt kontroli
- 2024-07-09: Zielone aspekty będą zyskiwać w przyszłych przetargach infrastrukturalnych. Branża inwestuje w technologie asfaltowe wspierające dekarbonizację
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Nowe technologie
Artur Barciś: Od sztucznej inteligencji dowiedziałem się, że zmarłem na scenie. Dla niej jestem kompletnie nikim
Aktor nie ma wątpliwości, że sztuczna inteligencja będzie miała wpływ na zawody artystyczne, w tym aktorstwo, dubbing i lektorstwo. Zaznacza też, że może wprowadzać ludzi w błąd, bo na przykład kiedyś na jego temat wygenerowała nieprawdziwe informacje. Dlatego też podkreśla potrzebę stworzenia ram prawnych, aby chronić ludzi przed nieautoryzowanym używaniem ich wizerunku i tożsamości.
Gwiazdy
Tomasz Tylicki: Moje psy raz mieszkają u mnie, raz u moich rodziców. Tak sobie po prostu wędrują i jest im dobrze
Prezenter podkreśla, że szczególne miejsce w jego sercu zajmują dwa pupile: Lola i Kiko, ale teraz więcej czasu psiaki spędzają u jego rodziców, bo liczne obowiązki rodzinne i zawodowe nie pozwalają mu na to, by poświęcił im tyle uwagi, ile potrzebują. Tomasz Tylicki zapewnia jednak, że gdy synek trochę podrośnie, a on zrealizuje pewien życiowy plan, to w przyszłości znajdzie sposób na to, aby czworonogi były z nimi na stałe.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.