Mówi: | Hanna Gronkiewicz-Waltz (prezydent Warszawy) Piotr Partyka (rzecznik prasowy Święta Wolności i festiwalu „Wyłącz system”) |
Festiwal „Wyłącz system” kulminacyjnym punktem obchodów rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku w Warszawie
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśla, że chodzi o to, aby świętowanie rocznicy wyborów z 1989 roku, oprócz radości budziło także refleksje. Przede wszystkim poczucie wdzięczności, że dzisiaj możemy się cieszyć wolnością i niezależnością.
– Chcemy, żeby to było święto radosne, żeby pokazywać w polskiej historii taką równowagę, czyli coś, co udało się zorganizować 4 czerwca po obradach Okrągłego Stołu, po tylu latach niepodległości – były to pierwsze wybory w istotnej części wolne. Dlatego powinniśmy się z tego radować i powinniśmy to doceniać. Dlatego, że nie wszystkie narody są wolne i nawet, jak widać w Europie, dotyczy to chociażby dzisiaj Ukrainy, gdzie nic nie jest dane na zawsze, zawsze może się coś złego wydarzyć – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.
Festiwal „Wyłącz System” otworzy spektakl „Taniec wolności” w Multimedialnym Parku Fontann na Podzamczu. Wraz z warszawianami widowisko obejrzą przedstawiciele zagranicznych delegacji.
– To część warszawskiego Święta Wolności, czyli pomysłu na zaproszenie do współpracy różnych środowisk – artystycznych, twórczych, aby wspólnie opracować program obchodów pierwszych prawie wolnych wyborów 4 czerwca 1989. W tym roku przypada 25. rocznica, więc srebrne gody. Do tego będzie nawiązywała też nasza scenografia autorstwa Ani Czarnoty. Dużo srebra i właściwie skwer im. ks. Jana Twardowskiego na Krakowskim Przedmieściu zmieni się w taki plenerowy srebrny piknik, gdzie będziemy się cieszyć właśnie z tej rocznicy – mówi Piotr Partyka, rzecznik prasowy Święta Wolności i festiwalu „Wyłącz system”.
Festiwal „Wyłącz system” to kilkadziesiąt konferencji, debat, spektakli, pokazów, wystaw i koncertów. Główną oś będą stanowić trzy wydarzenia.
– Pierwsze to spektakl „Herosi Transformacji”, czyli specjalnie napisany na tę okoliczność odcinek przez ekipę „Pożaru w burdelu”, który pokażemy w Teatrze WARSawy. To tylko 5 pokazów, ostatni będzie miał miejsce 4 czerwca o godz. 20:00. Drugie wydarzenie to piknik wolnościowy „Wyłącz System”, a trzecie – „Fiesta” w domu towarowym Braci Jabłkowskich, jako takie huczne ukoronowanie miejskim balem, dancingiem dla wszystkich chętnych, aby cieszyć się z tego święta i świętować – tłumaczy Piotr Partyka.
– Zapraszam na wszystkie, począwszy od pokazu fontann, poprzez obejrzenie wystawy, przyjście na Krakowskie Przedmieście, aż po zapisanie się do „Pożaru w burdelu”, trzeba sobie coś wybrać dla siebie, wszystkiego i tak nie da się zobaczyć – dodaje Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Z kolei od 5 czerwca w podziemiach Pałacu Prezydenckiego zostanie otwarta wystawa „Człowiek dialogu” poświęcona Tadeuszowi Mazowieckiemu, pierwszemu premierowi III RP. Szczegółowy program obchodów Święta Wolności można znaleźć na stronie internetowej www.wylaczsystem.pl.
Czytaj także
- 2025-03-28: Enea zapowiada kolejne zielone inwestycje. Do 2035 roku chce mieć prawie 5 GW mocy zainstalowanej w OZE
- 2025-03-20: Piotr Zelt: Planuję wziąć udział w wyścigach kolarskich Gran Fondo. Trenuję cztery razy w tygodniu
- 2025-02-21: Polacy przerzucają się na piwa bezalkoholowe. Segment rośnie o 17 proc., podczas gdy cały rynek piwa się kurczy
- 2025-04-03: Eksperci apelują o przyspieszenie wdrożenia ETCS na polskiej kolei. Można to zrobić taniej i szybciej
- 2025-03-31: Coraz więcej dronów dzieli przestrzeń powietrzną z załogowymi statkami powietrznymi. Powstaje system do koordynacji lotów
- 2025-03-05: KE pracuje nad planem działań dla przemysłu motoryzacyjnego. Eksperci widzą dla niego przyszłość w technologiach bezemisyjnych
- 2025-02-26: Cyfrowe euro coraz bliżej. Europejski Bank Centralny przygotowuje się do rewolucji w systemie płatności
- 2025-02-10: Polscy europosłowie chcą rewizji zakazu sprzedaży aut spalinowych od 2035 roku. Liczą na zdecydowane poparcie w europarlamencie
- 2025-02-18: Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
- 2025-01-24: M. Kobosko: Obowiązkiem Europy jest wspieranie białoruskiej opozycji i wolnych mediów. Najgorszym scenariuszem dla Polski jest wchłonięcie Białorusi przez Rosję
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Marta Wiśniewska: Czuję, że świat się o mnie upomniał, dlatego wracam na scenę. Z wielką chęcią zostałabym też piątym jurorem w „You Can Dance”
Dwadzieścia lat od premiery singla „Ev’ry Night” Mandaryna proponuje słuchaczom swój najnowszy utwór zatytułowany „LECĘ” i ma przeczucie, że to najlepszy moment na kontynuowanie kariery wokalnej. W tej kwestii nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, dlatego wraca na scenę z nową energią, z nowym brzmieniem i z niezwykle osobistym przekazem. Marta Wiśniewska nie kryje satysfakcji z tego, że swoją nowość po raz pierwszy mogła zaprezentować na scenie jej ulubionego programu „You Can Dance” i przyznaje, że z przyjemnością zasiadłaby też w jury tego formatu.
Prawo
Europosłowie chcą lepszej ochrony dzieci przed nadużyciami w internecie. Tymczasowe przepisy wygasną za rok

Do 3 kwietnia 2026 roku obowiązują tymczasowe przepisy w UE, które umożliwiają platformom internetowym dobrowolne wykrywanie i zgłaszanie materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. W komisjach parlamentarnych trwają prace nad nowymi regulacjami, ale czas na to jest ograniczony. Ustalenie ram prawnych w tym obszarze jest konieczne, bo – jak podkreśla europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska – proceder nadużyć seksualnych wobec dzieci w świecie online jest coraz poważniejszym zagrożeniem.
Zdrowie
Julia Kamińska: Bardzo niepokoi mnie trend odwrotu od sprawdzonych szczepionek ratujących życie. Chciałabym, żeby ludzie ufali naukowcom i nie bali się

Aktorka dba o swoje zdrowie, regularnie wykonuje badania profilaktyczne, bacznie obserwuje swój organizm i szczepi się przeciwko chorobom zakaźnym. Jak przekonuje, szczepienia osób pełnoletnich są tak samo ważne jak dzieci, niektóre choroby bowiem częściej występują u dorosłych, a dodatkowo mają cięższy przebieg i niosą ze sobą ryzyko wielu powikłań. Julia Kamińska nie rozumie więc niechęci Polaków do szczepień ochronnych. Jej zdaniem to najlepsza inwestycja w zdrowie, więc trzeba zaufać naukowcom i lekarzom.