Mówi: | Monika Grzelak |
Funkcja: | instruktorka tańca |
Firma: | Dance Avenue Koordynacja Formacji Tanecznych |
Taniec bardzo dobrą formą aktywności dla seniorów. To nie tylko ćwiczenia rekreacyjne, lecz także uzupełnienie życia społecznego
Instruktorzy podkreślają, że osoby starsze dosyć chętnie decydują się na naukę tańca, bo dzięki takim zajęciom mogą popracować nad swoją kondycją, miło spędzić czas wolny, a także nawiązać nowe znajomości. Taka forma aktywności to dla nich niewątpliwie odskocznia od szarej rzeczywistości i obowiązków dnia codziennego. Wiele szkół tańca oferuje ciekawe kursy, podczas których uczestnicy mogą się nauczyć różnych technik, uwzględniając swoje predyspozycje zdrowotne.
Eksperci nie mają wątpliwości, taniec pomaga ludziom w każdym wieku, a szczególnie dla seniorów może się okazać idealną formą rehabilitacji, bowiem ćwiczenia taneczne to idealny lek antydepresyjny oraz sposób na przedłużenie młodości. Taniec pomaga zwalczać stres i przyczynia się do wydzielania endorfin – hormonów szczęścia, które dają radość i chęć do życia.
– Myślę, że zajęcia taneczne są nie tylko wspaniałą formą ruchu, która nie obciąża ciała, więc nie ma tutaj niebezpieczeństwa kontuzji, lecz także są fantastyczną formą takiego uzupełnienia życia społecznego. Osoby starsze często szukają miejsc, w których mogą spotkać innych ludzi, niekoniecznie w swoim wieku, może właśnie młodszych, z którymi mogą nawiązać nowe kontakty, nowe relacje, a może nawet poznać drugą miłość swojego życia. I wtedy przychodzą na zajęcia taneczne, żeby się troszkę rozerwać, zrelaksować, a przy okazji popracować nad swoją sylwetką i kondycją fizyczną – mówi agencji Newseria Monika Grzelak, instruktorka tańca Dance Avenue Koordynacja Formacji Tanecznych.
Monika Grzelak tłumaczy, że taniec nie jest kontuzjogenny dla osób starszych, jednak aktywność musi być dostosowana do wieku i stanu zdrowia. Trzeba na bieżąco obserwować swoje ciało i zwracać uwagę na to, czy po zajęciach tanecznych nic nas nie boli.
– Jeżeli mamy obawy co do swojego zdrowia, stanu fizycznego, przebyliśmy jakieś kontuzje, operacje, powinniśmy skonsultować z lekarzem to, czy zajęcia taneczne są wskazaniem czy przeciwwskazaniem – mówi Monika Grzelak.
Kluczową sprawą jest także wybór dobrego instruktora, który weźmie pod uwagę wszystkie predyspozycje i dostosowuje do nich aktywność.
– Najczęstszą przyczyną kontuzji podczas takich amatorskich zajęć tanecznych jest nieodpowiednia kadra instruktorska, która nie zwraca uwagi na poprawną sylwetkę, na to, żeby zamknąć żebra, rozciągnąć odcinek lędźwiowy, tylko trenujemy, patrzymy na instruktora w złej postawie przez rok, dwa i potem się okazuje, że bolą nas plecy. Najważniejsze jest więc to, żeby zweryfikować osoby, do których przychodzimy na zajęcia, przeczytać CV, sprawdzić warunki, jakie panują w szkole, i wtedy niebezpieczeństwo kontuzji naprawdę jest bardzo znikome – mówi Monika Grzelak.
Szkoły tańca mają do zaoferowania wiele kursów. Dużą popularnością wśród seniorów cieszą się warsztaty z: flamenco, latino oraz walca wiedeńskiego i angielskiego. Osoby chętne mogą wziąć udział w tańcu solo, ale również w parach, co jest dobrą okazją do zawarcia nowej znajomości.
– Jeżeli przychodzimy na zajęcia taneczne, to instruktor powinien zadbać o to, aby nasze ciało było przygotowane do treningu, przeprowadzić serię ćwiczeń rozgrzewających, w zależności od tego, jaką choreografię zaplanował na dalszą część zajęć. Nie ma potrzeby w przypadku zajęć dla amatorów, aby przychodzić wcześniej do studia, w szatni się rozgrzewać, naciągać, wyginać, o to powinien zadbać instruktor – mówi Monika Grzelak.
Czytaj także
- 2024-11-15: Rok regularnej aktywności fizycznej wydłuża życie w zdrowiu o co najmniej rok. Zmniejsza też absencję chorobową w pracy
- 2024-11-05: Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
- 2024-11-26: Polscy naukowcy pracują nad personalizowaną terapią raka płuca. Faza badań klinicznych coraz bliżej
- 2024-10-24: Polacy świadomi wpływu ćwiczeń fizycznych na zdrowie. Branża fitness notuje zwiększony ruch
- 2024-11-07: Qczaj: W widocznym miejscu na szyi wytatuowałem sobie różę. Ma mi przypominać, że warto wytrwać w walce z uzależnieniem
- 2024-09-27: MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety
- 2024-09-25: 94 proc. dzieci ma problem z podstawowymi umiejętnościami ruchowymi. Potrzebne zmiany w lekcjach WF-u
- 2024-09-26: Magda Bereda: Udział w „Tańcu z gwiazdami” to był ciężki czas. Nie mam do nikogo żadnego żalu za oceny, choć czasami były za bardzo krytyczne
- 2024-11-26: Biologicznie życie człowieka może trwać 120–150 lat. Niezbędna jest jednak praca nad własnym zdrowiem
- 2024-10-04: Anna Głogowska: Długo wstydziłam się stanąć na scenie teatralnej. Teraz zaczynam myśleć o sobie jako o aktorce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.
Konsument
Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową
Z ponad 3,6 mln uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 48 proc. stanowią kobiety – wynika z danych PFR Portal PPK. Zdaniem ekspertów podchodzą one bardzo ostrożnie do tego typu programów i starają się uzupełniać wiedzę na temat działania mechanizmów finansowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową, ale coraz więcej osób widzi w nich instrument inwestycyjny.
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.