Newsy

Zasoby wody pitnej w Polsce jedne z najniższych w Europie. Dzięki rozsądnemu gospodarowaniu można zaoszczędzić kilkadziesiąt milionów litrów dziennie

2020-09-17  |  06:00

Wystarczy zmiana podstawowych zachowań, aby znacząco zredukować dzienne zużycie wody w Polsce. Nawykiem powinno stać się zakręcanie wody podczas mycia rąk czy zębów, podlewanie roślin deszczówką, zrezygnowanie z kąpieli na rzecz szybkiego prysznica czy też wlewanie mniejszej ilości wody do czajnika. Zdaniem ekspertów konieczna jest troska o środowisko, bo natura wysyła nam coraz bardziej niepokojące sygnały. Wzrost temperatur, bezśnieżne zimy, topniejące lodowce i płonące lasy – to tylko niektóre skutki zmian klimatycznych.

Anna Auksel-Sekutowicz, radna m.st. Warszawy, jest pomysłodawczynią akcji #bezLANIAwody, która ma uświadomić, że każdego dnia można oszczędzać wodę, nie wkładając w to wielkiego wysiłku. Jej zdaniem ten temat jest równie ważny co segregacja śmieci.

– Akcja #bezLANIAwody to akcja społeczno-edukacyjna. Społeczna dlatego, że dotyczy każdego z nas, każdej Polki i każdego Polaka, edukacyjna dlatego, że chcemy się nauczyć, jak możemy oszczędzać wodę w podstawowych domowych warunkach. Jeżeli oszczędzalibyśmy dziennie litr wody, to mnożąc to przez 38 mln osób żyjących w Polsce, mielibyśmy 38 mln litrów wody zaoszczędzonych jednego dnia. To na pewno pomogłoby naszej Ziemi i całemu środowisku – mówi agencji Newseria Anna Auksel-Sekutowicz.

Wodę trzeba oszczędzać nie tylko ze względu na wysokie rachunki czy ekologiczny trend. Warszawska radna tłumaczy, że każdy zaoszczędzony przez nas litr może korzystnie wpłynąć na środowisko. Problem niedoboru wody z roku na rok jest bowiem coraz większy. Nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że kiedyś mogłoby jej po prostu w kranach zabraknąć.

– W połowie XX wieku suszę mieliśmy co pięć lat, na początku lat 90. susza była co dwa lata, teraz mamy ją właściwie co roku. W zeszłym roku aż 320 gmin w całej Polsce wprowadziło zakaz podlewania ogródków i wprowadziło kary za nieoszczędzanie wody. To nie jest jakiś wymysł samorządowców, którzy chcą specjalnie utrudnić ludziom życie. To jest kwestia tego, że po prostu brakowało wody i żeby ta woda pitna była, żeby można było z niej korzystać i żebyśmy mieli ją w naszych kranach, trzeba było wprowadzić takie obostrzenia – mówi.

Zdaniem warszawskiej radnej zachowanie osób, które za nic mają ostrzeżenia ekspertów, jest bardzo nieodpowiedzialne i egoistyczne. Nie każdy z nas bowiem wie, że Polska ma bardzo skromne zasoby wody.

– Ludzie myślą, że jak leci z kranu woda, jak trochę popada, to od razu nie ma najmniejszego problemu i ta woda jest na co dzień. A naukowcy mówią: nie, problem jest, tej wody brakuje i Polska jest jednym z najbardziej wysuszonych krajów w Europie. Więc musimy oszczędzać wodę i każdy litr na pewno będzie nam przydatny – mówi Anna Auksel-Sekutowicz.

Jak podkreśla, by oszczędzić kilka czy nawet kilkanaście litrów wody dziennie, trzeba zmienić swoje nawyki. W ten sposób nauczymy się rozsądnie nią gospodarować i nie będziemy marnować żadnej kropli.

– Nie musimy podlewać ogródków codziennie, tylko co drugi–trzeci dzień, poza tym nie musimy tego robić w południe, tylko wieczorem. Kiedy mydlimy ręce, kiedy myjemy zęby, powinniśmy zakręcać wodę. Możemy nie brać długich kąpieli trzy–cztery razy w tygodniu, tylko po prostu króciutki prysznic. Sytuacji w domu, które możemy wykorzystać do oszczędzania wody, jest bardzo dużo. Na naszym Instagramie #bezLANIAwody gwiazdy, które zaangażowały się w tę akcję, ale teraz już i osoby prywatne, pokazują, jak w codziennych warunkach można oszczędzać wodę – mówi warszawska radna.

Tłumaczy, że pomysł na taką akcję zrodził się spontanicznie. Skłoniły ją różne artykuły i analizy, na które natknęła się w mediach.

– W marcu bardzo dużo pisano właśnie o tym, że będzie brakowało wody, że będzie bardzo duża susza i czytałam komentarze różnych osób. Uderzyło mnie, że ludzie kompletnie nie wierzą w to, co mówią naukowcy i specjaliści. Ja im wierzę i wiem, że taki problem może nastąpić – podkreśla Anna Auksel-Sekutowicz.

W akcji #bezLANIAwody udział wzięli m.in. Karol Strasburger, Anna Dereszowska, Paula Tumala, Rafał Grabias, Gabriel Seweryn, Gosia Andrzejewicz, Agata Załęcka i Aleksandra Kisio.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Eliza Gwiazda: Polacy wyrzucają śmieci, gdzie popadnie. Za chwilę nasza planeta będzie pełna śmieci

Influencerka przyznaje, że ją samą najbardziej w oczy kłują śmieci bezmyślnie rozrzucone w rezerwatach przyrody, w parkach, w lasach czy na plażach. Najczęściej są to zrywki, pety, plastikowe kubeczki czy opakowania po produktach żywnościowych, ale nie brakuje też elektrośmieci czy starych ubrań. Eliza Gwiazda dziwi się takim praktykom, bo przecież zamiast wywozić gdzieś samemu zepsute telewizory, pralki, laptopy czy telefony, można zamówić bezpłatny odbiór takich sprzętów z domu. Celebrytka chwali też ideę recyklingu i dawania ubraniom drugiego życia.

Edukacja

Miliony młodych biorą udział w międzynarodowej wymianie akademickiej. Celem jest udział w niej 23 proc. studentów z UE

Mobilność edukacyjna jest jednym z istotnych punktów w agendzie instytucji UE. W ubiegłym roku Rada UE wydała w tym obszarze zalecenia „Europa w ruchu”, w którym wskazała nowy cel na 2030 rok. Chodzi o to, by odsetek absolwentów w UE, którzy skorzystali z zagranicznej mobilności edukacyjnej, wynosił co najmniej 23 proc. Jak podkreślają przedstawiciele Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, mobilność edukacyjna to korzyści zarówno dla studentów, jak i kadry akademickiej oraz samej instytucji naukowej czy uczelni.

Motoryzacja

Kajra: Samochody mogą służyć nam latami. Mamy ze Sławomirem trzydziestoletniego golfa III, który wygląda, jakby wczoraj zszedł z linii produkcyjnej

Piosenkarka wyznaje zasadę, że jeżeli coś się zepsuło, to trzeba próbować to naprawić, a nie od razu wyrzucać do kosza, generując kolejne śmieci. Dlatego też nie kupuje coraz nowszych modeli telefonów tylko po to, by móc pochwalić się modnym gadżetem. Wraz z mężem mają natomiast słabość do kultowych wręcz modeli samochodów i o ten, który jest w ich garażu, dbają jak o prawdziwą perełkę.