Newsy

Rafał Olbiński: Ostatnie dwa lata to był najlepszy okres w moim życiu, finansowo i kreatywnie. Miałem czas na malowanie i mogłem skoncentrować się na czymś większym

2021-07-28  |  06:21

Malarz podkreśla, że czas pandemii wykorzystał najlepiej, jak tylko się dało. Ograniczył spotkania zawodowe i towarzyskie, nic go nie rozpraszało i dlatego też mógł w skupieniu tworzyć nowe prace. Niewykluczone więc, że wkrótce zaprezentuje je światu. Artysta przywołuje z historii przykłady wielkich dzieł, które powstały właśnie w podobnych okolicznościach. Zaznacza też, że nie obawia się nadchodzącej czwartej fali koronawirusa.

Rafał Olbiński doskonale wie, że w czasie pandemii wielu artystów bezradnie załamywało ręce i borykało się ogromnymi trudnościami. Teatry przez długi czas pozostawały zamknięte, nie można było organizować koncertów ani żadnych innych wydarzeń artystycznych. Realizacja wszystkich projektów w jednej chwili stanęła pod znakiem zapytania.

– Zdaję sobie sprawę z tego, że to był bardzo trudny okres dla muzyków, aktorów, reżyserów, tych wszystkich artystów, którzy mają do czynienia z widownią. Dla mnie akurat osobiście to był chyba najlepszy okres w moim życiu, ponieważ nie miałem żadnych dystrakcji, nic mnie nigdzie nie ciągnęło i jeszcze przypadkiem spędziłem pięć miesięcy w tropikach, szczuplejąc 10 kilo, co by się w innej sytuacji prawdopodobnie nigdy nie zdarzyło. Miałem też dużo czasu na malowanie. I to był naprawdę genialny okres dla mnie, prawdę mówiąc chyba najlepsze dwa lata w życiu, i finansowo, i kreatywnie – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Rafał Olbiński, malarz, grafik i plakacista.

Jak zauważa, paradoksalnie trudne momenty i nieoczekiwane zwroty akcji są dla artystów czasem bardzo owocnej pracy. Skrajne emocje, życiowe zakręty, niepokój i intensywne przeżycia inspirują ich do tworzenia nietuzinkowych dzieł.

– Właściwie są precedensy w historii sztuki, bo tak naprawdę wielkie dzieła sztuki powstawały, kiedy była pandemia. Ponieważ było mniej czasu na rutynę, to artyści mieli więcej czasu na tworzenie fantastycznych rzeczy. Wspomnę tu choćby „Dekamerona” Boccaccia, „Otella” Szekspira. Oni napisali to wszystko podczas pandemii. Tak że tutaj są precedensy historyczne, pandemia pomaga – mówi Rafał Olbiński.

Jego zdaniem pandemia i związany z nią lockdown jednych może całkowicie zniszczyć, zrujnować im firmy, popsuć relacje rodzinne i społeczne, a innym – dać duże pole do popisu.

– Z jednej strony ma takie oblicze, że niektórzy ludzie po prostu nie mają za co żyć, a z drugiej strony są tacy, którzy mają więcej czasu na kreatywność, na działanie i mogą się skoncentrować na czymś większym. Taki po prostu chleb codzienny. Tak to wygląda – mówi.

Malarz zapewnia, że on sam nie ma powodów do narzekania. Wszystko układa mu się jak najlepiej i mimo niepokojących informacji, jakie zewsząd docierają w kwestii kolejnej fali pandemii, z optymizmem patrzy w przyszłość. Wierzy, że w każdej kryzysowej sytuacji można znaleźć jakieś pozytywne akcenty.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Radosław Majdan: W ferie jedziemy z chłopcami w góry. Nie umiem jeździć na nartach i nie ciągnie mnie na stok

W przerwie między nagraniami do różnych projektów telewizyjnych i internetowych były piłkarz, a obecnie komentator sportowy wybiera się na odpoczynek. W planach są dwa kierunki: najpierw zagraniczny kurort narciarski, a później jakieś egzotyczne miejsce. Radosław Majdan zaznacza jednak, że sam nie potrafi jeździć na nartach, bo jako zawodowy sportowiec miał zapisane w kontrakcie, że nie może ryzykować na stoku. Ten wyjazd organizuje jednak z myślą o synach i ma nadzieję, że najmłodszy Heniu też szybko połknie bakcyla jak jego bracia.

Problemy społeczne

Polacy nie wiedzą zbyt dużo o chorobach mózgu. Jeszcze mniej o tym, jak o niego dbać

Choroby mózgu nie są zbyt rozpowszechnionym tematem wśród Polaków. Znacznie więcej wiedzą o zdrowiu ogólnie czy otyłości. Tym samym trudno im wskazać konkretne choroby, a tym bardziej powiedzieć coś o związanej z nimi profilaktyce. O tzw. higienie mózgu słyszał tylko co trzeci badany, a 13 proc. rozumie, czym ona jest. Dlatego też eksperci wskazują na większą potrzebę edukacji w tym zakresie.

Film

Joanna Kurowska: W tym kraju aktorzy są na końcu przewodu pokarmowego. Nikt nas nie broni, nie mamy związków zawodowych jak w USA

Aktorka nie szczędzi gorzkich słów pod adresem środowiska polskich filmowców. Jest rozgoryczona tym, że w branży nie można na nikogo liczyć nawet wtedy, kiedy dochodzi do utraty pracy, mobbingu czy nadużyć finansowych. Artyści się nie wspierają, a rywalizacja o role i obawa przed konsekwencjami wyrażania krytyki wobec reżyserów czy producentów powodują, że atmosfera jest niezwykle napięta. Joanna Kurowska zwraca też uwagę na konieczność przeprowadzenia reformy Związku Artystów Scen Polskich. Jej zdaniem to sztuczny twór, który w rzeczywistości nie dba o aktorów, nie broni ich praw i interesów.