Mówi: | Anna Kempisty |
Funkcja: | psycholog kliniczny |
Firma: | DietaMedic |
Szybkie metody odchudzania najczęściej odbijają się na zdrowiu. Bywa, że zagrażają nawet życiu
Preparaty z jajami tasiemca, cudowne pigułki spalające tłuszcz i błyskawiczne diety modelujące sylwetkę. W internecie nie brakuje porad dotyczących odchudzania, jednak ich stosowanie często nie przynosi zamierzonego efektu, a czasem wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
Utrzymanie prawidłowej masy ciała jest ważnym elementem zdrowego stylu życia. Idealna waga czasem staje się jednak celem samym w sobie, a stosowane środki mogą mieć bardzo negatywne konsekwencje dla organizmu.
– Pogoń za ładnym wyglądem i doskonałą sylwetką jest uwarunkowana kulturowo. Problem polega na tym, że rozwiązania własnych problemów często szukamy w internecie, który nie zawsze jest nośnikiem dobrych informacji – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle psycholog kliniczny Anna Kempisty z gabinetu DietaMedic.
Skrajnym przykładem szybkiej metody zrzucenia zbędnych kilogramów są tabletki z jajami tasiemca, które można kupić na internetowych portalach ogłoszeniowych.
– Efektem takich zabiegów jest często zagrożenie zdrowia albo nawet zagrożenie życia. Zamiast spodziewanego efektu odchudzającego, toczy się walka o to, żebyśmy wyzdrowieli, czy przeżyli tę sytuację – dodaje Anna Kempisty.
Wiele popularnych diet odchudzających również wiąże się z negatywnymi skutkami ubocznymi. Modna dieta Dukana znalazła się na liście pięciu najgorszych diet 2011 roku według Brytyjskiego Stowarzyszenia Dietetycznego. Specjaliści apelują, że długotrwała skuteczność i bezpieczeństwo tej diety nie zostały przebadane naukowo, a jej stosowanie sprzyja formowaniu się kamieni nerkowych i podwyższa ryzyko osteoporozy.
Najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem trwałego utrzymania pożądanej wagi jest zmiana nawyków żywieniowych pod okiem dietetyka oraz regularna aktywność fizyczna. Dieta ustalona przez specjalistę z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb pacjenta dodatkowo pozwala uniknąć niedoborów pokarmowych i zminimalizować ryzyko chorób cywilizacyjnych w przyszłości.
Czytaj także
- 2025-03-18: Sylwia Bomba: W liceum nikt nie miał odwagi prosto w oczy nazwać mnie grubasem. Ale jak szłam korytarzem, to czułam śmiechy za moimi plecami
- 2025-03-10: Sylwia Bomba: Przez 10 lat odchudzałam się bezskutecznie. Potrafiłam codziennie biegać 15 km albo w ogóle nie jeść
- 2024-12-16: Na przewlekłą chorobę nerek cierpi w Polsce 4,5 mln osób. Pacjenci apelują o szerszy dostęp do leczenia, które opóźnia dializy
- 2024-11-20: Bezpieczeństwo żywnościowe 10 mld ludzi wymaga zmian w rolnictwie. Za tym pójdą też zmiany w diecie
- 2025-01-22: Będzie ubywać mięsa na stołach Polaków. Eksperci radzą ograniczyć spożycie nawet o dwie trzecie
- 2025-03-17: Naukowcy opracowali czynniki wpływające na długowieczność. Decyduje o niej nie tylko dieta i tryb życia, ale też relacje z rodziną
- 2024-11-26: Biologicznie życie człowieka może trwać 120–150 lat. Niezbędna jest jednak praca nad własnym zdrowiem
- 2024-08-20: Upały wyzwaniem w transporcie żywności. W zwykłych samochodach dostawczych może być nawet 50°C [DEPESZA]
- 2024-08-13: Natalia Nykiel: Ostatnio dużo się rozciągam, biegam i zrezygnowałam z alkoholu. Chcę być w jak najlepszej formie przed treningami do „Tańca z gwiazdami”
- 2024-08-07: Odpowiednio skomponowany jadłospis zwiększa efektywność treningów. Sportowcy amatorzy zapominają o warzywach i owocach
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.