Mówi: | Tomasz Schuchardt, aktor Joanna Kulig, aktorka Wojciech Borkowski, reżyser Katarzyna Ucherska, aktorka |
Jutro w Teatrze Ateneum premiera spektaklu muzycznego z piosenkami Wojciecha Młynarskiego
Spektakl "Róbmy swoje" składa się z bardziej i mniej znanych piosenek Wojciecha Młynarskiego. Nie zabraknie zarówno utworów prezentujących w krzywym zwierciadle życie w siermiężnym PRL-u, jak i tych lżejszych – o miłości, ulubionej leszczynie czy pannie Heli. Ponadczasowe teksty mistrza zinterpretują m.in. Joanna Kulig, Katarzyna Ucherska i Tomasz Schuchardt.
Jako autor piosenek, Wojciech Młynarski ma w sobie dwie dusze: liryczną i publicystyczną. Jest zarówno poetą zakochanym w urokliwych drobiazgach codziennego życia, jak również przenikliwym komentatorem otaczającej nas rzeczywistości, w której nie brakuje głupstwa, kłamstwa i miernoty.
– Teksty Wojciecha Młynarskiego są zawsze aktualne. Od czasu, kiedy zostały przez mistrza napisane, są aktualne rok w rok, tyle, że z różnym zasięgiem, w zależności od sytuacji– mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Wojciech Borkowski, reżyser. – To są piosenki z tego klucza felietonów Wojtka, z różnych takich przypowiastek, balladek. To jest ten obszar, który jest bardzo mało wykorzystywany w tej chwili.
Wojciech Młynarski to jedna z najwybitniejszych postaci piosenki poetyckiej i satyrycznej. Wiele jego utworów weszło na stałe do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. Do dziś bawią, wzruszają, zachwycają niebanalnymi tekstami i zmuszają do refleksji. Reżyserzy i artyści przyznają, że chętnie sięgają po jego twórczość mistrza, bo daje ona duże pole do interpretacji.
– Jeżeli się czegoś wciąż słucha i coś się cały czas na nowo odkrywa, to taka piosenka jest wartościowa. Ja mam tak ze słuchaniem twórczości pana Wojtka Młynarskiego. Mam nadzieję, że dla wielu Polaków są to utwory bardzo bliskie, bo bardzo mocno zajmowały się publicystyką głównie w tych czasach, których tak naprawdę nie znam, czyli tzw. PRL-u. One dzisiaj znowu odżywają i to świadczy o ich sile – mówi Tomasz Schuchardt, aktor.
– Te utwory opowiadają i o ludziach, którzy żyli kilkadziesiąt lat temu i o ludziach, którzy żyją teraz. Opowiadają o naszych wadach, zaletach, pragnieniach, dążeniach i o buncie. I ten bunt, który się pojawia w tych piosenkach bardzo często to jest właśnie taki powiew młodości, świeżości. Myślę, że ten bunt nas wszystkich tutaj pociąga i dodaje nam skrzydeł w tych piosenkach. I dlatego dodajemy im nowej młodości w ten sposób – podkreśla Katarzyna Ucherska, aktorka.
Tomasz Schuchardt podkreśla, że każdy tekst Wojciecha Młynarskiego ma inną wartość i przesłanie. Dlatego też, trudno mu jest wybrać jedną – najbliższą sercu piosenkę.
– Prywatnie mam bardzo liryczne serce i uwielbiam różnego rodzaju melancholie. Jest tutaj kilka takich bardzo smutnych piosenek, takich nostalgicznych i te mi są najbliższe. Szczególna jest dla mnie druga część refrenu „Jeszcze w zielone gramy”, który u nas będzie piosenką zbiorową, ale tak pięknie mówi o dojrzałości, o starzeniu się, o życiu w ogóle. I ten fragment tak bardzo mocno działa o Ikarze. Nie wiem jak można tak pięknie dobierać słowa w utworze muzycznym przy okazji – tłumaczy Tomasz Schuchard.
W spektaklu muzycznym "Róbmy swoje", piosenki Wojciecha Młynarskiego zaśpiewają: Joanna Kulig, Katarzyna Ucherska, Julia Konarska, Olga Sarzyńska, Krzysztof Gosztyła, Piotr Fronczewski, Sebastian Jasnoch i Tomasz Schuchardt.
– To będzie moja druga premiera w teatrze Ateneum z repertuarem muzycznym. I tutaj mam takie trudne zadanie, żeby bardziej skupić się na słowie i przekazie, a nie na samym tylko wyśpiewywaniu. Z tą taką moja potrzebą śpiewu tutaj muszę się trochę powściągać, ale to akurat taki repertuar, że to słowo jest przepiękne, ważne i dobrze, żeby widz mógł skoncentrować się na tej naszej interpretacji – mówi Joanna Kulig, aktorka.
Joanna Kulig przyznaje, że teksty Wojciecha Młynarskiego są uniwersalne, ponadczasowe i każdy może w nich znaleźć prywatny punkt odniesienia do swojego życia i otaczającej rzeczywistości.
– Jest taki tekst „Kogo udajesz, przyjacielu”. Bardzo ważny dla mnie. Bo często człowiekowi trudno jest być tym, kim jest, wyrażać tak bezpośrednio swoje uczucia. Ludzie chowają się za jakimiś maskami, bo się boją. Myślę, że to jest bardzo aktualne, żeby starać się niczego nie udawać. Ten utwór jest tak wielowymiarowy, że właściwie na końcu jak go wykonuję, to jest taki moment tak jakbym do lustra patrzyła i nagle sama sobie zadawała pytanie, czy to może ty czegoś nie udajesz? – mówi Joanna Kulig.
Premiera spektaklu "Róbmy swoje" odbędzie się w sobotę, 2 kwietnia o godzinie 19.00 na deskach Teatru Ateneum w Warszawie.
Czytaj także
- 2024-11-18: Maciej Rock: „Must Be the Music” to jeden z moich ulubionych programów. Szczególnie wspominam Korę
- 2024-11-21: Miuosh: Czegoś takiego jak w studiu „Must Be the Music” jeszcze nie przeżyłem. To jest inny świat, to jest rozmach
- 2024-11-08: Katarzyna Ankudowicz: Jestem zdruzgotana i przerażona, że Donald Trump został prezydentem. On przecież się chwali, że Putin to jego najlepszy kumpel
- 2024-11-20: Katarzyna Ankudowicz: Jestem z przemocowego domu. Dużo kosztowało mnie, żeby wyjść z tego i zacząć funkcjonować bez piętna bycia totalnie gorszą
- 2024-10-18: Katarzyna Dowbor: Po rewolucji telewizja publiczna już staje na wszystkie nogi. Dobrze sobie teraz radzimy i wierzymy, że część osób wróci do nas
- 2024-11-05: Katarzyna Dowbor: Telewizja ma ogromną siłę i dzięki temu mogę zrobić coś dla innych. Nieważne, pod jakimi barwami – ważne, że się pomaga
- 2024-11-13: Katarzyna Dowbor: Mamy z synem umowę, że nie rozmawiamy o pracy. Cieszę się, że został ciepło przyjęty przez widzów TVN i ma dobre wyniki oglądalności
- 2024-11-12: Tomasz Tylicki: W programach na żywo jak „Pytanie na śniadanie” niezbędna jest swoboda. Jeżeli scenariusz za dużo by nam narzucał, to byłoby sztywno
- 2024-09-30: Grzegorz Krychowiak: Wydaje mi się, że Wojtek Szczęsny zrezygnował z gry w reprezentacji, bo po prostu stwierdził, że już mu się nie chce
- 2024-09-16: Piotr Zelt: Od października zaczynam wykłady w Warszawskiej Szkole Filmowej. Czasami trafiają się takie grupy, że zastanawiam się, po co oni chcą ten zawód uprawiać
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Psychologia
Martyna Wojciechowska: 82 proc. dzieci przyznaje, że przerastają ich problemy dnia codziennego. Rodzice powinni kształtować w nich sprawczość
Dziennikarka zauważa, że kształtowanie sprawczości u dzieci jest kluczowym aspektem ich rozwoju emocjonalnego, osobistego i społecznego. Jest wdzięczna swoim rodzicom za motywację, ale i wsparcie w tych momentach, kiedy nie wszystko szło po jej myśli. Teraz ona stara się być właśnie taką matką dla swojej nastoletniej córki.
Media
Miuosh: Czegoś takiego jak w studiu „Must Be the Music” jeszcze nie przeżyłem. To jest inny świat, to jest rozmach
Artysta z entuzjazmem odpowiada o swoich wrażeniach z castingów i nagrań do nowej edycji programu „Must Be the Music”. Jako nowy członek jury czuje się doskonale w tej roli i cieszy się, że może zobaczyć kulisy realizacji tego kultowego show, które powraca na antenę Polsatu po ośmiu latach. Miuosh podkreśla, że są wykonawcy, którzy już zrobili na nim ogromne wrażenie, ale na razie nie zdradza, czy ma już swojego faworyta.
Konsument
Media społecznościowe pełne treści reklamowych od influencerów. Konieczne lepsze ich dopasowanie do odbiorców
Ponad 60 proc. konsumentów kupiło produkt na podstawie rekomendacji lub promocji przez twórców internetowych. 74 proc. uważa, że treściom przekazywanym przez influencerów można zaufać – wynika z badania EY Future Consumer Index. W Polsce na influencer marketing może trafiać ok. 240–250 mln zł rocznie, a marki widzą ogromny potencjał w takiej współpracy. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikroinfluencerzy, czyli osoby posiadające od kilku do kilkudziesięciu tysięcy followersów, ale o silnym zaangażowaniu.