Mówi: | Lidia Trawińska |
Funkcja: | współwłaścicielka Centrum Medycznego VIMED |
Terapia fenotypowa oczyszcza organizm i zapobiega chorobom cywilizacyjnym
Terapia fenotypowa to kompleksowy program profilaktyki zdrowotnej. Jej celem jest wspomaganie sił obronnych organizmu, dzięki którym zwalcza on choroby. Terapia ta składa się z trzech elementów: określenia indywidualnego fenotypu pacjenta, ułożenie diety dopasowanej do tego fenotypu oraz zabiegów medycyny fizykalnej.
– To indywidualne podejście do pacjenta nie tylko ze względu na jego sposób odżywiania, lecz również ze względu na jego fizyczne i psychiczne dolegliwości. Ponieważ w dzisiejszych czasach wszyscy mamy zarówno problem z nietolerancjami pokarmowymi, jak i z dopadającą nas depresją, nie potrafimy walczyć odpowiednio ze stresem, który jest tak naprawdę czynnikiem wpływającym również na nasze samopoczucie. Tylko podejście całościowe daje rzeczywiście fantastyczne efekty – mówi Lidia Trawińska, współwłaścicielka Centrum Medycznego VIMED, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.
Fenotyp to zespół anatomicznych, fizjologicznych i biochemicznych cech organizmu, które są wynikiem współdziałania czynników dziedzicznych i warunków środowiska. Indywidualny fenotyp pacjenta lekarz ustala poprzez badania krwi, stanu narządów wewnętrznych oraz testy na nietolerancję pokarmową. Po poznaniu fenotypu lekarz prowadzący ustala plan terapii i kieruje pacjenta do dietetyka, który układa plan żywieniowy. Dieta fenotypowa komponowana jest w oparciu o indywidualny kod metaboliczny każdego pacjenta. Oznacza to, że zaspokaja ona potrzeby wyłącznie osoby, dla której jest ułożona.
– Powinniśmy pomyśleć o takiej terapii już we wczesnym dzieciństwie, a może nawet jeszcze przed. Terapia fenotypowa to przygotowanie do rzeczywiście lepszego życia. To właściwa detoksykacja organizmu, właściwe odżywianie i dotlenianie. Bo mimo że wydaje nam się, że nie mamy problemu z dotlenieniem organizmu, jest inaczej – wyjaśnia Lidia Trawińska.
Terapia, oprócz diety, obejmuje także spersonalizowane zabiegi medycyny fizykalnej. Jest to gałąź medycyny, która wykorzystuje naturalne metody lecznicze i czynniki fizyczne w leczeniu, fizjoterapii, prewencji i diagnostyce. Do zabiegów medycyny fizykalnej należy między innymi krioterapia, masaż leczniczy, magnetoterapia i kawitacja.
– Nowoczesne zabiegi medycyny fizykalnej przede wszystkim usprawniają szlaki metaboliczne i pozwalają na lepszą detoksykację organizmu. Bo oczywiście organizm codziennie się oczyszcza, natomiast nie dajemy mu szansy, aby te procesy oczyszczania przebiegały we właściwy sposób – podkreśla Lidia Trawińska.
Terapia fenotypowa dogłębnie oczyszcza i regeneruje organizm, obniża poziom cukru i złego cholesterolu, reguluje ciśnienie krwi, zwiększa wydolność organizmu, mobilizuje jego naturalne systemy obronne do walki z chorobami i poprawia pracę narządów wewnętrznych. Tym samym zapobiega rozwojowi chorób cywilizacyjnych, takich jak miażdżyca, cukrzyca, otyłość, nadciśnienie tętnicze. Jej zwolennikami są gwiazdy i ludzie biznesu, między innymi Andrzej Mleczko, Paulla, Maja Sablewska.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Podróże
Daria Ładocha: Wyjeżdżając na wakacje, trzeba się liczyć z tym, że jest drogo. Już same bilety lotnicze są paragonami grozy
Dziennikarka kulinarna zauważa, że na Filipinach, gdzie były kręcone zdjęcia do nowej edycji programu „Azja Express”, nie trzeba wiele wydawać na jedzenie, bo miejscowi są niezwykle gościnni i dzielą się posiłkami. Sytuacja nieco inaczej wygląda już w Europie, gdzie z wakacji przywozi się nie tylko wspomnienia, ale i paragony grozy. Ją samą zaskakują teraz również wysokie ceny biletów lotniczych.
Media
Gabi Drzewiecka: Wysiłek fizyczny podczas realizacji zdjęć do „Azja Express” był straszny. Całe moje jestestwo czuło ten ból wyjazdu
Po zakończeniu nagrań do najnowszej edycji programu „Azja Express” Gabi Drzewiecka i Jagna Niedzielska zgodnie przyznają, że ten projekt dostarczył im wielu różnorodnych wrażeń, jednak przyjmując propozycję udziału w nim, nie do końca były świadome, na co tak naprawdę się piszą. Ta ekstremalna wyprawa okazała się bowiem wręcz ponad ich siły. Dziennikarce trudno było dotrzymać kroku innym, a z kolei jej koleżanka już przed wylotem zmagała się z poważną kontuzją. Obie uczestniczki reality show narzekają też na miejscowe jedzenie. Tym razem format nagrywany był w Gruzji, Turcji i Uzbekistanie.
Edukacja
Wraz z kolejnymi szczeblami edukacji spada odsetek uczniów lubiących matematykę. To nie tylko kwestia trudności przedmiotu, ale i sposobu nauczania
Około 75 proc. uczniów klas IV w szkołach podstawowych deklaruje, że lubi matematykę. W pierwszej klasie szkoły ponadpodstawowej takich osób jest już tylko około 28 proc., a niemal tyle samo czuje przed nią strach – wynika z międzynarodowych badań TIMMS i PISA. Choć pod względem wiedzy matematycznej w międzynarodowych rankingach polscy uczniowie wypadają całkiem nieźle, to wciąż widać braki w istotnych umiejętnościach, na które podstawa programowa kładzie nacisk.