Mówi: | Lidia Trawińska |
Funkcja: | współwłaścicielka Centrum Medycznego VIMED |
Terapia fenotypowa oczyszcza organizm i zapobiega chorobom cywilizacyjnym
Terapia fenotypowa to kompleksowy program profilaktyki zdrowotnej. Jej celem jest wspomaganie sił obronnych organizmu, dzięki którym zwalcza on choroby. Terapia ta składa się z trzech elementów: określenia indywidualnego fenotypu pacjenta, ułożenie diety dopasowanej do tego fenotypu oraz zabiegów medycyny fizykalnej.
– To indywidualne podejście do pacjenta nie tylko ze względu na jego sposób odżywiania, lecz również ze względu na jego fizyczne i psychiczne dolegliwości. Ponieważ w dzisiejszych czasach wszyscy mamy zarówno problem z nietolerancjami pokarmowymi, jak i z dopadającą nas depresją, nie potrafimy walczyć odpowiednio ze stresem, który jest tak naprawdę czynnikiem wpływającym również na nasze samopoczucie. Tylko podejście całościowe daje rzeczywiście fantastyczne efekty – mówi Lidia Trawińska, współwłaścicielka Centrum Medycznego VIMED, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.
Fenotyp to zespół anatomicznych, fizjologicznych i biochemicznych cech organizmu, które są wynikiem współdziałania czynników dziedzicznych i warunków środowiska. Indywidualny fenotyp pacjenta lekarz ustala poprzez badania krwi, stanu narządów wewnętrznych oraz testy na nietolerancję pokarmową. Po poznaniu fenotypu lekarz prowadzący ustala plan terapii i kieruje pacjenta do dietetyka, który układa plan żywieniowy. Dieta fenotypowa komponowana jest w oparciu o indywidualny kod metaboliczny każdego pacjenta. Oznacza to, że zaspokaja ona potrzeby wyłącznie osoby, dla której jest ułożona.
– Powinniśmy pomyśleć o takiej terapii już we wczesnym dzieciństwie, a może nawet jeszcze przed. Terapia fenotypowa to przygotowanie do rzeczywiście lepszego życia. To właściwa detoksykacja organizmu, właściwe odżywianie i dotlenianie. Bo mimo że wydaje nam się, że nie mamy problemu z dotlenieniem organizmu, jest inaczej – wyjaśnia Lidia Trawińska.
Terapia, oprócz diety, obejmuje także spersonalizowane zabiegi medycyny fizykalnej. Jest to gałąź medycyny, która wykorzystuje naturalne metody lecznicze i czynniki fizyczne w leczeniu, fizjoterapii, prewencji i diagnostyce. Do zabiegów medycyny fizykalnej należy między innymi krioterapia, masaż leczniczy, magnetoterapia i kawitacja.
– Nowoczesne zabiegi medycyny fizykalnej przede wszystkim usprawniają szlaki metaboliczne i pozwalają na lepszą detoksykację organizmu. Bo oczywiście organizm codziennie się oczyszcza, natomiast nie dajemy mu szansy, aby te procesy oczyszczania przebiegały we właściwy sposób – podkreśla Lidia Trawińska.
Terapia fenotypowa dogłębnie oczyszcza i regeneruje organizm, obniża poziom cukru i złego cholesterolu, reguluje ciśnienie krwi, zwiększa wydolność organizmu, mobilizuje jego naturalne systemy obronne do walki z chorobami i poprawia pracę narządów wewnętrznych. Tym samym zapobiega rozwojowi chorób cywilizacyjnych, takich jak miażdżyca, cukrzyca, otyłość, nadciśnienie tętnicze. Jej zwolennikami są gwiazdy i ludzie biznesu, między innymi Andrzej Mleczko, Paulla, Maja Sablewska.
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Dorota Szelągowska: W moim rodzinnym domu się nie przelewało. Od mamy i babci się nauczyłam, jak ugotować coś z niczego
Prezenterka zaznacza, że dużo czasu spędza w kuchni i jak przekonuje, zawsze da się przyrządzić coś smacznego, nawet gdy pod ręką nie ma zbyt wielu produktów. Tego nauczyła się w rodzinnym domu. Dorota Szelągowska uwielbia kulinarne eksperymenty, dlatego też chętnie podgląda, jak gotują inni i z ich pomysłów również czerpie inspiracje.
Nauka
MNiSW reaguje na problemy psychiczne w środowisku akademickim. Specjalny zespół ma opracować skuteczne rozwiązania

W środowisku naukowym rośnie świadomość znaczenia dobrostanu psychicznego i potrzeby budowania bezpiecznego miejsca – zarówno dla studentów, jak i kadry akademickiej. Z badania SWPS wynika, że wiele osób w tym środowisku zmaga się z silnym stresem, wypaleniem zawodowym oraz zaburzeniami lękowymi i depresyjnymi. Do tego dochodzi także coraz częściej występujący problem mobbingu i dyskryminacji. Tematem zajmuje się MNiSW, powołując specjalny międzyresortowy zespół, ale też same uczelnie.
Media
Maciej Dowbor: Domówki i rolki przyniosły nam dużo większą popularność niż telewizja. Ludzie nas odbierają jak dobrych znajomych

Prezenter przyznaje, że domówki online i publikowane w mediach społecznościowych rolki pozwoliły im zbudować mocną pozycję w cyfrowym świecie. Dzięki nim zyskali dużo większą popularność niż z racji udziału w różnych projektach telewizyjnych czy serialowych. Maciej Dowbor odczuwa dużą satysfakcję z tego, że ich działalność internetowa przyciąga miliony odbiorców, zainteresowanie proponowanymi przez nich treściami nie słabnie, a widzowie, z którymi się spotykają na ulicy, traktują ich jak dobrych znajomych.