Mówi: | dr Andrzej Ignaciuk |
Funkcja: | lekarz medycyny estetycznej |
Firma: | prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging |
Nie kosmetyczka czy kosmetolog, tylko lekarz z doświadczeniem może zagwarantować bezpieczeństwo podczas zabiegu medycyny estetycznej
Jedynym sposobem na uchronienie się przed poważnymi powikłaniami po zabiegach medycyny estetycznej jest wybór lekarza z konkretną wiedzą i praktyką w zawodzie. Dlatego podczas pierwszego spotkania w gabinecie trzeba zdobyć jak najwięcej informacji o danym specjaliście, proponowanych zabiegach i preparatach. Nie warto decydować się na zabieg pod wpływem emocji.
– Medycyna estetyczna jest częścią medycyny klasycznej, co powoduje, że ma pewne elementy, które mogą powodować, że nie każdy zabieg jest w 100 proc. bezpieczny. W ogóle w medycynie nie ma stuprocentowo bezpiecznych zabiegów – mówi agencji Newseria dr Andrzej Ignaciuk, lekarz medycyny estetycznej, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.
Aby do minimum zmniejszyć ryzyko powikłań, zabiegi medycyny estetycznej trzeba wykonywać u dobrego lekarza z doświadczeniem i odpowiednim zakresem wiedzy teoretycznej.
– Konieczny jest wybór lekarza, który będzie dobierał odpowiednie procedury, materiały i techniki, które zmniejszą do minimum ryzyko wystąpienia objawów ubocznych czy powikłań. Trzeba zaznaczyć, że medycyna estetyczna jako taka jest generalnie medycyną bezpieczną w związku z tym, że nie mamy tutaj do czynienia z zabiegami chirurgicznymi, które powodowałyby niepowetowane czy nieodwracalne uszkodzenia czy powikłania – tłumaczy dr Andrzej Ignaciuk.
Medycyna estetyczna nie jest specjalizacją, dlatego nie ma oficjalnych list z nazwiskami konkretnych lekarzy, którzy zajmowaliby się tą dziedziną. Praktykują ją wszyscy specjaliści, najpierw jednak muszą się do tego odpowiednio przygotować.
– To przygotowanie może dostarczyć albo krótki kurs 1–3 dniowy albo szkoła np. 2–3 letnia, np. szkoła przy Polskim Towarzystwie Lekarskim, która kształci lekarzy medycyny estetycznej od kilkunastu lat. Trzeba znaleźć kogoś, kto daje maksimum gwarancji, że jest przygotowany i ma odpowiednio długą praktykę. Zrozumiałe, że nikt z nas by nie poddał się operacji u chirurga, który niedawno zrobił specjalizację, wolałby chirurga, który ma przynajmniej 5–10 lat doświadczenia. To samo dotyczy medycyny estetycznej – mówi dr Andrzej Ignaciuk.
Bardzo ważna jest także wstępna rozmowa z danym lekarzem na temat zabiegu, naszych oczekiwań i możliwych efektów.
– Lekarz musi mieć dla nas czas. To nie może być taśma, to nie może być 5 minut na pacjenta i następny proszę. Pacjent nie może być traktowany przedmiotowo. Lekarz nie powinien namawiać mnie do tego, żeby dany zabieg robić dziś, tylko zostawić mi czas na zastanowienie, dać alternatywę, a może polecić kolegę, który jest ekspertem. Po prostu radzę pójść do 2–3 lekarzy, porozmawiać i dopiero wyciągnąć wniosek, czy dany lekarz mi odpowiada, czy chętnie poddam się zabiegowi czy nie – mówi dr Andrzej Ignaciuk.
W przypadku wątpliwości warto zapytać o danego lekarza w towarzystwie zrzeszającym fachowców zajmujących się medycyną estetyczną. Uzyskane w ten sposób informacje i opinie również mogą pomóc w podjęciu decyzji.
– Jest jeszcze jeden problem, który powstaje w zwłaszcza pierwszymi kontakcie pomiędzy lekarzem a pacjentem. Pacjenci często mają mnóstwo informacji, często nieprawdziwych, najczęściej pochodzących z internetu czy innych źródeł. Bywa, że próbują nakłonić lekarza, by zrobić ten, a nie inny zabieg, zastosował ten, a nie inny preparat. Pacjent musi zaufać lekarzowi i mieć świadomość, że lekarz wybierze to, co jest najlepsze. Czasami sugestia pacjenta ma sens, ale to nie może być supermarket, sklep samoobsługowy, gdzie się chodzi z koszyczkiem, wkłada do niego coś i idzie do kasy. Nie tędy droga – mówi dr Andrzej Ignaciuk.
Coraz częściej tzw. szybkie zabiegi lunchowe oferują kosmetyczki i kosmetolodzy. Niestety skutki mogą być opłakane: różnego rodzaju infekcje, martwica tkanek, reakcje alergiczne, a co gorsza – osoby bez wykształcenia medycznego nie mają wiedzy, by im przeciwdziałać i leczyć.
– Zabieg, nawet najbardziej banalny, może się skończyć omdleniem, powikłaniami, prawdziwymi problemami. Z „lunchowego” staje się zabiegiem, nie chce powiedzieć, że ostatecznym, ale prawie. Dodam, że zabiegi „lunchowe” mogą polegać na poprawieniu szminką ust albo pomalowaniem oczu. Z medycyną lunch nie ma nic wspólnego – dodaje dr Andrzej Ignaciuk.
Czytaj także
- 2024-12-27: Dwa konkursy w Agencji Badań Medycznych w 2025 roku. Do wzięcia 275 mln zł
- 2025-01-07: Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
- 2025-01-16: Doświadczenia Ukrainy są cenną lekcją dla polskich medyków. Pomagają się przygotować na potencjalny konflikt
- 2024-10-17: Sztuczna inteligencja coraz mocniej wchodzi w medycynę. Potrzebna wielka baza danych pacjentów
- 2024-10-31: Medycyna stylu życia zyskuje na znaczeniu. Może zapobiegać przewlekłym chorobom serca i nowotworom
- 2024-10-01: Pozytywne doświadczenia w podróży mogą poprawić kondycję fizyczną i psychiczną. Naukowcy zbadali to za pomocą teorii fizyki
- 2024-11-04: M. Klajda (Miss Polonia 2024): Medycyna estetyczna to forma leczenia kompleksów. Każdy powinien sam zadecydować o ingerencji w swój wygląd
- 2024-06-25: Grupa LUX MED szuka medycznych innowatorów. Najlepsi mogą liczyć na potężny zastrzyk finansowania
- 2024-05-27: Gabinety stomatologiczne dostosowują się do specjalnych potrzeb pacjentów. Powstają placówki przystosowane do osób otyłych, niepełnosprawnych czy cierpiących na dentofobię
- 2024-05-27: Wojciech „Łozo” Łozowski: Kiedy miałem chore serducho, to napady częstoskurczu zdarzały się podczas koncertu. Kładłem się na scenie, a ludzie myśleli, że to jest jakiś artystyczny performance
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Jakub Rzeźniczak: Z szacunku dla żony odmówiłem udziału w „Tańcu z gwiazdami”. Do programu „Mówię Wam” nie pójdę ze względu na prowadzącego
Nie tylko producenci TVN-u chcieli widzieć w swoim formacie Jakuba Rzeźniczaka. Walczył o niego również Polsat, proponując mu udział w nowej edycji „Tańca z gwiazdami”. Były piłkarz nie wystąpi jednak na parkiecie, bo jak podkreśla, w tym momencie nie czułby się komfortowo w tym programie. Nie chce bowiem prowokować dwuznacznych sytuacji i dostarczać swojej żonie powodów do niepokoju czy zazdrości.
Konsument
Będzie ubywać mięsa na stołach Polaków. Eksperci radzą ograniczyć spożycie nawet o dwie trzecie
Produkcja zwierzęca nie zniknie, ale będzie musiała zostać ograniczona – oceniają eksperci rynku żywności i podkreślają, że przemawiają za tym zarówno względy zdrowotne, jak i środowiskowe. Obecnie przeciętny Polak zjada ok. 75 kg mięsa rocznie, a wskazywana przez dietetyków zdrowa granica to ok. 20–25 kg.
Podróże
Radosław Majdan: W ferie jedziemy z chłopcami w góry. Nie umiem jeździć na nartach i nie ciągnie mnie na stok
W przerwie między nagraniami do różnych projektów telewizyjnych i internetowych były piłkarz, a obecnie komentator sportowy wybiera się na odpoczynek. W planach są dwa kierunki: najpierw zagraniczny kurort narciarski, a później jakieś egzotyczne miejsce. Radosław Majdan zaznacza jednak, że sam nie potrafi jeździć na nartach, bo jako zawodowy sportowiec miał zapisane w kontrakcie, że nie może ryzykować na stoku. Ten wyjazd organizuje jednak z myślą o synach i ma nadzieję, że najmłodszy Heniu też szybko połknie bakcyla jak jego bracia.