Mówi: | Magdalena Krulikowska |
Funkcja: | kosmetolog |
Firma: | Henkel Polska |
Włosy zaczynają się starzeć już po 25. roku życia
Procesy starzenia włosów przyspiesza nadużywanie lokówki i prostownicy, nadmiar produktów do stylizacji, stres i nieprawidłowa dieta. Pomóc mogą kosmetyki zawierające koenzym Q10, który stymuluje produkcję keratyny, masaże pobudzające ukrwienie skóry głowy oraz ochrona przeciw wolnym rodnikom. By opóźnić procesy starzenia się włosów, niezbędna jest także dieta bogata w aminokwasy oraz mikroelementy, takie jak cynk, żelazo i miedź.
Włosy starzeją się dokładnie tak samo, jak skóra i organy wewnętrzne. Wiek, w którym rozpoczyna się proces starzenia, zależny jest od indywidualnych uwarunkowań genetycznych, jednak pierwsze procesy degeneracyjne zaczynają się już po 25. roku życia. W tym czasie organizm słabiej radzi sobie z regeneracją i procesy destrukcyjne zaczynają dominować nad procesami odnowy. Początkowo zmiany są niedostrzegalne, zauważać je zaczynamy zazwyczaj w momencie, gdy organizm narażony jest na silniejsze niż zwykle oddziaływanie hormonów. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży oraz wchodzących w okres menopauzalny.
– To, co nazywamy potocznie cebulką włosa, to jest miejsce, w którym włos powstaje. Tam dochodzi do namnażania się komórek, podziałów komórkowych, z których właśnie powstaje finalnie łodyga, którą za chwileczkę obserwujemy, kiedy wyrasta ze skóry. W momencie, w którym zaczynamy się starzeć, włos zaczyna się starzeć razem z nami, macierz zaczyna się starzeć razem z nami, te procesy podziałów komórkowych są po prostu dużo wolniejsze – mówi Magdalena Krulikowska, kosmetolog, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.
Starzenie się włosów objawia się nie tylko zaburzeniem w wytwarzaniu pigmentu, a więc siwieniem. Włosy, podobnie jak skóra, tracą elastyczność, blask i naturalną zdolność do regeneracji. Stają się cieńsze i bardziej kruche, a co za tym idzie bardziej podatne na złamania i inne uszkodzenia zewnętrzne. Gruczoły łojowe, znajdujące się przy meszku włosowym, wytwarzają mniej sebum odpowiedzialnego za prawidłowy poziom nawilżenia włosa. Pierwsze oznaki starzenia, czyli siwiznę, można ukryć dzięki koloryzacji. Przy odpowiedniej pielęgnacji i ochronie można także opóźnić proces starzenia się włosów.
– Pamiętajmy o tym, że starzenie się to jest wynik dwóch czynników: zewnętrznych i wewnętrznych. Na te wewnętrzne nie bardzo mamy wpływ, bo to przede wszystkim jest nasza genetyka. Natomiast na to starzenie zewnętrzne mamy bardzo duży wpływ. Tak jak chronimy naszą skórę przed nadmiernym nasłonecznieniem, tak pamiętajmy, żeby przykrywać głowę, kiedy mamy bardzo słoneczne dni. Korzystać z kapeluszy, chustek, to również jest skóra, ona jest przykryta włosami, ale bardzo łatwo może ulec poparzeniu. Tak samo jak mycie twarzy, ciała i jamy ustnej jest dla nas ważne, tak pamiętajmy, że ważne jest również oczyszczanie włosów – mówi Magdalena Krulikowska.
Dla kondycji włosów bardzo ważny jest również zdrowy styl życia, a więc dieta, która dostarcza niezbędnych składników odżywczych, oraz odpowiednia ilość wody w organizmie. W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się produkty bogate w aminokwasy, czyli ryby, mięso, jaja, oraz mikroelementy, takie jak cynk, żelazo i miedź. Pomocne są również delikatne masaże skóry głowy, ponieważ powodują szybsze krążenie krwi, która dostarcza cebulkom włosów składniki odżywcze. Do pielęgnacji warto używać kosmetyków o działaniu nawilżającym. Dobrym rozwiązaniem są produkty zawierające koenzym Q10, który zwiększa produkcję keratyny.
– Teraz bardzo modne i bardzo skuteczne są różnego rodzaju olejki do włosów, czyli tzw. olejowanie włosów. Nie musimy tego robić na co dzień, jeżeli czujemy, że włosy są obciążone. Zabieg taki można wykonywać na noc w formie maski. Pamiętajmy także o tym, żeby zabezpieczać włosy przed promieniowaniem UV – jeśli nie chcemy korzystać z żadnego nakrycia włosów, to możemy zastosować preparaty do stylizacji bogate w filtry ochronne. To zawsze jest ochrona przeciwrodnikowa, która spowoduje, że nasz włos będzie dłużej młody – mówi Magdalena Krulikowska.
W miarę upływu lat coraz mniej wskazane są także fryzjerskie eksperymenty. Zbyt częste poddawanie włosów zabiegom stylizacyjnym i nadużywanie produktów utrwalających fryzurę przyczyniają się do rozwoju łupieżu, nadwrażliwości skóry głowy i przesuszenia włosów. Procesy starzenia się włosów przyśpiesza także częste używanie suszarki, lokówki lub prostownicy.

Rewolucyjna metoda mikropigmentacji skóry głowy pozwala skutecznie odtworzyć włosy

Styliści fryzur proponują w tym sezonie włosy naturalne, zmierzwione i kręcone w odcieniach blondu i rudości

Włosy cienkie i łamliwe powinny być poddawane półtrwałej koloryzacji, która ich nie niszczy
Czytaj także
- 2025-02-19: Wycofanie się USA z WHO może mieć katastrofalne skutki. Cenę zapłacą także kraje UE
- 2025-01-30: Za rok USA oficjalnie wycofają się z porozumienia paryskiego. To nie musi oznaczać rezygnacji z zielonych inwestycji
- 2025-02-07: Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
- 2024-12-05: Opieka długoterminowa mierzy się z niedoborem kadr. Brakuje szczególnie pielęgniarek
- 2024-10-29: Trudno gojące się rany to problem miliona Polaków. System ochrony zdrowia go bagatelizuje
- 2024-10-07: Nowotwór wykryty na wczesnym etapie może być całkowicie wyleczalny. Tylko co trzeci Polak wykonuje jednak regularne badania profilaktyczne
- 2024-08-20: Naukowcy pracują nad nową terapią w walce z łysieniem androgenowym. Lek jest obecny w ludzkim DNA
- 2024-08-14: Długie korzystanie ze smoczka jest związane z ograniczonym zasobem słownictwa u dzieci. Logopedzi zwracają też uwagę na inne problemy
- 2024-08-08: Wysoka jakość snu w weekend pozytywnie wpływa na pracowników przez kolejny tydzień. Odsypianie „na zapas” utrudnia jednak powrót do obowiązków
- 2024-07-12: Coraz wyższy poziom imigracji w Polsce nie zrównoważy mniejszej liczby urodzeń. Najszybciej będą się wyludniać wsie i mniej atrakcyjne miasta
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Klaudia Zioberczyk: Święta wiążą się z tym, że się kupuje masę ubrań i jedzenia. Ja w tym roku postawię na minimalizm
Modelka przyznaje, że po udziale w 13. edycji popularnego programu „Top Model” sporo się dzieje w jej życiu zawodowym. Kariera nabrała tempa, pojawiają się nowe propozycje współpracy, a jej nazwisko wciąż zyskuje na wartości w świecie modelingu. Klaudia Zioberczyk zaznacza więc, że ta wiosna będzie niezwykle pracowita. Cieszy się też na nadchodzące święta, ale zachęca wszystkich do zachowania umiaru podczas zakupów spożywczych.
Handel
Spada udział chowu klatkowego w hodowli drobiu. Wciąż jednak 67 proc. kur trzymanych jest w klatkach

Zmiany nie są błyskawiczne, jednak spadkowy trend udziału chowu klatkowego kur jest wyraźnie widoczny – wynika z siódmej edycji raportu Stowarzyszenia „Otwarte Klatki”. Według najnowszego raportu już prawie 1/3 kur w naszym kraju utrzymywana jest w systemach innych niż chów klatkowy. Dziesięć lat temu było to zaledwie 13 proc. Obecnie już ponad 170 firm zadeklarowało wycofania jaj z chowu klatkowego. Prawie połowa już teraz wywiązała się z tej obietnicy.
Zdrowie
Julia Kamińska: Nie boję się krwi, ale raz podczas takiej procedury zdarzyło mi się zemdleć

Aktorka nie boi się strzykawek ani zastrzyków. Wizyta w punkcie pobrań krwi czy w laboratorium również nie jest dla niej traumatycznym przeżyciem. Julia Kamińska zaznacza natomiast, że choć samo pobranie krwi powoduje u niej jedynie niewielki dyskomfort, to raz podczas takiej procedury zemdlała.