Mówi: | Magdalena Krulikowska |
Funkcja: | kosmetolog |
Firma: | Henkel Polska |
Włosy zaczynają się starzeć już po 25. roku życia
Procesy starzenia włosów przyspiesza nadużywanie lokówki i prostownicy, nadmiar produktów do stylizacji, stres i nieprawidłowa dieta. Pomóc mogą kosmetyki zawierające koenzym Q10, który stymuluje produkcję keratyny, masaże pobudzające ukrwienie skóry głowy oraz ochrona przeciw wolnym rodnikom. By opóźnić procesy starzenia się włosów, niezbędna jest także dieta bogata w aminokwasy oraz mikroelementy, takie jak cynk, żelazo i miedź.
Włosy starzeją się dokładnie tak samo, jak skóra i organy wewnętrzne. Wiek, w którym rozpoczyna się proces starzenia, zależny jest od indywidualnych uwarunkowań genetycznych, jednak pierwsze procesy degeneracyjne zaczynają się już po 25. roku życia. W tym czasie organizm słabiej radzi sobie z regeneracją i procesy destrukcyjne zaczynają dominować nad procesami odnowy. Początkowo zmiany są niedostrzegalne, zauważać je zaczynamy zazwyczaj w momencie, gdy organizm narażony jest na silniejsze niż zwykle oddziaływanie hormonów. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży oraz wchodzących w okres menopauzalny.
– To, co nazywamy potocznie cebulką włosa, to jest miejsce, w którym włos powstaje. Tam dochodzi do namnażania się komórek, podziałów komórkowych, z których właśnie powstaje finalnie łodyga, którą za chwileczkę obserwujemy, kiedy wyrasta ze skóry. W momencie, w którym zaczynamy się starzeć, włos zaczyna się starzeć razem z nami, macierz zaczyna się starzeć razem z nami, te procesy podziałów komórkowych są po prostu dużo wolniejsze – mówi Magdalena Krulikowska, kosmetolog, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.
Starzenie się włosów objawia się nie tylko zaburzeniem w wytwarzaniu pigmentu, a więc siwieniem. Włosy, podobnie jak skóra, tracą elastyczność, blask i naturalną zdolność do regeneracji. Stają się cieńsze i bardziej kruche, a co za tym idzie bardziej podatne na złamania i inne uszkodzenia zewnętrzne. Gruczoły łojowe, znajdujące się przy meszku włosowym, wytwarzają mniej sebum odpowiedzialnego za prawidłowy poziom nawilżenia włosa. Pierwsze oznaki starzenia, czyli siwiznę, można ukryć dzięki koloryzacji. Przy odpowiedniej pielęgnacji i ochronie można także opóźnić proces starzenia się włosów.
– Pamiętajmy o tym, że starzenie się to jest wynik dwóch czynników: zewnętrznych i wewnętrznych. Na te wewnętrzne nie bardzo mamy wpływ, bo to przede wszystkim jest nasza genetyka. Natomiast na to starzenie zewnętrzne mamy bardzo duży wpływ. Tak jak chronimy naszą skórę przed nadmiernym nasłonecznieniem, tak pamiętajmy, żeby przykrywać głowę, kiedy mamy bardzo słoneczne dni. Korzystać z kapeluszy, chustek, to również jest skóra, ona jest przykryta włosami, ale bardzo łatwo może ulec poparzeniu. Tak samo jak mycie twarzy, ciała i jamy ustnej jest dla nas ważne, tak pamiętajmy, że ważne jest również oczyszczanie włosów – mówi Magdalena Krulikowska.
Dla kondycji włosów bardzo ważny jest również zdrowy styl życia, a więc dieta, która dostarcza niezbędnych składników odżywczych, oraz odpowiednia ilość wody w organizmie. W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się produkty bogate w aminokwasy, czyli ryby, mięso, jaja, oraz mikroelementy, takie jak cynk, żelazo i miedź. Pomocne są również delikatne masaże skóry głowy, ponieważ powodują szybsze krążenie krwi, która dostarcza cebulkom włosów składniki odżywcze. Do pielęgnacji warto używać kosmetyków o działaniu nawilżającym. Dobrym rozwiązaniem są produkty zawierające koenzym Q10, który zwiększa produkcję keratyny.
– Teraz bardzo modne i bardzo skuteczne są różnego rodzaju olejki do włosów, czyli tzw. olejowanie włosów. Nie musimy tego robić na co dzień, jeżeli czujemy, że włosy są obciążone. Zabieg taki można wykonywać na noc w formie maski. Pamiętajmy także o tym, żeby zabezpieczać włosy przed promieniowaniem UV – jeśli nie chcemy korzystać z żadnego nakrycia włosów, to możemy zastosować preparaty do stylizacji bogate w filtry ochronne. To zawsze jest ochrona przeciwrodnikowa, która spowoduje, że nasz włos będzie dłużej młody – mówi Magdalena Krulikowska.
W miarę upływu lat coraz mniej wskazane są także fryzjerskie eksperymenty. Zbyt częste poddawanie włosów zabiegom stylizacyjnym i nadużywanie produktów utrwalających fryzurę przyczyniają się do rozwoju łupieżu, nadwrażliwości skóry głowy i przesuszenia włosów. Procesy starzenia się włosów przyśpiesza także częste używanie suszarki, lokówki lub prostownicy.
Rewolucyjna metoda mikropigmentacji skóry głowy pozwala skutecznie odtworzyć włosy
Styliści fryzur proponują w tym sezonie włosy naturalne, zmierzwione i kręcone w odcieniach blondu i rudości
Włosy cienkie i łamliwe powinny być poddawane półtrwałej koloryzacji, która ich nie niszczy
Czytaj także
- 2024-12-05: Opieka długoterminowa mierzy się z niedoborem kadr. Brakuje szczególnie pielęgniarek
- 2024-10-29: Trudno gojące się rany to problem miliona Polaków. System ochrony zdrowia go bagatelizuje
- 2024-10-07: Nowotwór wykryty na wczesnym etapie może być całkowicie wyleczalny. Tylko co trzeci Polak wykonuje jednak regularne badania profilaktyczne
- 2024-08-20: Naukowcy pracują nad nową terapią w walce z łysieniem androgenowym. Lek jest obecny w ludzkim DNA
- 2024-08-14: Długie korzystanie ze smoczka jest związane z ograniczonym zasobem słownictwa u dzieci. Logopedzi zwracają też uwagę na inne problemy
- 2024-08-08: Wysoka jakość snu w weekend pozytywnie wpływa na pracowników przez kolejny tydzień. Odsypianie „na zapas” utrudnia jednak powrót do obowiązków
- 2024-07-12: Coraz wyższy poziom imigracji w Polsce nie zrównoważy mniejszej liczby urodzeń. Najszybciej będą się wyludniać wsie i mniej atrakcyjne miasta
- 2024-06-19: Wysokie temperatury zagrażają zwierzętom domowym. Narażone są na udary cieplne i poparzenia
- 2024-07-08: Polskie prawo nie zakazuje trzymania psów na uwięzi. Nowy projekt ustawy proponuje bardziej restrykcyjne przepisy
- 2024-05-22: Siedzący tryb życia sprzyja garbieniu się. Polacy opracowali koszulkę pomagającą zachować prawidłową postawę ciała
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Jakub Rzeźniczak: Z szacunku dla żony odmówiłem udziału w „Tańcu z gwiazdami”. Do programu „Mówię Wam” nie pójdę ze względu na prowadzącego
Nie tylko producenci TVN-u chcieli widzieć w swoim formacie Jakuba Rzeźniczaka. Walczył o niego również Polsat, proponując mu udział w nowej edycji „Tańca z gwiazdami”. Były piłkarz nie wystąpi jednak na parkiecie, bo jak podkreśla, w tym momencie nie czułby się komfortowo w tym programie. Nie chce bowiem prowokować dwuznacznych sytuacji i dostarczać swojej żonie powodów do niepokoju czy zazdrości.
Konsument
Będzie ubywać mięsa na stołach Polaków. Eksperci radzą ograniczyć spożycie nawet o dwie trzecie
Produkcja zwierzęca nie zniknie, ale będzie musiała zostać ograniczona – oceniają eksperci rynku żywności i podkreślają, że przemawiają za tym zarówno względy zdrowotne, jak i środowiskowe. Obecnie przeciętny Polak zjada ok. 75 kg mięsa rocznie, a wskazywana przez dietetyków zdrowa granica to ok. 20–25 kg.
Podróże
Radosław Majdan: W ferie jedziemy z chłopcami w góry. Nie umiem jeździć na nartach i nie ciągnie mnie na stok
W przerwie między nagraniami do różnych projektów telewizyjnych i internetowych były piłkarz, a obecnie komentator sportowy wybiera się na odpoczynek. W planach są dwa kierunki: najpierw zagraniczny kurort narciarski, a później jakieś egzotyczne miejsce. Radosław Majdan zaznacza jednak, że sam nie potrafi jeździć na nartach, bo jako zawodowy sportowiec miał zapisane w kontrakcie, że nie może ryzykować na stoku. Ten wyjazd organizuje jednak z myślą o synach i ma nadzieję, że najmłodszy Heniu też szybko połknie bakcyla jak jego bracia.