Mówi: | Patrycja Zaczyńska |
Funkcja: | architekt |
Firma: | założycielka pracowni projektowo-wykonawczej ADP ARCH LTD |
W aranżacji wnętrz modny jest styl minimalistyczny. Obowiązuje zasada im mniej, tym lepiej
Zdaniem architektów Polacy coraz częściej stawiają na styl minimalistyczny lub loftowy, ale z domieszką ponadczasowej elegancji. Modne są również rozwiązania ekologiczne – wykończenia z naturalnego drewna czy kamienia. Projektanci radzą, by nie kopiować gotowych pomysłów z czasopism i stawiać na umiejętną grę dodatkami. Gustowne drobiazgi mogą w kilka chwil całkowicie zmienić styl pomieszczenia.
Pomieszczenia niemal po brzegi wypełnione meblami i dodatkami odchodzą już do lamusa. Teraz w aranżacji wnętrz obowiązuje zasada im mniej, tym lepiej.
– Obecnie najbardziej popularnym trendem jest minimalizm bądź loft, czyli odkryta cegła, pomalowana, surowe klimaty, nawet czasami zupełny puryzm, ale także ponadczasowa elegancja. W Polsce jest to bardzo wypośrodkowane. Mało osób decyduje się na taki ultraminimalizm i też mało na taki zupełny styl klasycyzujący – mówi w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle Patrycja Zaczyńska, architekt i założycielka międzynarodowej pracowni projektowo-wykonawczej ADP ARCH LTD.
Patrycja Zaczyńska podkreśla, że przy aranżacji wnętrz Polacy często sugerują się przykładami z kolorowych pism lub internetu i podpatrzone tam wzory próbują przenieść na swój prywatny grunt. Projektantka radzi, żeby owszem sprawdzać aktualne trendy, ale nie uważać ich za jedyny wyznacznik. Powinny one być inspiracją do tworzenia nowych, indywidualnych projektów, a nie podstawą do kopiowania.
– Trendy zdecydowanie będą szły w kierunku unowocześniania i podwyższania jakości życia, stosowania nowych technologii, bo to jest bardzo ważne, żeby architektura wnętrz była funkcjonalna i trwała, a przy okazji piękna i estetyczna. I właśnie ta wartość estetyczna w porównywaniu do ceny to będzie najważniejszy punkt. Producenci widzą tę tendencję na rynku i chcą sprostać wymaganiom. Będzie na pewno silny trend poszukiwania estetyki, a jednocześnie ekologii – tłumaczy Patrycja Zaczyńska.
Choć właściciele nieruchomości coraz częściej są zainteresowani rozwiązaniami ekologicznymi, to nie zawsze da się to pogodzić z technicznymi możliwościami, jakie mają do dyspozycji producenci.
– Trend eko wprowadza pewne ograniczenia pod względem designu. Np. producenci drzwi pasywnych nie zawsze są w stanie wykonać takie detale, jakich by oczekiwał designer z prostego powodu, bo mają ograniczenia na liniach produkcyjnych – wyjaśnia Patrycja Zaczyńska.
Gust Polaków znacząco zmienia się choćby dzięki podróżom. Z zagranicznych wycieczek przywożą nowe pomysły na aranżację wnętrz i dobór dodatków. Architekci zalecają jednak ostrożność. Ich zdaniem nie warto wydawać dużych pieniędzy na drobne elementy wyposażenia, bowiem w kolejnym sezonie mogą się okazać się zupełnie niemodne.
– Trzeba tak zaprojektować wnętrza, aby było to ponadczasowe i żeby tylko poprzez zmianę pewnych drobiazgów czy stylizacji można było szybko osiągnąć zupełnie inny efekt. Nie warto ślepo podążać za modą, bo to nie do końca jest dobry kierunek i może nam się znudzić. Lepiej zastosować rozwiązania w postaci oryginalnych dekoracji zasłonami, poduszkami, a nie dekorować wnętrza bardzo drogimi elementami – dodaje Patrycja Zaczyńska.
Projektanci przyznają, że klienci często nie potrafią właściwie sprecyzować swoich oczekiwań, a co najgorsze – chcą realizować projekty, na które po prostu nie mają pieniędzy.
Czytaj także
- 2025-01-13: Wsparcie dla oszczędzających na wkład własny zamiast dla kredytobiorców. Eksperci proponują inne podejście do rządowych programów mieszkaniowych
- 2024-11-15: Rok regularnej aktywności fizycznej wydłuża życie w zdrowiu o co najmniej rok. Zmniejsza też absencję chorobową w pracy
- 2024-11-08: Samorządy inwestują w mieszkania dla studentów i absolwentów. Chcą w ten sposób zatrzymać odpływ młodych ludzi
- 2024-10-28: Beata Tadla: Nowe studio „Pytania na śniadanie” jest bardzo uniwersalne. Wszystko mi w nim pasuje i nie ma kakofonii kolorystycznej
- 2024-09-24: Firmy dostosowują biura do nowych realiów na rynku pracy. Coraz częściej są miejscem spotkań i budowania relacji
- 2024-10-31: Medycyna stylu życia zyskuje na znaczeniu. Może zapobiegać przewlekłym chorobom serca i nowotworom
- 2024-08-28: Polacy decydują się na coraz mniejsze domy i bez garaży. Wzrost kosztów budowy może wkrótce przyspieszyć
- 2024-08-28: Listopadowe wybory w USA mogą się przełożyć na dalszy przebieg wojny w Ukrainie. Możliwy też wpływ na kampanię prezydencką w Polsce
- 2024-09-18: Właściciele mieszkań obawiają się nierzetelnych najemców. Rynek najmu profesjonalizuje się bardzo powoli
- 2024-08-23: Kosmiczne śmieci są coraz większym problemem. Ich obecność na orbicie generuje znaczne koszty
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca
Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.
Bankowość
Styczeń powinien przynieść wzrost popytu na hipoteki i sprzedaży mieszkań. Klientom pomogłyby obniżki stóp procentowych
W styczniu eksperci rynku nieruchomości spodziewają się wzrostu popytu na kredyty hipoteczne. Rezygnacja przez rząd z zapowiadanego programu Kredyt 0 proc. spowodowała, że do banków zwracają się klienci czekający do tej pory na rządowe dopłaty. Jak podkreśla założyciel serwisu Tabelaofert.pl, jest grupa klientów, którzy ze względu na sytuację rynkową i swoje finanse potrzebują wsparcia państwa, ale taka ingerencja nie byłaby potrzebna przy niższym poziomie stóp procentowych. Ewentualna pomoc państwa powinna obejmować premie dla oszczędzających na własne M.
Muzyka
Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę
Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.