Mówi: | dr Grażyna Dziekan |
Funkcja: | dermatolog |
W pielęgnacji skóry najważniejsze jest ochrona przed słońcem i regularne nawilżanie. Najlepiej stosować kosmetyki z tej samej linii
Dermatolodzy radzą, by sposób pielęgnacji dostosowywać do rodzaju skóry, pory roku i warunków, w których się przebywa. Podstawą jest nawilżanie i odżywianie. Najlepiej stosować kosmetyki z tej samej linii. Trzeba pamiętać także o tym, że zupełnie innych kremów potrzebuje skóra sucha, innych skłonna do przetłuszczania, a jeszcze innych starzejąca się.
Aby jak najdłużej zachować zdrową skórę, trzeba ją chronić przed słońcem i nie przebywać pod gołym niebem w najgorętszych godzinach dnia. To zapobiegnie jej wysuszeniu i opóźni efekty starzenia.
– Na genetykę mamy bardzo niewielki wpływ, możemy się starać, ale każdy ma swój zegar biologiczny. Natomiast możemy wpływać na neutralizację złego wpływu czynników zewnętrznych takich jak słońce. Naszą rolą jest stosowanie kremów z filtrem, kremów ochronnych – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr Grażyna Dziekan, dermatolog.
Skóra staje się szczególnie wrażliwa nie tylko latem, lecz także w okresie zimowy. Niska temperatura i wiatr wysuszają ją, pozostawiając nieprzyjemnie ściągniętą i kłującą.
– Inne czynniki zewnętrzne to zanieczyszczenia środowiska, spaliny, suche, klimatyzowane powietrze, mydła, detergenty. Na powietrze niewiele możemy wpłynąć, natomiast możemy uważnie dobierać środki myjące i oczywiście nawilżać skórę od zewnątrz, stosując kremy i balsamy – radzi dr Grażyna Dziekan.
Dobrym nawykiem powinno stać się codzienne nawilżanie skóry, które pozwala na przywrócenie powłoki hydrolipidowej. Najlepiej stosować żele, balsamy i kremy z tej samej linii.
– Skóra wysusza się, zmniejszają się jej zasoby wodne, dlatego trzeba poprawiać jej nawilżenie i wpływać na jej elastyczność, na zasoby wodne. Trzeba naprawiać barierę lipidową, którą wypłukujemy i niszczymy, stosując różne detergenty – tłumaczy dr Grażyna Dziekan.
Żeby skóra zachowała gładkość, elastyczność i promienny wgląd, organizm potrzebuje odpowiedniej ilości płynów. Dziennie powinno się pić minimum 8 szklanek wody.
– Zawsze mówię, że nie należy skóry psuć, należy patrzeć na jej potrzeby. Jak skóra jest sucha należy ją nawilżyć. Jak skóra jest bardzo sucha i zniszczona, to wymaga maści, należy ją natłuścić. Natomiast, jeżeli mamy młodą skórę, to powinniśmy dać jej święty spokój, nie psuć – dodaje dr Grażyna Dziekan.
Korzystny wpływ na wygląd skóry ma także dobrze zbilansowana dieta, z duża porcją owoców i warzyw, które są bogate w przeciwutleniacze.
Czytaj także
- 2025-04-25: Trwają prace nad nową ustawą o Rzeczniku MŚP. Urząd zyska nowe kompetencje
- 2025-03-25: Katarzyna Dowbor: Od 30 lat uczę się pielęgnacji ogrodu. Zieleń wycisza, uspokaja i ja to uwielbiam
- 2025-04-22: Sylwia Bomba: Stosuję zasadę żywieniową 80/20. Raz w tygodniu jem z córką kebaba i organizm wybacza mi to
- 2025-03-18: Sylwia Bomba: W liceum nikt nie miał odwagi prosto w oczy nazwać mnie grubasem. Ale jak szłam korytarzem, to czułam śmiechy za moimi plecami
- 2025-03-10: Sylwia Bomba: Przez 10 lat odchudzałam się bezskutecznie. Potrafiłam codziennie biegać 15 km albo w ogóle nie jeść
- 2025-03-05: Nawet 35 proc. Polaków może się zmagać z insulinoopornością. Sygnałami alarmowymi są nagły wzrost wagi ciała, senność i napady głodu
- 2025-02-12: Polska z wydatkami na zdrowie zbliża się do średniej krajów OECD. Wyzwaniem jest efektywne wykorzystywanie tych funduszy
- 2025-02-10: Finansowanie, technologia i wola polityczna sprzyjają walce o klimat. Dołączają do niej także konsumenci
- 2025-04-14: Nawet połowa ekodeklaracji w reklamach może być nieprawdziwa. Wkrótce konsumenci będą lepiej chronieni przed greenwashingiem
- 2025-01-28: Branża drzewna obawia się zalewu mebli z importu. Apeluje o wypracowanie strategii leśnej państwa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę
Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Handel
Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.