Mówi: | dr Grażyna Dziekan |
Funkcja: | dermatolog |
W pielęgnacji skóry najważniejsze jest ochrona przed słońcem i regularne nawilżanie. Najlepiej stosować kosmetyki z tej samej linii
Dermatolodzy radzą, by sposób pielęgnacji dostosowywać do rodzaju skóry, pory roku i warunków, w których się przebywa. Podstawą jest nawilżanie i odżywianie. Najlepiej stosować kosmetyki z tej samej linii. Trzeba pamiętać także o tym, że zupełnie innych kremów potrzebuje skóra sucha, innych skłonna do przetłuszczania, a jeszcze innych starzejąca się.
Aby jak najdłużej zachować zdrową skórę, trzeba ją chronić przed słońcem i nie przebywać pod gołym niebem w najgorętszych godzinach dnia. To zapobiegnie jej wysuszeniu i opóźni efekty starzenia.
– Na genetykę mamy bardzo niewielki wpływ, możemy się starać, ale każdy ma swój zegar biologiczny. Natomiast możemy wpływać na neutralizację złego wpływu czynników zewnętrznych takich jak słońce. Naszą rolą jest stosowanie kremów z filtrem, kremów ochronnych – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr Grażyna Dziekan, dermatolog.
Skóra staje się szczególnie wrażliwa nie tylko latem, lecz także w okresie zimowy. Niska temperatura i wiatr wysuszają ją, pozostawiając nieprzyjemnie ściągniętą i kłującą.
– Inne czynniki zewnętrzne to zanieczyszczenia środowiska, spaliny, suche, klimatyzowane powietrze, mydła, detergenty. Na powietrze niewiele możemy wpłynąć, natomiast możemy uważnie dobierać środki myjące i oczywiście nawilżać skórę od zewnątrz, stosując kremy i balsamy – radzi dr Grażyna Dziekan.
Dobrym nawykiem powinno stać się codzienne nawilżanie skóry, które pozwala na przywrócenie powłoki hydrolipidowej. Najlepiej stosować żele, balsamy i kremy z tej samej linii.
– Skóra wysusza się, zmniejszają się jej zasoby wodne, dlatego trzeba poprawiać jej nawilżenie i wpływać na jej elastyczność, na zasoby wodne. Trzeba naprawiać barierę lipidową, którą wypłukujemy i niszczymy, stosując różne detergenty – tłumaczy dr Grażyna Dziekan.
Żeby skóra zachowała gładkość, elastyczność i promienny wgląd, organizm potrzebuje odpowiedniej ilości płynów. Dziennie powinno się pić minimum 8 szklanek wody.
– Zawsze mówię, że nie należy skóry psuć, należy patrzeć na jej potrzeby. Jak skóra jest sucha należy ją nawilżyć. Jak skóra jest bardzo sucha i zniszczona, to wymaga maści, należy ją natłuścić. Natomiast, jeżeli mamy młodą skórę, to powinniśmy dać jej święty spokój, nie psuć – dodaje dr Grażyna Dziekan.
Korzystny wpływ na wygląd skóry ma także dobrze zbilansowana dieta, z duża porcją owoców i warzyw, które są bogate w przeciwutleniacze.
Czytaj także
- 2024-12-12: Nowe obowiązki dla e-sklepów. Wchodzi w życie rozporządzenie o bezpieczeństwie produktów
- 2024-12-06: Polska nie powołała jeszcze koordynatora ds. usług cyfrowych. Projekt przepisów na etapie prac w rządzie
- 2024-12-02: Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
- 2024-12-16: Pierwsze lasy społeczne wokół sześciu dużych miast. Trwają prace nad ustaleniem zasad ich funkcjonowania
- 2024-12-13: Do lutego 2025 roku państwa ONZ muszą przedstawić swoje nowe zobowiązania klimatyczne. Na razie emisje gazów cieplarnianych wciąż rosną
- 2024-12-05: Walka z globalnym wylesianiem przesunięta o rok. Rozporządzenie UE prawdopodobnie zacznie obowiązywać dopiero w grudniu 2025 roku
- 2024-12-09: Firmy nie znają korzyści z wdrażania zrównoważonego rozwoju. Swój ślad węglowy mierzy tylko co piąta firma
- 2024-11-21: Prawa dzieci wciąż nie są wszędzie respektowane i chronione. W Polsce brakuje ważnego mechanizmu ochrony międzynarodowej
- 2024-11-19: Polacy wprowadzają na razie tylko drobne nawyki proekologiczne. Do większych zmian potrzebują wsparcia
- 2024-12-09: Frontex chce stworzyć cyfrowego bliźniaka zewnętrznych granic UE. Umożliwi to przygotowanie na różne scenariusze i zagrożenia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Hazard coraz poważniejszym problemem dla zdrowia publicznego. Najbardziej zagrożone są dzieci
Z badania Komisji Zdrowia Publicznego „Lancet” ds. hazardu wynika, że na całym świecie stanowi on większe zagrożenie dla zdrowia publicznego, niż do tej pory sądzono. Jego szybki rozwój za pośrednictwem telefonów komórkowych i internetu sprawia, że kasyno można mieć dziś w kieszeni, dlatego zdaniem naukowców należy go traktować podobnie jak tytoń i alkohol. Zaburzenia związane z hazardem dotykają niemal 16 proc. dorosłych korzystających z kasyn online lub automatów, coraz częściej narażone są na nie także dzieci.