Mówi: | Prof. Jacek Jassem |
Funkcja: | onkolog i radiolog |
Firma: | Klinika Onkologii i Radioterapii w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku |
W skutecznej walce z nowotworami może pomóc medycyna spersonalizowana
To idealnie rozwiązanie zwłaszcza dla pacjentów onkologicznych, którzy często cierpiąc na to samo schorzenie, inaczej reagują na daną terapię. W niektórych przypadkach przynosi ona pozytywne efekty, jednak u części chorych nie ma żadnych rezultatów. Zdarzają się także sytuacje, w których standardowa metoda leczenie przynosi skutki uboczne, przez co stan zdrowia pacjenta się pogarsza. Rozwiązaniem jest wciąż mało popularna medycyna spersonalizowana.
– Służy ona temu, aby w sposób indywidualny podejść do każdego chorego, czyli przyjrzeć się indywidualnym cechom jego choroby, w moim przypadku choroby nowotworowej oraz indywidualnym cechom organizmu, bo to nie tylko jest kwestia choroby, np. znalezienie specyficznych molekularnych cech nowotworu, ale również tego jak dany lek np. jest metabolizowany przez pojedynczego chorego – powiedział agencji informacyjnej Newseria Lifestyle onkolog prof. Jacek Jassem.
Medycyna spersonalizowana dostarcza lekarzowi niezbędnych informacji o chorobie i pacjencie, takich jak czynniki kliniczne, fizjologiczne i środowiskowe. Zwiększają one skuteczność leczenia.
– Czyli badamy, jaki to jest konkretnie nowotwór u konkretnego chorego i jaki jest jego gospodarz, czyli chory i w ten sposób staramy się dobrać jak najbardziej skuteczne leczenie u konkretnego chorego. To może trochę przypominać sytuację, np. w antybiotykoterapii. Przecież antybiotyków też nie stosujemy mówiąc kolokwialnie, spod dużego palca, tylko wykonujemy odpowiednie testy, sprawdzamy czy dane zakażenie jest wrażliwe, czy oporne na dany antybiotyk, na tej podstawie wybieramy antybiotyk – dodaje prof. Jassem.
Największe efekty medycyna spersonalizowana przynosi przy cukrzycy, chorobie serca, nowotworach czy chorobie Alzheimera. Schorzenia te są bowiem powodowane przez szereg czynników genetycznych i środowiskowych, które mogą różnić się w każdym z przypadków.
Czytaj także
- 2025-05-22: Jeden Osiem L: Przygotowaliśmy nową aranżację utworu „Jak zapomnieć”. Ten przebój śpiewają z nami już kolejne pokolenia
- 2025-04-23: Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież
- 2025-05-14: Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy
- 2025-04-04: Dziś premiera drugiego albumu Wiktora Dyduły. „Serwuję dużą gamę najróżniejszych emocji”
- 2025-03-12: Przyspiesza proces wstąpienia Mołdawii do UE. Unia przeznaczy dla tego kraju ponad 1,8 mld euro wsparcia
- 2025-02-04: Lekarze będą lepiej przygotowani do pracy w obliczu działań militarnych. Powstał nowy model kształcenia lekarzy cywilnych i wojskowych
- 2025-01-30: Europosłowie PiS i Konfederacji ostrzegają przed europejską cenzurą. Blokowanie treści w sieci zagraża wolności słowa
- 2025-01-22: Ślepe pozwy pomogą walczyć z hejtem w internecie. Spodziewana lawina wniosków może sparaliżować sądy
- 2025-01-29: Przyroda w Europie ulega ciągłej degradacji. Do 2030 roku UE częściowo chce odwrócić ten proces
- 2024-12-27: Dwa konkursy w Agencji Badań Medycznych w 2025 roku. Do wzięcia 275 mln zł
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Dorota Szelągowska: W moim rodzinnym domu się nie przelewało. Od mamy i babci się nauczyłam, jak ugotować coś z niczego
Prezenterka zaznacza, że dużo czasu spędza w kuchni i jak przekonuje, zawsze da się przyrządzić coś smacznego, nawet gdy pod ręką nie ma zbyt wielu produktów. Tego nauczyła się w rodzinnym domu. Dorota Szelągowska uwielbia kulinarne eksperymenty, dlatego też chętnie podgląda, jak gotują inni i z ich pomysłów również czerpie inspiracje.
Nauka
MNiSW reaguje na problemy psychiczne w środowisku akademickim. Specjalny zespół ma opracować skuteczne rozwiązania

W środowisku naukowym rośnie świadomość znaczenia dobrostanu psychicznego i potrzeby budowania bezpiecznego miejsca – zarówno dla studentów, jak i kadry akademickiej. Z badania SWPS wynika, że wiele osób w tym środowisku zmaga się z silnym stresem, wypaleniem zawodowym oraz zaburzeniami lękowymi i depresyjnymi. Do tego dochodzi także coraz częściej występujący problem mobbingu i dyskryminacji. Tematem zajmuje się MNiSW, powołując specjalny międzyresortowy zespół, ale też same uczelnie.
Media
Maciej Dowbor: Domówki i rolki przyniosły nam dużo większą popularność niż telewizja. Ludzie nas odbierają jak dobrych znajomych

Prezenter przyznaje, że domówki online i publikowane w mediach społecznościowych rolki pozwoliły im zbudować mocną pozycję w cyfrowym świecie. Dzięki nim zyskali dużo większą popularność niż z racji udziału w różnych projektach telewizyjnych czy serialowych. Maciej Dowbor odczuwa dużą satysfakcję z tego, że ich działalność internetowa przyciąga miliony odbiorców, zainteresowanie proponowanymi przez nich treściami nie słabnie, a widzowie, z którymi się spotykają na ulicy, traktują ich jak dobrych znajomych.